Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

styl życia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


26 310

Domowe środki czystości – ekologia w parze z ekonomią 

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Czy wiesz, czego używać do sprzątania, by było ono tanie, skuteczne, a jednocześnie bez szkody dla Ciebie i środowiska? Poznaj domowe środki czystości, które z powodzeniem zastąpią sklepowe produkty. Większość z nich znajdziesz w swoich kuchennych szafkach!


 

Możesz nie zdawać sobie sprawy, że produkty codziennego użytku, które masz w swojej kuchni, nadają się nie tylko do przygotowywania potraw, lecz dzięki swoim właściwościom są również doskonałymi środkami czystości.  

Ocet 

Ocet spożywczy to jeden z najpopularniejszy ekologicznych środków, jeśli chodzi o eko sprzątanie domu. Ma on bardzo szerokie i uniwersalne zastosowanie. To skuteczny, tani i w pełni naturalny detergent. Ze względu na jego odkażające właściwości warto stosować go do sprzątania kuchni i łazienki. Bez problemu umyjesz nim okna, lodówkę, kabinę prysznicową czy zabrudzone fugi.  

Doskonale sprawdzi się w roli detergentu usuwającego resztki kleju po naklejkach (widniejące na przykład na dziecięcych meblach). Usuwa kamień, czyści zabrudzenia z tłuszczu, eliminuje nieprzyjemne zapachy. W połączeniu z oliwą z oliwek możesz go stosować również do nabłyszczania mebli. 

Zalety stosowania octu jako detergentu: 

  • usuwa nieprzyjemne zapachy 
  • szybko wyparowuje 
  • wywabia plamy 
  • usuwa tłuszcz 
  • eliminuje osad z kamienia 
  • działa bakteriobójczo 
  • usuwa pleśń 
  • odstrasza insekty 
  • nadaje się do mycia podłóg i okien 
  • jest bezpieczny dla dzieci i zwierząt domowych 

Jeżeli nie przepadasz za dość intensywnym zapachem octu, wystarczy, że mocno rozcieńczysz go wodą – nawet w proporcjach 1:10. Możesz zastosować także olejek eteryczny. Pamiętaj, że ocet może działać drażniąco na skórę dłoni, dlatego na czas pracy koniecznie załóż gumowe rękawiczki ochronne. 

Soda 

Przebarwienia po kawie i herbacie, resztki tłuszczu na ruszcie do grilla, kamień w czajniku, plamy na kuchennych deskach czy przykry zapach ze zmywarki – wszystko to z łatwością usunie soda oczyszczona. Wodorowęglan sodu, bo tak brzmi chemiczna nazwa tej substancji, to niezawodny środek czyszczący, którym można wyczyścić niemal wszystko. Co więcej – to substancja ekologiczna, biodegradowalna i całkowicie bezpieczna. 

Zalety stosowania sody jako detergentu: 

  • eliminuje nieprzyjemne zapachy 
  • usuwa tłuszcz 
  • usuwa spaleniznę 
  • wywabia trudne plamy, np. po kawie, winie 
  • eliminuje osad z kamienia 
  • nie rysuje czyszczonych powierzchni 
  • działa jako odrdzewiacz 
  • jest bezpieczna dla dzieci i zwierząt domowych 

Soda bardzo często bywa wykorzystywana również do czyszczenia biżuterii. Nieestetyczny matowy nalot na srebrze i złocie można wyczyścić roztworem z płynu do mycia naczyń, sody i ciepłej wody. Wystarczy wymoczyć w nim drogocenne przedmioty przez 20 minut, obficie spłukać i wypolerować miękką szmatką dla pożądanego efektu. 

Sok z cytryny 

Niezastąpiony w walce z wszechobecnymi zabrudzeniami. Sok z cytryny to niekwestionowany numer jeden przy każdym eko sprzątaniu. Idealnie sprawdza się w walce z tłuszczem, kamieniem i przykrym zapachem. Działa antybakteryjnie i odświeżająco. Może służyć do czyszczenia biżuterii. Sokiem cytrynowym możesz wyczyścić przedmioty wykonane z mosiądzu lub miedzi, a nawet chromowane części samochodu – którym nadaje piękny połysk. Sok z tego owocu z dodatkiem odrobiny soli świetnie poradzi sobie z przypaloną patelnią. 

