Bezpiecznie w lesie – o czym pamiętać?
Bezpieczne wakacje w lesie to gwarancja przyjemnego spędzenia czasu i odpoczynku od zgiełku miasta. Lato to jednak pora roku, która, choć pełna słońca i ciepła, potrafi nas czasem niemiło zaskoczyć. Jakie zasady bezpieczeństwa w lesie (i nie tylko tam) warto przypomnieć sobie przed wycieczką?
- Zabierz ekwipunek dostosowany do warunków i pogody
Wycieczki planujemy raczej w dni słoneczne, pogodne, jasne, co nie oznacza, że nie musimy się do nich przygotować. Lato w lesie to nie tylko miło zacienione ścieżki i gęste korony drzew, przez które rzadko przebijają się promienie słoneczne. Lasy to również odsłonięte polany czy trasy wyznaczone w nieosłoniętym terenie.
Dlatego bezwzględnie pamiętaj o ochronie przeciwsłonecznej – nakryciu głowy i kremie z filtrem. Przed wyjściem z domu zastosuj SPF – najlepiej bezzapachowy – nie zapomnij zabrać go też ze sobą, by regularnie uzupełniać chroniącą warstwę. Nie chcesz chyba z wycieczki przywieźć poparzeń słonecznych lub niebezpiecznego w skutkach udaru?
Do lasu zakładaj zawsze solidne buty, najlepiej ponad kostkę, na grubej podeszwie. Twoje ubranie powinno być przewiewne i wygodne, a w plecaku miej przy sobie kurtkę przeciwdeszczową (pogoda latem lubi się nagle zmieniać).
- Pamiętaj o przekąskach i napojach, czyli przenośny zapas energii
Niezależnie od tego, jak planujemy spędzić czas w lesie, wysiłek fizyczny i letnie ciepło sprawiają, że musimy szczególnie zadbać o odpowiednie nawodnienie – bezpiecznie wakacje w lesie wymagają szczególnej troski o organizm. Bardzo ważna jest woda w lekkiej butelce, najlepiej wielokrotnego użytku, przewidziana dla każdej osoby, która planuje spacer. Pamiętaj, żeby mieć przy sobie również coś do jedzenia – kanapki, owoce, musy warzywne, batony energetyczne lub czekoladę.
Gdzie wybrać się na leśny wypoczynek? Poznaj polskie parki narodowe!
- Zabezpiecz się przed insektami
Las jest domem dzikich zwierząt – na szczęście nie musimy się ich obawiać, jeśli nie będziemy ich prowokować. Pamiętaj, że leśną faunę możesz bez przeszkód obserwować i fotografować, bezwzględnie jednak jej nie płosz, nie nawołuj, nie dotykaj. Leśna zwierzyna na ogół i tak będzie nas unikać i wybierać własne ścieżki – poza drobnymi wyjątkami… Zagrożenie dla naszego zdrowia stanowią kleszcze, komary i inne insekty. Jak się przed nimi ochronić? Zastosuj preparat na owady – kupisz go w drogerii lub aptece – przeczytaj też, jak często trzeba go reaplikować. Taki preparat może uchronić Cię przed ukąszeniami. Pamiętaj też, by po powrocie do domu (lub przed pójściem spać, jeśli planujesz nocowanie w lesie) dokładnie obejrzeć skórę i wytrzepać ubrania, aby sprawdzić, czy nie ma na nich kleszcza.
- Pierwsza pomoc – przypomnij sobie, jak postępować
Ostatnią, ale jedną z ważniejszych zasad bezpieczeństwa w lesie jest znajomość pierwszej pomocy w razie nieszczęśliwych wypadków. Większość lasów w Polsce to lasy państwowe, co oznacza, że wszyscy mają do nich wstęp, a odpowiednie służby dbają o komfort i bezpieczeństwo turystów. Wiele zależy jednak od Ciebie – kiedy spacerujesz po lesie, patrz pod nogi, uważaj na wystające korzenie, nierówności terenu, pnie, powalone drzewa, złamane gałęzie. Jeśli lato w lesie spędza z Tobą pies, musi być na smyczy przez cały czas (i mieć obrożę z numerem telefonu do opiekuna). To ważne dla bezpieczeństwa wszystkich mieszkańców lasu oraz psów i ich opiekunów.
Mimo ostrożności może się jednak zdarzyć nieszczęśliwy wypadek. Warto mieć pewność, że wiemy, jak pomóc sobie i innym w takiej sytuacji. Pamiętaj, że podstawowa zasada pierwszej pomocy to zadbanie o własne bezpieczeństwo.
Przypomnij sobie zasady pierwszej pomocy:
Wskazówka: W plecaku powinniśmy mieć zawsze latarkę, powerbank i wyposażoną w niezbędne przybory apteczkę.
Bezpieczne wakacje w lesie – dodatkowe wskazówki
Podczas leśnych wędrówek, uważnie przyglądaj się oznaczeniom (znacznikom szlaków i drogowskazom), a wcześniej zapoznaj się z mapą lasu, którą znajdziesz np. w aplikacji mobilny Bank Danych o Lasach. Zapoznaj się też z komunikatami parków narodowych i lokalnych nadleśnictw. Na stronach internetowych nadleśniczy informują o warunkach, które panują w lasach, ewentualnych zakazach wstępu, publikują mapy oraz wyjaśniają, jak odnaleźć się w danym lesie.
Czytaj też: Jak nie zgubić się w lesie?
Przed wyjazdem, podczas planowania wycieczki lub w drodze do lasu, upewnij się, że wszyscy uczestnicy mają przy sobie niezbędne wyposażenie – przede wszystkim odpowiednie obuwie czy zapas wody, a także przekąski. Przypomnij im podstawowe zasady. Ważne, żeby uczestnicy wycieczki w lesie nie oddalali się zbyt od siebie, mieli przy sobie dokumenty oraz naładowane telefony, numery telefonów do uczestników spaceru, nadleśnictwa i numer alarmowy 112.
Lato w lesie to doskonały pomysł. Spacery wśród zieleni pomagają się wyciszyć, odpocząć od zgiełku, codziennego stresu, miejskich hałasów i kolorów. Wakacje w lesie są również okazją do spotkania zwierząt i roślin, których nie ma obok nas na co dzień, dlatego szczególnie dbajmy o to, aby polskie lasy wciąż się rozwijały. Jak możesz to zrobić? Angażuj się w akcje sadzenia drzew!
Wybierz prąd z usługą Prąd + LAS, a włączysz się w sadzenie drzew w Polsce.