Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

bezpieczeństwo i finanse


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


1 719

Strategie zmiany domowych nawyków a oszczędzanie energii 

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Oszczędzanie energii jest jednym z topowych tematów współczesności – w skali globalnej, państwowej, indywidualnej. Zastanawiasz się, jak ograniczyć zużycie prądu w gospodarstwie domowym? Potrzebujesz dobrej strategii. W artykule opisujemy dwie najpopularniejsze: metodę małych kroków (ewolucyjna) i generalnej zmiany (rewolucyjna). Dowiedz się, którą wybrać, aby uzyskać najlepsze efekty! A może istnieje trzecie wyjście?


 

Wyznacz poziom zmniejszenia zużycia prądu, który chcesz osiągnąć 

Skuteczne zmniejszenie zużycia prądu wymaga określenia celów. Podobnie jak w przypadku przedsięwzięć biznesowych chodzi o określenie najważniejszych, długookresowych celów i wyznaczenie takiego kierunku działań, aby udało się je zrealizować. Twoim celem może być maksymalna oszczędność energii przy minimalnych nakładach, lecz z zachowaniem dotychczasowego komfortu życia.  

Ważne jest, aby pożądane zmniejszenie zużycia energii wyrazić precyzyjnie, np. w liczbie kWh. Cel nie może być iluzoryczny: im bardziej jest konkretny, tym większa motywacja i większa szansa na realizację.  

Zaplanuj działania ograniczające zużycie energii elektrycznej 

Jeżeli masz już wyznaczony cel oszczędzania, zaplanuj konkretne działania ograniczające zużycie energii elektrycznej. Przeprowadź analizę ilości zużywanego prądu, wskaż najbardziej prądochłonne urządzenia. 

Zlokalizuj miejsca największego zużycia prądu 

Odbiornikami prądu są systemy i urządzenia elektryczne. Do najbardziej energochłonnych urządzeń należą bojlery i przepływowe podgrzewacze wody, grzejniki elektryczne, urządzenia chłodnicze, piekarniki, płyty indukcyjne, systemy oświetleniowe.  

Jeśli znasz nominalną moc poszczególnych urządzeń, łatwo obliczysz ich zapotrzebowanie na energię. W tym celu wystarczy przemnożyć liczbę Watów przez liczbę godzin pracy. Na przykład żelazko o mocy 2000 W używane przez 30 minut zużyje 1 kWh energii. W praktyce będzie to wartość nieco mniejsza, bo żelazko nie pracuje non stop z najwyższą mocą. Wygodnym narzędziem, które możesz wykorzystać przy obliczeniach, jest przygotowany przez TAURONA kalkulator zużycia prądu

 

Sprawdź, jak wygląda Twoje zużycie prądu na tle średniej w okolicy. Skorzystaj z kalkulatora zużycia prądu!

OBLICZ TERAZ

Napisz zalecenia dotyczące oszczędnej eksploatacji każdego urządzenia elektrycznego  

Zastanów się, czy możesz ograniczyć czas pracy urządzeń elektrycznych lub eksploatować je w bardziej ekonomiczny sposób? Wnioski opracuj w postaci listy zaleceń, na przykład takiej: 

  • nie otwieraj piekarnika w trakcie pieczenia, 
  • nie wstawiaj gorących potraw do chłodziarki,  
  • gaś światło przy wyjściu z pomieszczenia,  
  • używaj w domowych sprzętach ekologicznych (energooszczędnych) trybów pracy, 
  • nie zostawiaj w gniazdkach ładowarek,  
  • nie włączaj pełnego czajnika elektrycznego, gdy chcesz zaparzyć jedną filiżankę herbaty. 

Jeżeli potrzebujesz więcej konkretnych porad, sięgnij po opracowany przez nas e-book O oszczędzaniu na co dzień. To kompendium wiedzy o oszczędzaniu w gospodarstwie domowym. 

