Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

styl życia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


2 030

Cena, wygoda, a może design – czym kierować się, wybierając czajnik do kuchni?

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Planujesz zakup czajnika, ale nie wiesz, który wybrać? Czajnik na gaz (potocznie określany gazowym) czy elektryczny? Zanim zdecydujesz, odpowiedz na kilka pytań. Czy często pijesz kawę, herbatę lub zioła? Czy zależy Ci na jak najniższych rachunkach? Czy masz w domu małe dzieci? Czy rano liczysz każdą minutę? Oba modele mają zalety i wady. Przeczytaj ten artykuł i wybierz najlepsze rozwiązanie, które spełni Twoje oczekiwania.


 

Czajnik na gaz ­– zalety i wady

Jedną z kluczowych zalet czajnika na gaz jest stosunek pojemności (mierzonej w litrach) do ceny. Miłośników designu, którzy zwracają także szczególną uwagę na walory estetyczne, do wyboru takiego rozwiązania może przekonać również fakt, że taki czajnik bywa ciekawym uzupełnieniem kuchennego wnętrza. Dostępne na rynku modele zaskakują nie tylko kolorami i kształtami. Ponadto czajniki na gaz nie zajmują dodatkowego miejsca na blacie roboczym i są zdecydowanie tańsze od swojego elektrycznego zamiennika (nawet kilkukrotnie!). Na rynku są dostępne głównie czajniki emaliowane, stalowe, ale możesz też trafić na aluminiowe oraz żeliwne. Co, jeśli nie posiadasz kuchni gazowej, ale skłaniasz się ku takiemu standardowemu rozwiązaniu? Możesz wybrać czajnik na indukcję.

Przed podjęciem decyzji warto wziąć pod uwagę również koszty eksploatacji. Aby zagotować wodę w czajniku gazowym – musi dojść do nagrzania zarówno spodu, jak i ścianek, a to oznacza, że czajniki na gaz zużywają więcej energii do podgrzania wody.

Czajnik elektryczny – zalety i wady

Czajnik elektryczny to przede wszystkim oszczędność czasu. Wystarczą dwie minuty, a gorąca woda na ulubiony napój jest gotowa. Możesz nastawić wodę i zająć się czymś innym. Po zagotowaniu, czajnik sam się wyłączy. Czajnik elektryczny jest niezastąpiony, kiedy w pomieszczeniu (np. pracowniczym) brakuje kuchni gazowej czy elektrycznej. W ofercie producentów znajdziesz różne modele. Dominują plastikowe, aczkolwiek możesz dostać również czajnik elektryczny ze szkła, stali czy ceramiki. Zaletą czajnika elektrycznego jest także bogatsze wyposażenie: siatka filtrująca wodę, dodatkowe filtry (w niektórych modelach), które polepszają jakość oraz smak wody. Praktycznie każdy czajnik elektryczny posiada również wskaźnik poziomu wody, dzięki któremu ugotujesz tyle wody, ile potrzebujesz w danej chwili. Minusy?

Największą wadą czajników elektrycznych jest pobór prądu, który wzrasta wraz z mocą czajnika. Zyskujemy czas, ale tracimy często więcej pieniędzy. Czajniki elektryczne gotują zazwyczaj jednorazowo mniej wody w przeciwieństwie do czajników na gaz i czajników na indukcję. Są także droższe. Zajmują miejsce na blacie, co w małych pomieszczeniach może być istotną kwestią. Plastikowe modele mogą być trudne do wyczyszczenia z osadzającego się kamienia, a ich żywotność jest najczęściej krótsza.

Jeśli natomiast zastanawiasz się, co wybrać: czajnik elektryczny czy na indukcję ­­­– przeczytaj ten artykuł: Czajnik na indukcję czy czajnik elektryczny – które rozwiązanie sprawdzi się lepiej

Czajnik na gaz czy elektryczny? Wszystko zależy od tego na czym najbardziej Ci zależy. Jeśli cenisz tradycyjne rozwiązania, dźwięk gwizdka przywodzi Ci na myśl miłe wspomnienia z dzieciństwa i jednocześnie chcesz zaoszczędzić – wybierz czajnik gazowy. Jeśli ważniejszy jest dla Ciebie czas i komfort użytkowania – zapewne najlepszym wyborem będzie czajnik elektryczny. Dysponujesz sporą przestrzenią w kuchni? Możesz kupić oba i używać w zależności od potrzeb.