Zalety stosowania soku z cytryny jako detergentu: 

  • usuwa nieprzyjemne zapachy 
  • usuwa tłuszcz 
  • usuwa spaleniznę 
  • działa dezynfekująco 
  • ma właściwości nabłyszczające 
  • rozjaśnia przebarwienia 
  • eliminuje osad z kamienia 
  • działa jako odrdzewiacz 
  • jest bezpieczny dla dzieci i zwierząt domowych 

Sok z cytryny to substancja dużo bezpieczniejsza dla powierzchni drewnianych niż większość dostępnych w sklepach detergentów. Warto ją wybrać przy do mycia delikatnych mebli czy drewnianych zabawek Twojego dziecka. 

Domowe środki czystości prosto z kuchni 

Ocet spirytusowy, sok z cytryny i soda to jedne z najpopularniejszych spożywczych produktów, które można wykorzystać do sprzątania domu. Jednak warto pamiętać, że w domowej kuchni masz wiele innych składników, które pomogą Ci w myciu i czyszczeniu wielu powierzchni. Jako naturalne środki czystości możesz również wykorzystać sól, kwasek cytrynowy, a nawet… ketchup!  

Sól skutecznie usunie nieprzyjemne zapachy z deski do krojenia, pozwoli pozbyć się plam z wina, zlikwiduje zabrudzenia na stopie żelazka, a także pozwoli pozbyć się nalotów z kawy lub herbaty. Kwasek cytrynowy wzmocni działanie octu i sody oczyszczonej, z kolei z pomocą ketchupu z powodzeniem usuniesz nalot, który powstaje na przedmiotach z miedzi i mosiądzu.  

Na tym jednak nie koniec. Zapewne nie masz pojęcia, jak często naturalne środki czyszczące nieświadomie wyrzucasz do kosza! Tymczasem w tej roli świetnie sprawdzą się na przykład obierki od owoców i warzyw lub fusy z kawy. Wewnętrzną stroną skórki od banana odświeżysz i wypolerujesz wszystkie skórzane powierzchnie, a także nabłyszczysz liście domowych roślin. Resztki miąższu na skórkach od ogórka pomogą Ci wypolerować stal nierdzewną i ceramikę. Fusy z kawy, podobnie jak soda, pochłoną nieprzyjemne zapachy w lodówce. W codziennym sprzątaniu domu przyda się nawet woda po gotowaniu ziemniaków, którą możesz wykorzystać do czyszczenia sztućców! 

Jeśli chcesz przygotować naturalne środki czystości do domu, warto dodatkowo zaopatrzyć się w olejek z drzewa herbacianego, który nie tylko przyjemnie pachnie, ale ma też właściwości antybakteryjne. Możesz też sięgnąć po boraks – który występuje w przyrodzie jako minerał, proszek do pieczenia, mydło marsylskie wykonane z olejów roślinnych i spirytus salicylowy. 

Sprawdź również: Zero waste w praktyce – 27 sposobów, by żyć bardziej EKO

Naturalne środki czyszczące – jak zrobić? 

Sprzątanie domu detergentami własnej produkcji jest nie tylko tanie, ale również efektywne. Ponadto, gdy korzystasz z domowych środków czystości, wykazujesz się postawą ekologiczną. Po pierwsze, są to produkty naturalne, które są bezpieczne dla środowiska. Po drugie, gdy rezygnujesz z zakupu chemii w sklepach, nie przyczyniasz się do produkcji plastiku. Odpady plastikowe mogą rozkładać się nawet tysiące lat, powodując przenikanie toksycznych związków do wód gruntowych i gleby. 

W internecie nie brakuje przepisów na domowe środki czystości z wykorzystaniem octu, soku z cytryny lub sody. Poniżej znajdziesz kilka najpopularniejszych z nich. 

Płyn do mycia naczyń 

Lista składników: 

3 średnie cytryny 

1,5 szklanki wody 

1 szklanka soli drobnoziarnistej 

1 szklanka białego octu 

Przepis: 

Wyciśnij sok z trzech owoców, a następnie zmieszaj z wodą, solą i octem. Uzyskany płyn gotuj w garnku przez około 10 minut, ciągle mieszając. Gdy płyn ulegnie zagęszczeniu – przelej go do szklanego naczynia. 