Wybierz strategię oszczędzania energii 

Lista działań nakierowanych na oszczędzanie energii powinna obejmować wszystkie systemy i urządzenia, które działają w Twoim domu. Gdy wiesz już, co robić, wybierz strategię: działaj systematycznie, lecz małymi krokami lub zdecyduj się na jednoczesne wprowadzenie wszystkich zmian. 

Strategia małych kroków 

Strategia małych kroków polega na tym, że projekt oszczędzania energii wdrażasz poprzez serię drobnych korekt codziennych, rutynowych czynności. Zacznij od zakręcania kranu w czasie mycia zębów. Jeżeli korzystasz z elektrycznych podgrzewaczy, to oszczędzisz nie tylko wodę, lecz także prąd. Podwyższ temperaturę w lodówce, a obniż w pomieszczeniach (jeżeli masz elektryczny system grzewczy). Zrezygnuj z uruchamiania częściowo wypełnionej zmywarki lub pralki. Nie susz ubrań w suszarce elektrycznej. Zwróć też uwagę innym domownikom, aby poszli w Twoje ślady. Sprawdzaj na bieżąco efekty podjętych działań na podstawie wskazań licznika lub analizy rachunków za prąd.  

Zaletą metody małych kroków jest to, że zmiany łatwiej zaakceptować, a każdy mały sukces motywuje do podejmowania kolejnych wyzwań. 

Strategia radykalnej zmiany 

Robisz dokładnie to samo, co w przypadku strategii małych kroków, lecz nie rozkładasz działań w czasie: od wyznaczonego dnia zmieniasz generalnie swoją rutynę i sposób eksploatacji urządzeń elektrycznych. Taka rewolucja jest najłatwiejsza w małych gospodarstwach domowych. Gdy jeden dom zamieszkuje więcej osób, ostry zwrot może być dużym wyzwaniem, a nawet przyczyną konfliktów. Dlatego warto szczegółowo omówić wszystkie planowane posunięcia ze współmieszkańcami i uzyskać ich akceptację.  

Strategia radykalnej zmiany ma największe szanse powodzenia wówczas, gdy wszyscy domownicy są przekonani, że oszczędność energii jest koniecznością. Powinni mieć też jasno określony cel, np. spięcie domowego budżetu czy znalezienie środków na wakacje. 

Strategia spersonalizowana: oszczędzaj energię tak, jak lubisz 

Najprostszym i najbardziej radykalnym sposobem na zmniejszenie zużycia prądu jest obniżenie intensywności eksploatacji lub nawet wyłączenie najbardziej energochłonnych urządzeń. Czy jednak można wyłączyć bojler i myć się w zimnej wodzie, pozbyć się lodówki (lub zamienić na mniejszą) i nie gromadzić zapasów jedzenia, przestać używać piekarnika, zrezygnować z prasowania ubrań, czytać tylko przy świetle dziennym, a temperatury w pomieszczeniach nie podnosić powyżej 16°C? 

Dla większości ludzi takie standardy są nie do przyjęcia. Jeżeli jednak potrzebujesz ekstremalnych wyzwań i radykalnej zmiany w codziennej rutynie, to skrajny minimalizm energetyczny może okazać się Twoją idealną strategią. Równie dobrze możesz zacząć od drobiazgów, np. niepozostawiania urządzeń w trybie czuwania czy obniżenia temperatury o 1 stopień. Ta sama zasada dotyczy wyboru strategii: znajdź własną drogę pomiędzy metodą małych kroków i radykalnej zmiany.

 
ebook o oszczędzaniu na co dzień

Sprawdź, jak zmiana codziennych nawyków wpływa na zużycie prądu, a tym samym na Twoje wydatki! Pobierz nasz bezpłatny e-book „O oszczędzaniu na co dzień”!

POBIERZ ZA DARMO

Jeżeli chcesz się pochwalić swoimi sposobami na skuteczne oszczędzanie, zapraszamy do udziału w konkursie TAURONA. Dzieląc się wiedzą i doświadczeniem, masz szansę zachęcić innych do poszukiwania odpowiedzi na pytanie: jak obniżyć zużycie prądu? Twój dobry przykład pozwala zmienić złe nawyki osobom niezdecydowanym.