Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

styl życia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


6 499

9 różnic między rekuperacją a wentylacją grawitacyjną

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Kiedy budujesz dom, zależy Ci, aby zminimalizować straty ciepła. Wybierasz szczelne drzwi czy okna. Musisz jednak zapewnić dostęp świeżego powietrza do wnętrza. Wentylacja jest bowiem równie ważna co ogrzewanie. Jej brak może doprowadzić do wilgotnienia i niszczenia domu oraz do powstawania pleśni lub grzybów. Masz do wyboru dwie możliwości. Rekuperację i wentylację grawitacyjną. Czym się różnią? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.


 

Projekt wentylacji w Twoim domu powinien wynikać z zapotrzebowania na energię i ściśle współpracować z pozostałymi systemami – z izolacją czy ogrzewaniem. Decyzję o wyborze warto podjąć już na etapie projektowania domu. Jedno jest pewne. Do wszystkich pomieszczeń w domu musisz doprowadzić świeże powietrze, a następnie usunąć zużyte.

Jeszcze do niedawna większość domów była projektowana pod wentylację grawitacyjną. Sprawdza się ona przy średniej szczelności pomieszczeń. Jednak wraz z postępem technologii i koncentracją na maksymalnym ograniczeniu strat ciepła w domu przestała być wystarczająca. Dlaczego? Największym minusem wentylacji grawitacyjnej jest uzależnienie jej efektywności od panującej pogody. Wentylację grawitacyjną tworzą pionowe, murowane kanały, na których końcu są kratki wentylacyjne. Wentylacja grawitacyjna działa, kiedy na zewnątrz dochodzi do znacznego spadku temperatury (komin wypycha ciepłe i lżejsze powietrze ku górze, a wciąga zimne). Przez pozostałe miesiące pozostaje Ci regularne wietrzenie pomieszczeń, by wprowadzić do domu świeże powietrze. Warto wiedzieć, że brak dobrej wentylacji w pomieszczeniach, w których przebywają ludzie, może prowadzić do gorszego samopoczucia, zwiększonej senności, notorycznego zmęczenia, a nawet bólu głowy. Wszystko przez wysokie stężenie dwutlenku węgla w powietrzu.

Zależy Ci na czystym i zdrowym powietrzu w domu lub mieszkaniu? Rozważ zakup oczyszczacza powietrza: Oczyszczacze powietrza a zdrowie – wszystko, co powinieneś wiedzieć.

Zupełnie inaczej jest w przypadku rekuperacji. Rekuperacja to proces odzyskiwania ciepła z raz ogrzanego – ale już zużytego – powietrza i oddania tego ciepła do powietrza wpadającego do pomieszczeń. Do Twojego domu napływa więc świeże powietrze (wstępnie ogrzane), co w dużym stopniu niweluje straty ciepła. Rekuperacja jest obecnie najbardziej zaawansowanym sposobem wentylacji budynków.

Jak działa? Z pomieszczeń o podwyższonej wilgotności usuwane jest zużyte powietrze. Specjalnymi kanałami trafia do rekuperatora, gdzie przechodzi przez wymiennik ciepła i oddaje swoją energię. Następnie wyprowadzane jest z budynku za pomocą wyrzutni. W tym samym czasie przez czerpnię zasysane jest świeże powietrze. Po oczyszczeniu z pyłu i kurzu trafia do wymiennika ciepła, gdzie pobiera energię oddaną wcześniej przez powietrze wychodzące. Tutaj warto zaznaczyć, że oba strumienie nie mają ze sobą styczności (mijają się). Świeże powietrze, które zostało wstępnie ogrzane, dociera do pokoi dziennych i sypialni. Wystarczy je jedynie dogrzać.

Więcej o tej metodzie i samych rekuperatorach przeczytasz tutaj: Rekuperacja – wentylacja mechaniczna w domu

Wentylacja grawitacyjna czy rekuperacja?

Zanim podejmiesz decyzję – wentylacja grawitacyjna czy rekuperacja, sprawdź najważniejsze różnice:

Wentylacja grawitacyjnaRekuperacja
działa tylko przy niższych temperaturach            działa przez cały rok
wymiana powietrza zależna od pogodydziała niezależnie od pogody
brak możliwości regulacji ilości wpuszczanego powietrzasterowanie powietrzem nawiewowym i wywiewanym
strata energii cieplnej przy wietrzeniuodzyskiwanie energii cieplnej przy wymianie powietrza – oszczędności na ogrzewaniu
niewydolność wentylacji wspomaga się wentylatorami (wyciągającymi powietrze) – dodatkowy hałasnie dotyczy
brak możliwości sterowania wilgotnością powietrzaSterowanie możliwe do pewnego stopnia
spore straty ogrzewaniaminimalizuje straty ogrzewania zimą
tania instalacja i eksploatacjawyższe koszty instalacji do 10-15 tys. zł.
brak filtracji powietrzafiltracja powietrza nawiewanego
brak kosztów obsługipobór prądu przez rekuperator + wymiana filtrów + serwis

Decydując się na dom energooszczędny – rekuperacja wydaje się absolutnym „must have”. Maksymalnie niweluje straty ciepła, dostarcza świeże powietrze bez wychłodzenia pomieszczeń, przefiltrowuje je i zapewnia optymalny komfort mieszkańcom. Warto ją zaplanować już na etapie projektowania nieruchomości, aby uniknąć tworzenia „dziur, którymi ucieka powietrze” – z klasycznej wentylacji grawitacyjnej.