Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

styl życia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


18 216

5 powodów, dla których warto kupić oczyszczacz powietrza

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Oczyszczacz powietrza to jedno z najpopularniejszych urządzeń ostatniej dekady. Duże zainteresowanie wśród kupujących zawdzięcza nie tylko modzie na zdrowy styl życia, ale również większej świadomości wpływu jakości powietrza na zdrowie i samopoczucie. Nie jesteś pewien, czy warto zdecydować się na zakup oczyszczacza powietrza? Sprawdź pięć konkretnych argumentów, które pomogą Ci w podjęciu tej decyzji!


 

1. Poprawa jakości powietrza

Oczyszczacz powietrza umożliwia skuteczne filtrowanie pyłów niskiej emisji (na poziomie 99,97%). Za pośrednictwem trzech filtrów: wstępnego, węglowego i HEPA pozbywa się najbardziej niebezpiecznych dla ludzkiego organizmu pyłów PM 2.5 i PM 10. Według Światowej Organizacji Zdrowia długotrwałe narażenie na działanie pyłu PM 2.5 skraca życie statystycznego mieszkańca Unii Europejskiej o ponad 8 miesięcy. W przypadku mieszkańców Polski, dla której poziom alarmowy dobowego stężenia pyłu zaczyna się dopiero od 300 μg/m3 – aż o 10 miesięcy. Pyły niskiej emisji są odpowiedzialne między innymi za nasilenie astmy, miażdżycę, zaburzenia rytmu serca czy zwiększenie ryzyka nowotworu płuc, gardła oraz krtani.

Wysokiej klasy oczyszczacz powietrza nie tylko odfiltrowuje cząsteczki smogu. Równie skutecznie usuwa bakterie, pyłki roślinne oraz przykre zapachy. Tak oczyszczone powietrze przekłada się na większy komfort i lepsze samopoczucie. Możesz oddychać swobodnie, łatwiej Ci się skoncentrować, Twoje ciało pracuje wydajniej i rzadziej chorujesz.

Czy wiesz, że…?

 

Oczyszczacz powietrza a koronawirusy

Na rynku dostępne są oczyszczacze powietrza, które mają potwierdzoną skuteczność w zwalczaniu wirusów (w tym koronawirusów) i bakterii? Korzystanie z nich nie eliminuje ryzyka zarażenia w stu procentach, jednak w połączeniu z przestrzeganiem podstawowych zasad higieny – znacząco podnosi szansę na unikniecie zarażenia, nie tylko COVID-19. Oczyszczacze powietrza, które są w stanie zatrzymać wirusy, to nowoczesne i zaawansowane modele. Urządzenia te posiadają funkcję jonizacji oraz gęsty filtr HEPA o klasie minimum E12, który wychwytuje cząsteczki mniejsze od 0,003 µm (SARS-CoV-2 posiada wielkość od 0,06 μm do 0,14 μm).

2. Ograniczenie alergenów w powietrzu

We wdychanym powietrzu znajduje się wiele alergenów, które wchodząc w reakcje chemiczne z innymi substancjami, tworzą agresywne składniki uczulające. Ich nagromadzenie może powodować nasilenie astmy, trudności w oddychaniu oraz poważne reakcje alergiczne. Oczyszczacz powietrza dla alergików wyposażony w profesjonalny filtr HEPA z powodzeniem usunie z powietrza kurz, roztocza, pyłki roślinne, zarodniki pleśni oraz sierść zwierząt.

3. Neutralizacja nieprzyjemnych zapachów

Nieprzyjemny zapach, szczególnie jesienią oraz zimą, gdy wietrzenie mieszkań odbywa się tylko raz na jakiś czas – może być poważnym zmartwieniem. Zwykłe odświeżacze powietrza nie rozwiązują problemu, gdyż jedynie maskują nieprzyjemną woń sztucznym aromatem. W przeciwieństwie do nich oczyszczacz powietrza usuwa nieprzyjemne zapachy, wykorzystując mechanizm odfiltrowywania cząsteczek. To argument, który do zakupu oczyszczacza powietrza powinien przekonać właścicieli zwierząt domowych oraz palaczy – urządzenie niweluje składniki dymu tytoniowego i nieprzyjemną woń towarzyszącą paleniu papierosów.

