Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

styl życia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


4 661

Spacer po lesie jako sposób na zdrowie 

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Kontakt z naturą wpływa kojąco na organizm i samopoczucie. Spacer po lesie, zanurzenie w jego barwach, zapachach i dźwiękach niesie za sobą wiele korzyści – czy wiesz jakich?


 

Już 20 minut przebywania wśród drzew i natury znacząco obniża poziomu kortyzolu, czyli hormonu stresu. Obcowanie wśród roślin wiąże się również z wystawieniem na działanie jonów ujemnych w leśnym powietrzu, które wpływają na organizm pobudzająco i orzeźwiająco.  

Spacer po lesie a zdrowie  

Regularny spacer angażuje różne partie mięśni i poprawia kondycję. Aktywny chód nie tylko poprawia krążenie i pomaga spalać kalorie, ale przede wszystkim przeciwdziała nadciśnieniu, a przez zmniejszanie poziomu LDL i trójglicerydów wspiera również regulację cholesterolu. 

Regularne spacery zapobiegają utracie gęstości kości, tym samym zmniejszają ryzyko osteoporozy. Wystarczy 30 minut codziennej przechadzki, by znacząco obniżyć ryzyko zawału serca oraz zredukować prawdopodobieństwo udaru nawet o 27%. Do regularnych spacerów nie potrzeba długich przygotowań, drogiego czy specjalistycznego sprzętu, a i tak możemy zyskać bardzo wiele.

Korzyści z leśnych spacerów 

Wiesz już, jak spacery wpływają na zdrowie, ale brakuje Ci motywacji do wyprawy? Pomyśl o tym, że efekty spaceru po lesie Twoje ciało i umysł będą odczuwać jeszcze długo po jego zakończeniu. Jakie zalety wiążą się z regularnym odpoczynkiem w lesie? 

  • Ucieczka od rytmu dnia – obniżenie kortyzolu, zmęczenia czy stanów lękowych to jedne z najważniejszych korzyści wskazywane przez specjalistów. Spacer jest okazją do wyciszenia oraz wytchnienia od codziennego pośpiechu czy stresu. Wygospodaruj choć chwilę na leśne przechadzki, zwłaszcza kiedy masz dużo na głowie. 
  • Pobudzenie kreatywnego myślenia – ruch całego ciała i zmiana otoczenia, ale przede wszystkim inspirujący wpływ lasu, mają ogromny wpływ na zdolność rozwiązywania problemów oraz pobudzają kreatywność. Spacer po lesie to czas, kiedy używasz uwagi mimowolnej, wymagającej znacznie mniej wysiłku, dzięki czemu Twój umysł może odpocząć i zregenerować się, by sprostać kolejnym wyzwaniom. kiedy chodzisz po lesie, dotleniasz mózg, minimalizujesz stres oksydacyjny, jednocześnie zmniejsza drażliwość i wprowadza do krwioobiegu serotoninę i endorfiny. Spaceruj 12 minut dziennie, aby zobaczysz, jak poprawia się Twoja koncentracja i pamięć. 
     
  • Oddychanie świeżym powietrzem – wolisz zapach wiosennych kwiatów czy jesiennych liści? Gama leśnych woni jest różnorodna, a wymiana miejskich spalin na zapach drzew czy kwiatów pozwala głęboko dotlenić organizm. Leśne rośliny produkują tlen i oczyszczają powietrze z wirusów, bakterii czy grzybów dzięki produkcji fitoncydów. Z kolei zapachy lasów, szczególnie iglastych, mają działanie antyseptyczne, kojąc górne drogi oddechowe. Lasy to także naturalna bariera dźwiękowa – już 300 metrów lasu pozwala wygłuszyć hałas do 30 decybeli! To ogromna ulga dla przebodźcowanego umysłu. 
  • Aktywność fizyczna – regularny spacer po lesie aktywizuje mięśnie, szczególnie nóg, dzięki czemu wzmacnia i modeluje kształt łydek. Świetny wpływ na sylwetkę i ogólną pracę organizmu ma także spacer z kijkami, który wspiera kondycję stawów, zapobiega problemom z kolanami oraz kręgosłupa. Regularny spacer zmniejsza również ryzyko demencji o ok. 40% – jak podaje Brytyjskie Stowarzyszenie Walki z Alzheimerem. 
     
  • Ucieczka od mediów społecznościowych – wyłącz powiadomienia i dźwięki, gdy przebywasz wśród drzew – skup się na obserwowaniu natury. Przerwa od natłoku informacji dobrze Ci zrobi. Nie rezygnuj jednak całkowicie z nowych technologii. Specjalne aplikacje pozwalają lepiej odnaleźć się na szlakach, rozpoznać kwiaty albo gatunki ptaków po słyszanym dźwięku (sprawdź np. aplikacje PlantNet oraz BirdNer). W planowaniu trasy spaceru pomoże Ci z kolei aplikacja Lasów Państwowych – Mobilny Bank Danych o Lasach. Znajdziesz w niej nie tylko ciekawe mapy tematyczne (m.in. łowiecką czy drzewostanową), ale też dokładne mapy topograficzne, które pomogą zorientować się w terenie. Co szczególnie ważne w lesie, jeśli wcześniej pobierzesz dane, mapa zadziała również offline.  
  • Spotkanie z najbliższymi – wspólny spacer po lesie to doskonała forma wzmacniania relacji. Spędzony razem czas na łonie natury ma znacznie lepsze efekty dla więzi międzyludzkich niż spotkania w biegu. Rodzinny weekend czy kilkugodzinna wyprawa w węższym gronie to czas ucieczki od codzienności i poświęcenia sobie uwagi. Obecność w miejscu odizolowanym od zgiełku, bez rozpraszaczy i ciągłej obecności telefonu daje niezwykłą okazję do rozmowy oraz pełnego skupienia na drugiej osobie. Wspólne przygody to również świetne wspomnienia, zadbaj o to, by mieć do czego wracać myślami! 

Więcej inspiracji dotyczących leśnych wędrówek znajdziesz w artykule o turystyce w lesie.  

Lista korzyści płynąca z przebywania w lesie jest naprawdę długa, dlatego nie zastanawiaj się i zaplanuj wycieczkę – samotny odpoczynek czy spacer z najbliższymi pomoże Ci się zrelaksować i świetnie wpłynie na zdrowie.  

 

Abyśmy wszyscy mogli długo cieszyć się leśnymi spacerami, powinniśmy dbać o przyrodę. Wspieraj środowisko i włącz się w sadzenie lasów bez wychodzenia z domu, dzięki ofercie Prąd + LAS – każde drzewo posadzone w Twoim imieniu przyczyni się do redukcji zanieczyszczeń oraz buduje miejsce, w którym umysł i ciało mogą się zrelaksować.

Posadźmy razem las!

 

Źródła: 

  1. Już 20-minutowy kontakt z naturą obniża poziom stresu, Nauka Polsce, 11.04.2019, https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C33521%2Cjuz-20-minutowy-kontakt-z-natura-obniza-poziom-stresu.html, (dostęp: 5.09.2022 r.). 
  1. Lasy pomagają w terapii depresji, Lasy Państwowe, 23.02.2021, https://www.youtube.com/watch?v=juJGnSWoMyQ, (dostęp: 5.09.2022 r.).