Płyn do czyszczenia szyb 

Lista składników: 

1 szklanka ciepłej wody 

1 szklanka octu spożywczego 

2-3 łyżeczki spirytusu salicylowego lub innego wysokoprocentowego alkoholu 

Przepis: 

Zmieszaj ciepłą wodę z octem i alkoholem. Jeżeli drażni Cię zapach octu, zmniejsz jego ilość. Tak przygotowaną miksturę przelej do butelki ze spryskiwaczem i stosuj jak każdy inny produkt do mycia szyb.

Płyn do czyszczenia fug 

Lista składników: 

100 ml octu spożywczego 

100 ml ciepłej wody 

1 opakowanie sody oczyszczonej 

Przepis: 

Zmieszaj wodę z sodą i octem. Uzyskaną pastę starannie nałóż na fugi. Pozostaw na około 40 minut, a następnie zmyj ciepłą wodą. 

Pasta do czyszczenia piekarnika 

Lista składników: 

1 szklanka sody 

2 łyżeczki soli kuchennej 

Gorąca woda 

Przepis: 

Zmieszaj sodę oczyszczoną i sól kuchenną. Stopniowo dolewaj gorącej wody – aż do uzyskania konsystencji gęstej pasty. Odstaw na kilka minut. Środek przechowuj z dala od źródeł ciepła. 

Proszek do czyszczenia dywanów 

Lista składników: 

1-2 opakowania sody (w zależności od wielkości dywanu) 

Przepis: 

Pokryj dywan sodą oczyszczoną, a następnie wetrzyj ją za pomocą suchej ściereczki. Pozostaw na co najmniej kilka godzin, po czym dokładnie odkurz dywan. 

Domowe ekologiczne środki czystości – przechowywanie  

Jeśli przygotowujesz domowe środki czystości, pamiętaj, że nie możesz ich przechowywać tak długo, jak detergenty dostępne w sklepach. Dlatego staraj się przygotowywać mniejsze porcje preparatów, które zużyjesz od razu. A jeśli coś Ci zostanie, to mieszanki szczególnie te w płynie lub paście przechowuj nie dłużej niż przez miesiąc. Nie martw się jednak, że częste przygotowywanie domowych detergentów sprawi Ci kłopot, gdyż są to produkty niezwykle uniwersalne – jeden preparat pozwoli Ci posprzątać większość powierzchni.  

Ekologiczne sprzątanie domu – dlaczego warto je stosować? 

Sklepowe półki uginają się od różnorodnych produktów – zamknięte w kolorowych opakowaniach, komunikują łatwość i szybkość sprzątania domu. Niestety, wiele z nich posiada w składzie substancje alergenne i podrażniające, takie jak fosforany, triklosan, związki chemiczne chloru czy niektóre substancje zapachowe. Wszystkie one mogą stanowić zagrożenie dla Twojego zdrowia. Niezależnie od tego, jak bardzo uważasz podczas ich stosowania, wnikają do Twojego organizmu poprzez kontakt ze skórą, oczami oraz przez drogi oddechowe. 

Warto pamiętać, że zdecydowana większość produktów czyszczących stanowi zagrożenie dla środowiska naturalnego. Standardowe opakowania – choć wykonane z plastiku – najczęściej nie nadają się do recyklingu. Resztki preparatów, które wlewamy do toalety, wędrują kanalizacją do ścieków i wód, powodując ich eutrofizację („zakwitanie”). Toksyny zakłócające równowagę biologiczną, to jeden z głównych powodów wysokiej śmiertelności organizmów wodnych. 

Ostatnim argumentem, dla którego warto zainteresować się ekologicznym sprzątaniem domu, są oszczędności. Domowe środki czystości są tanie w produkcji, a ich podstawowe składniki zazwyczaj są dostępne w Twojej kuchni. Sporządzane w większych ilościach – nie są problematyczne w przechowywaniu (wystarczy je przelać do pustych butelek z dozownikami), zajmują mało miejsca (zamiast kilku różnych preparatów – posiadasz jeden uniwersalny) i są bardzo wydajne. 

Naturalne środki czystości do domu to pierwszy krok w stronę bycia bardziej ekologicznym na co dzień. Jeśli zastanawiasz się, co jeszcze możesz zmienić, by Twój styl życia stał się bardziej przyjazny dla natury, sięgnij po artykuł: Od less waste do zero waste – zgodnie z zasadą 5R.