4. Zapewnienie odpowiedniej wilgotności powietrza

Bardziej zaawansowane modele oczyszczaczy wyposażone są w funkcję nawilżania powietrza – szczególnie przydatną w sezonie grzewczym. Poprzez pracę grzejników i kaloryferów powietrze staje się nadmiernie suche – źle się nim oddycha, pojawia się drapanie w gardle, pieczenie oczu i spadek koncentracji. Przesuszone powietrze (wilgotność na poziomie poniżej 30%) nasila objawy alergii oraz infekcji dróg układu oddechowego. Równie niekorzystna dla zdrowia jest nadmierna wilgotność powietrza sprzyjająca rozwojowi roztoczy, pleśni i grzybów, wywołująca uczucie duszności, dyskomfortu i zmęczenia.

Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem poinformuje nas o poziomie wilgotności powietrza i zapewni jego odpowiednie nawilżenie (na poziomie 45-60%). Będzie to miało pozytywny wpływ zarówno na domowników, jak i… meble, podłogi, ubrania, książki czy rośliny. Warto też wspomnieć, że oczyszczacz z nawilżaczem pozwala zaoszczędzić nieco pieniędzy i miejsca, które musiałbyś przeznaczyć na dwa oddzielne urządzenia.

5. Poprawa jakości snu

Nie od dziś wiadomo, że wystarczająco długi i niezakłócony sen to podstawa zdrowia oraz sprawności fizycznej i umysłowej człowieka. Na jego jakość ma wpływ wiele czynników, w tym – powietrze, które nie powinno być suche ani zanieczyszczone. Złej jakości powietrze może prowadzić do wielu zaburzeń snu, takich jak utrudnione zasypianie, płytki sen czy bezsenność. Tym samym pogorszy Twoją kondycję i samopoczucie po przebudzeniu się. Na szczęście wiele oczyszczaczy powietrza posiada funkcję cichego trybu pracy, który umożliwia filtrowanie powietrza również w nocy – bez zakłócania odpoczynku domowników.

Jaki oczyszczacz powietrza wybrać?

Jeśli doszedłeś do wniosku, że oczyszczacz powietrza to urządzenie, którego nie może zabraknąć w Twoim domu – pora odpowiedzieć sobie na pytanie: jaki oczyszczacz powietrza wybrać i czy warto decydować się na zakup drogich modeli najbardziej znanych marek? Cóż, odpowiedź nie jest jednoznaczna, bo urządzenie to powinno być dopasowane do Twoich indywidualnych potrzeb.

Gdy wybierasz oczyszczacz powietrza, który ma służyć przez długie lata, pamiętaj jednak, by sprawdzić urządzenie pod kątem najważniejszych kwestii, takich jak wydajność lub rodzaj filtrów.

Warto również prześledzić bieżące promocje. Teraz możesz kupić wysokiej jakości oczyszczacz powietrza bez wychodzenia z domu, nawet kilkaset złotych taniej, a dodatkowo uzyskać zwrot za prąd.

Nowoczesne oczyszczacze powietrza to urządzenia wysokiej jakości, które neutralizują szkodliwe substancje, alergeny i nieprzyjemne zapachy, czyniąc powietrze zdrowszym i bezpieczniejszym. Korzystanie z nich wiąże się z lepszym samopoczuciem, większą odpornością na zachorowania i komfortem przebywania w  pomieszczeniach. Choć kupno zaawansowanego oczyszczacza powietrza może okazać się dość dużym wydatkiem – potraktuj to jako inwestycję w zdrowie własne i pozostałych domowników. Więcej o oczyszczaniu powietrza przeczytasz w artykule: 6 sposobów na czyste powietrze w domu.