Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

styl życia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


5 188

6 sposobów na czyste powietrze w domu

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Kurz, roztocza, pyły zawieszone, sierść zwierząt i drobnoustroje – powietrze w naszych domach często bywa zanieczyszczone. Zanieczyszczenia w nim obecne mogą być przyczyną złego samopoczucia, spadku odporności i pogorszenia stanu zdrowia domowników. Czy wiesz, jak poprawić jakość powietrza w swoim domu? Sprawdź 6 najbardziej skutecznych sposobów!


 

1.   Oczyszczacze powietrza do domu

Oczyszczacz powietrza to jedno z najskuteczniejszych urządzeń, których zadaniem jest poprawa jakości powietrza w domu. Ten przenośny sprzęt o niewielkich gabarytach wciąga powietrze i odfiltrowuje je z zanieczyszczeń, takich jak pyły zawieszone, kurz, roztocza czy sierść zwierząt. Bardziej zaawansowane modele monitorują jakość powietrza w pomieszczeniu i automatycznie dostosowują swoją pracę do stopnia zanieczyszczenia. Wiele z nich posiada dodatkowe funkcje, na przykład nawilżania lub jonizacji powietrza.

Oczyszczacz powietrza polecany jest szczególnie wtedy, gdy w domu przebywają małe dzieci, astmatycy i alergicy. Więcej na temat oczyszczaczy powietrza przeczytasz w artykule: 5 powodów, dla których warto kupić oczyszczacz powietrza.

2.   Montaż klimatyzacji

Klimatyzator typu split lub multisplit to doskonałe rozwiązanie dla domu jednorodzinnego. Nie tylko umożliwia wygodne sterowanie temperaturą w całym domu, ale również wentylację, filtrację i osuszanie nadmiernie wilgotnego powietrza. Klimatyzatory wyposażone w filtr HEPA usuwają pyły, kurz, roztocza, bakterie, zarodki grzybów oraz pleśni. Są zatem odpowiednie dla alergików i osób cierpiących na schorzenia górnych dróg oddechowych.

Decydując się na klimatyzację, koniecznie weź sobie do serca zasady związane z eksploatacją urządzenia. Błędy popełniane podczas użytkowania klimatyzatora mogą przynieść odwrotny skutek do zamierzonego.

3.   Odpowiednia wentylacja

Odpowiednia wentylacja w domu to absolutna podstawa, by móc cieszyć się czystym i bezpiecznym powietrzem. Dopływ świeżego powietrza jest szczególnie ważny w pomieszczeniach narażonych na ciepło i wilgoć, takich jak kuchnia czy łazienka.

W przypadku wentylacji grawitacyjnej powietrze dostaje się przez nawiewniki umieszczone w skrzydle lub ramie okna albo w ścianie. Jeśli zależy Ci, by powietrze napływające do pomieszczeń z zewnątrz było pozbawione cząstek PM 10 i PM 2,5 – tradycyjne nawiewniki zastąp nawiewnikami antysmogowymi.

Jeśli masz dom z wentylacją mechaniczną (rekuperacją) – najprawdopodobniej posiadasz filtry klasy G4, które zatrzymują większość zanieczyszczeń. O ile producent rekuperatora zezwala na takie działania – możesz zastąpić je filtrami klasy F7 o wyższym stopniu filtracji. Filtry klasy F7 przydadzą się szczególnie wtedy, gdy mieszkasz w rejonie mocno zanieczyszczonym smogiem.


4. Wietrzenie pomieszczeń

Regularne wietrzenie pomieszczeń to konieczność, nawet jeśli posiadasz sprawny system wentylacji i klimatyzację. Najlepszą metodą jest wietrzenie krótkie, trwające kilka lub kilkanaście minut, ale za to intensywne, pozwalające na wymianę powietrza w danym pomieszczeniu. Gdy pogoda nie sprzyja otwartym oknom – najlepiej wyjdź z wietrzonego pokoju, by nie narażać się na przeciąg.

Pamiętaj o zakręceniu grzejnika znajdującego się pod oknem. Większość kaloryferów posiada czujnik, który dostosowuje temperaturę grzania do temperatury w pomieszczeniu. Jeżeli otworzysz okno, a nie zakręcisz grzejnika – urządzenie zacznie pracować bardziej intensywnie. Może się to odbić na rachunkach za ogrzewanie.

