Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

styl życia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


2 982

Co to jest pętla indukcyjna i jak działa?

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

TAURON wprowadził w swoich punktach obsługi klienta udogodnienia dla klientów słabosłyszących. To kolejna inicjatywa realizowana w ramach projektu TAURON bez barier.


 

Stanowisko dla obsługi klientów słabosłyszących

W każdym z punktów obsługi klienta TAURONA działa stanowisko obsługi z systemem wzmocnienia słuchu, czyli tzw. pętlą indukcyjną. Dzięki temu rozwiązaniu osoby słabosłyszące korzystające z aparatów słuchowych mają zapewniony lepszy komfort i jakość obsługi. Pętle indukcyjne zapewniają dostępność, której wiele osób potrzebuje, aby swobodnie się angażować i komunikować.

Co to jest pętla indukcyjna?

Pętla indukcyjna to system wspomagania słuchu, który znacząco poprawia zrozumiałość mowy osobie słabosłyszącej, która korzysta z aparatu słuchowego lub implantu ślimakowego. Pętle indukcyjne nadają sygnał poprzez zmodulowane pole magnetyczne, które jest odbierane przez cewkę indukcyjną aparatu słuchowego. Takie rozwiązanie eliminuje wszelkie zakłócenia akustyczne, a osoba słabosłysząca słyszy tylko pożądany sygnał.

Aparaty słuchowe wzmacniają wszystkie dźwięki. W głośnym otoczeniu osobom z ubytkiem słuchu może to utrudniać odróżnienie mowy, muzyki lub rozmowy, którą próbują usłyszeć. Pętle indukcyjne poprawiają komunikację, umożliwiają użytkownikom aparatów słuchowych słyszenie źródła dźwięku poprzez wycinanie hałasu z otoczenia.

Jak działa pętla indukcyjna?

To, w jaki sposób działa pętla indukcyjna, jest bezpośrednio związane ze zjawiskiem indukcji elektromagnetycznej. Prąd, który płynie w pętli, wytwarza wokół przewodu zmienne pole magnetyczne. Jeśli w tym polu znajdzie się inny przewód elektryczny (cewka indukcyjna w aparacie słuchowym jest takim przewodem), to również w nim zostanie wzbudzony prąd. Prąd ten zostanie zamieniony na dźwięk, który słyszy użytkownik aparatu.

Osoba, która chce skorzystać z pętli indukcyjnej i posiada aparat słuchowy z tzw. cewką indukcyjną, musi jedynie przełączyć aparat w tzw. tryb „T”.

Dlaczego warto stosować pętle indukcyjne?

Według Europejskiej Federacji Osób Słabosłyszących pętle indukcyjne są najbardziej przyjaznymi, najkorzystniejszymi i łatwymi w obsłudze systemami, które wspomagają słyszenie.

Osoba, która posiada aparat słuchowy wyposażony w odbiornik pętli indukcyjnej, słyszy czysty dźwięk, kiedy znajduje się w polu jej działania. System ten jest prosty w użyciu, a jedną z jego ważniejszych zalet jest indywidualne dopasowanie głośności – zgodnie z poziomem ubytku słuchu i preferencjami danej osoby.

Przebieg wdrożenia pętli indukcyjnych w TAURONIE

Pętle indukcyjne to rozwiązania, które TAURON wdrożył na stoiskach do obsługi klientów słabosłyszących we wszystkich 44 punktach obsługi klienta. Rozwiązanie to uzyskało pozytywną opinie Polskiego Związku Głuchych.