Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

styl życia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


4 296

Sadzenie lasu w pigułce

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Las jest naturalną częścią polskiego krajobrazu. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, że utrzymanie lasu oraz jego zasadzenie to długotrwały proces, który angażuje wiele osób. Jak wygląda sadzenie lasu? Dowiesz się z artykułu!


 

Plan urządzenia lasu – co to takiego? 

Wszystkie prace wykonywane w lesie, m.in. sadzenie młodego pokolenia drzew, zabiegi związane z jego ochroną czy użytkowaniem, są odpowiednio zaplanowane. Zasoby leśne są w całej Polsce inwentaryzowane – dokładnie mierzone i szacowane, by możliwe było prawidłowe zarządzanie gospodarką leśną. Konieczny jest zatem plan urządzenia lasu, który zawiera dane na temat drzewostanu i pokazuje przemianę terenu na przestrzeni lat. Zawiera on także wskazówki dla danego nadleśnictwa, które dotyczą konkretnego obszaru leśnego. Weryfikacji takiego planu raz na 10 lat dokonują specjaliści z Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej. Jeśli interesuje Cię, jak dokładnie wygląda praca takiej osoby, jak powstaje plan urządzenia lasu i z czego się składa, koniecznie zobacz poniższy film z serii „Las bliżej nas”. 

Zanim rozpocznie się sadzenie lasu, trzeba dobrze poznać teren, na którym ma on powstać. To niezbędny element, konieczny do tego, by sadzonki się przyjęły oraz zdrowo rosły. Urządzeniowcy przeprowadzają więc szczegółowe badania gleby – określają m.in. jej jakość oraz pH. Dzięki temu wiadomo, jakie gatunki drzew można zasadzić na danym obszarze. 

Sadzenie lasu krok po kroku 

Wybór gatunków drzew 

W polskich lasach dominują przede wszystkim iglaste gatunki drzew, głównie sosny. Dlatego leśnicy starają się zwiększyć występowanie innych gatunków, głównie liściastych, na terenach, gdzie warunki siedliskowe na to pozwalają – dzięki temu las lepiej radzi sobie z ewentualnymi chorobami czy szkodnikami. Podczas wyboru gatunków drzew pod uwagę bierze się także zmiany klimatyczne oraz tendencje do susz, które są w Polsce z roku na rok coraz bardziej widoczne. W celu wzbogacenia różnorodności biologicznej w lasach sadzi się również krzewy. 

Ze względu na rolę, jaką dane gatunki drzew pełnią w drzewostanie, możemy wyróżnić gatunki główne, domieszkowe i pomocnicze (pielęgnacyjne). Główne gatunki to np. sosna, świerk, jodła, dąb szypułkowy i bezszypułkowy, brzoza, buk, jesion czy olsza czarna. Na ubogich ziemiach drzewa liściaste mają problem ze wzrostem, dlatego nasadzenia ogranicza się do gatunków, które dobrze znoszą trudne warunki. Świetnie sprawdzają się w takich miejscach sosna oraz brzoza. 

Przygotowanie terenu 

Kiedy wiadomo już, co i gdzie można posadzić, przygotowuje się teren – spulchnia glebę, oczyszcza m.in. z chwastów tak, aby można było posadzić młode pokolenie drzew. Glebę do sadzenia przygotowuje się poprzez mulczowanie, czyli rozdrabianie wszystkich gałęzi i resztek leżących na podłożu oraz mieszaniu tego z ziemią za pomocą urządzeń mechanicznych, np. pługów, ciągników czy rozdrabniarek. Skąd pozyskuje się drzewka do nasadzeń? Oczywiście ze szkółek leśnych! Sadzenie lasu trzeba zaplanować w taki sposób, by maksymalnie skrócić czas od momentu, kiedy sadzonki opuszczą szkółkę leśną, do momentu ich posadzenia. Wszystko po to, by ochronić korzenie sadzonek przed zmiennymi warunkami. 

Jakie drzewa rosną w polskich lasach? Kliknij i poznaj wszystkie gatunki!  

Sadzenie sadzonek, czyli jak zasadzić drzewo? 

Istnieją różne metody sadzenia drzew, m.in. „w jamkę” albo „w szparę”. Pierwsza metoda lepiej sprawdza się na surowych glebach kamienistych i zwartych oraz w przypadku nieco starszych sadzonek o mocniej rozwiniętych korzeniach bocznych. Jak zasadzić drzewo „w jamkę”? Wykopuje się w ziemi dziurkę, umieszcza w niej sadzonkę i obsypuje korzenie ziemią próchniczą. Następnie sadzonkę delikatnie podciąga się do góry. Na koniec miejsce jamki udeptuje się i uzupełnia ziemią. 

Sadzenie w szparę jest lepsze dla sadzonek o systemie korzeniowym palowym jak sosna, modrzew, buk czy dąb. Ta metoda wykorzystuje kostur, który wbija się na około 25–30 cm i wciska ziemię, a następnie wkłada sadzonkę.  

Niezależnie od metody, sadzonki potrzebują trochę czasu na to, by podrosnąć i zmienić się w silne drzewa. Sadzenie lasu to długi proces, w który zaangażowanych jest wiele osób. Każda z nich przyczynia się do wielkiego zielonego sukcesu, jakim jest las. Chcesz być jedną z nich? Wejdź na Prąd + LAS i zaangażuj się w proces sadzenia lasów w Polsce!