5. Rośliny oczyszczające powietrze

Jednym ze sposobów na „zdrowszą atmosferę” w domu jest stosowanie roślin oczyszczających powietrze. Te naturalne zielone filtry pochłaniają zanieczyszczenia, kurz oraz różne szkodliwe substancje (jak na przykład aceton, amoniak, formaldehyd czy benzen). Dodatkowo wzbogacają powietrze o tlen. Do najpopularniejszych roślin oczyszczających powietrze należą m.in. dracena, epipremnum złociste, sansewieria, bluszcz pospolity oraz skrzydłokwiat. By najlepiej wykorzystać oczyszczającą moc roślin – ustawiaj donice tak, by na każdą z nich przypadało mniej więcej 10 m2 pomieszczenia. Uważaj jednak na małe dzieci i zwierzęta domowe. Wiele gatunków roślin oczyszczających powietrze zawiera w sobie trujące substancje, które czynią je potencjalnie niebezpiecznymi (zagrożenie dotyczy głównie przypadku spożycia).

6. Bezpieczne sprzątanie

Najbardziej oczywistym sposobem na utrzymanie wysokiej jakości powietrza w domu jest regularne odkurzanie. Kurz i roztocza osiadające na meblach, podłogach, dywanach i przedmiotach codziennego użytku mogą wywoływać reakcje alergiczne. Jeżeli Ty albo Twoi bliscy należycie do osób wrażliwych na ten rodzaj zanieczyszczeń – najlepiej zainwestuj w odkurzacz centralny lub odkurzacz z filtrem HEPA.

Odkurzacz centralny to system rur zakończonych gniazdami ssącymi – rozprowadzonych w ścianach, stropie lub pod podłogą. Rurociąg połączony jest z jednostką centralną umieszczoną w garażu lub pomieszczeniu gospodarczym. To ona odpowiada za zasysanie zanieczyszczeń. Rura wydechowa przechodząca przez zewnętrzną ścianę budynku odprowadza przefiltrowane powietrze poza budynek.

Największą zaletą odkurzacza centralnego jest wygoda, cisza i sterylność odkurzania. Powietrze wciągane przez odkurzacz nie powraca do pomieszczeń, dzięki czemu nie istnieje ryzyko ponownego, choćby częściowego, zakurzenia domu. Sterylna jest również sama instalacja – specjalne rury o antystatycznej i gładkiej powłoce odpychają cząsteczki kurzu i brudu.

Minusem odkurzacza centralnego jest jego wysoka cena (wahająca się w granicach od kilku do kilkunastu tysięcy złotych). Dużym utrudnieniem jest również sam montaż instalacji. Z tego względu decyzja o odkurzaczu centralnym podejmowana jest najczęściej już na etapie projektowania budynku.

Zdecydowanie mniej kosztownym sposobem na dokładne i bezpieczne odkurzanie są odkurzacze z filtrem HEPA zatrzymującym pyły i alergeny. Wśród nich wyróżniamy zarówno modele z workiem, jak i te bez worka – wykorzystujące separację cykloniczną. Obydwa rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Odkurzacze bezworkowe nie wymagają zakupu worków, a ich siła ssania nie słabnie wraz z zapełnianiem się pojemnika. Same pojemniki mogą być jednak dość problematyczne w opróżnianiu i czyszczeniu. Tradycyjne odkurzacze workowe wymagają zakupu i wymiany worków, a wraz z zapełnianiem worka spada siła ssąca urządzenia. Wymiana worka na nowy odbywa się jednak w prosty i higieniczny sposób – zużyty worek wystarczy wyrzucić do kosza na śmieci, co ogranicza kontakt z zanieczyszczeniami do minimum.

Pozbawione zanieczyszczeń i odpowiednio nawilżone powietrze w domu to podstawa dobrego samopoczucia domowników. Niestety, zanieczyszczenia w postaci smogu, kurzu, roztoczy, bakterii czy zarodków pleśni oraz grzybów – mocno obniżają jego jakość. Jak pozbyć się tych nieproszonych gości? Odpowiedni system wentylacji i klimatyzacji, regularne odkurzanie i wietrzenie, w końcu oczyszczacz powietrza i rośliny pochłaniające szkodliwe substancje – to rozwiązania, które z pewnością Ci w tym pomogą. Próbuj, testuj, miksuj – w zależności od potrzeb i budżetu, pamiętając, że dobór metod oraz ich skuteczność zależą od Twojego indywidualnego zapotrzebowania i stylu życia. Powodzenia!