Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

bezpieczeństwo i finanse


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


2 081

5 porad jak dbać o bezpieczeństwo smartfonu i tabletu

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Coraz chętniej używamy urządzeń mobilnych - smartfonów czy tabletów - do przeglądania internetu, zakupów online czy w charakterze komunikatora, rezygnując tym samym z laptopa i komputera stacjonarnego. Jak zadbać o bezpieczeństwo podczas korzystania z tego typu urządzeń?


 

Użytkownicy laptopów i komputerów stacjonarnych zabezpieczają swoje dane najczęściej przez instalację programów antywirusowych czy firewalla. Jak użytkownik smartfonu lub tabletu powinien zadbać o bezpieczeństwo? Co się stanie, gdy Twoje dane, zdjęcia, aplikacje czy kontakty przejęła postronna osoba? A jeśli uzyska dostęp do Twojej poczty lub konta bankowego? Zanim do tego dojdzie, sprawdź, jak poprawnie zabezpieczyć urządzenia mobilne.

Zabezpiecz telefon i tablet blokadą

Pierwsza i niezwykle istotna zasada. Zawsze zabezpieczaj telefon oraz tablet blokadą. Wymyśl silne hasło, kod lub znak graficzny, który będzie trudny do złamania. Możesz wykorzystać również opcję zabezpieczenia biometrycznego, jeżeli urządzenie ma taką funkcję.

Pobieraj aplikacje tylko z oficjalnych sklepów

Zdarzyło Ci się trafić na reklamę aplikacji, która wydała Ci się na tyle interesująca, że postanowiłeś ją ściągnąć? Zrobiłeś to z bezpośredniego linka, czy odwiedziłeś Google Play lub Apple Store? Jeżeli wybrałeś to drugie rozwiązanie – to bardzo dobrze. Pamiętaj, pobierając aplikację z oficjalnych sklepów, masz dużo mniejsze szanse na ściągnięcie złośliwego lub śledzącego oprogramowania. Ponadto podczas pobierania aplikacji zawsze weryfikuj uprawnienia, o jakie prosi aplikacja. Jeżeli wymaga dostępu do zbyt wielu funkcji Twojego telefonu powinieneś zachować szczególną ostrożność. W takich sytuacjach warto poszukać wiarygodnych opinii o aplikacji, ale i samym wydawcy.

Wyłącz wyświetlanie wiadomości na zablokowanym ekranie

Treści wiadomości SMS czy e-maili pojawiają się nawet na zablokowanym ekranie Twojego telefonu? Jest to bez wątpienia wygodna funkcja, ale jednocześnie to duże ułatwienie dla potencjalnego hakera. Nie będzie musiał się trudzić ze złamaniem zabezpieczeń do Twojego telefonu, by dostać hasło, np. do bankowości online. To oczywiście najgorszy scenariusz. Wyłączenie tej funkcji pozwoli Ci również ominąć niekomfortowe sytuacje w miejscu pracy czy innych miejscach publicznych.

Unikaj publicznych sieci WIFI

Łączysz się z publicznymi, niezabezpieczonymi sieciami WIFI? To nie najlepszy pomysł. Ich dużą wadą jest to, że są… publiczne, a dostęp do nich może mieć każdy – również cyberprzestępcy. Taka sieć może ułatwić oszustom przejęcie Twoich danych. Czy można się przed tym zabezpieczyć? Można. Najpopularniejszą metodą jest użycie VPN (z ang. Virtual Private Network). Dzięki tej sieci Twoje dane zostaną zaszyfrowane. Drugą istotną kwestią jest blokada dostępu danych. Często po przyłączeniu do nowej sieci, otrzymujesz komunikat z zapytaniem o udostępnianie plików i drukarek dla urządzeń w sieci. Warto tę funkcję wyłączyć i indywidualnie zdecydować, komu przekażesz dostęp do danych.

Uważaj na podejrzane wiadomości

Zachowaj wyjątkową czujność, gdy otrzymujesz podejrzane wiadomości SMS lub e-mail. To właśnie tego typu ataki na urządzenia mobilne są jedną z najpopularniejszych metod. Jest to tak zwany phishing. Jak to wygląda w praktyce? Otrzymujesz np. SMS z linkiem, który wygląda jak ten z Twojego banku lub sprzedawcy prądu. Kiedy na niego klikniesz, zostajesz przeniesiony na zainfekowaną stronę, a tam najczęściej wpisujesz dane do logowania. W tym momencie Twoje dane mogą zostać przejęte przez cyberprzestępców i wykorzystane np. do kradzieży pieniędzy z konta.