Skip to main content

styl życia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


22 257

Czajnik na indukcję czy elektryczny – które rozwiązanie sprawdzi się lepiej?

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Czajnik należy do podstawowych akcesoriów kuchennych, bez których z pewnością nie wyobrażasz sobie życia. Korzystasz z niego na co dzień, przeważnie kilkakrotnie, gotując wodę na poranną kawę, popołudniową herbatę czy relaksujące ziołowe napary. Z tego względu wybór odpowiedniego sprzętu powinien zostać przez Ciebie gruntownie przemyślany. Jeśli zastanawiasz się, co wybrać: czajnik elektryczny czy na indukcję – ten artykuł napisaliśmy z myślą o Tobie. Pokażemy w nim wady i zalety obydwu rozwiązań.


 

Pojemność i funkcjonalność

Czajnik indukcyjny to rozwiązanie przeznaczone do nowoczesnej kuchni wyposażonej w płytę indukcyjną (większość modeli jest odpowiednia również dla kuchenki gazowej czy elektrycznej). Z tego względu wykonany jest metalu (stali nierdzewnej lub emaliowanego/nieemaliowanego żelaza), który reaguje na magnes. W momencie zetknięcia z włączoną płytą indukcyjną – dno i zawartość czajnika ulegają stopniowemu podgrzaniu.

Bezprzewodowy czajnik elektryczny nie zajmuje miejsca na kuchence lecz na blacie. Urządzenie składa się z dwóch elementów: dzbanka wyposażonego w grzałkę oraz podstawki zasilającej, którą podłącza się do prądu. Brak kabla zasilającego przy dzbanku pozwala na swobodne nim manewrowanie – bez ograniczeń wynikających z długości przewodu.

O ile umieszczenie czajnika indukcyjnego na płycie indukcyjnej oszczędza nieco miejsca na kuchennym blacie – jednocześnie „wyłącza z użytku” jeden palnik, co może okazać się problematyczne, gdy na przykład gotujesz dwudaniowy obiad dla całej rodziny.

Dylemat pod tytułem: czajnik indukcyjny czy elektryczny może rozwiązać kwestia pojemności i dodatkowych funkcji, które powinny zostać dobre do indywidualnych potrzeb. Jeśli mieszkasz sam – wybierz czajnik elektryczny o pojemności 1 litra. W takim urządzeniu szybko i niedrogo zagotujesz wystarczającą ilość wody. Najmniejsze czajniki indukcyjne to te o pojemności 1,5 litra, co jest dużo wygodniejszym rozwiązaniem, gdy zagotowujesz wodę dla całej rodziny.

Jeśli rozważasz wybór czajnika pod kątem dodatkowych funkcji, to tutaj zdecydowanym zwycięzcą jest bezprzewodowy czajnik elektryczny. Nowoczesne urządzenia wyposażone są we wskaźnik poziomu wody, jak również specjalne filtry usuwające kamień, zanieczyszczenia i nieprzyjemny zapach. Droższe modele dodatkowo umożliwiają podgrzewanie wody do określonej temperatury, co może okazać się bardzo przydatne dla wielbicieli herbat zielonych lub yerba mate, które nie powinny być zalewane wrzątkiem.

Bezpieczeństwo użytkowania

Zarówno czajnik elektryczny, jak i indukcyjny posiadają odpowiednie zabezpieczenia, które chronią przed oparzeniem wrzątkiem czy parą wodną. Większość dostępnych w sklepach czajników elektrycznych posiada czujnik chroniący urządzenie przed uruchomieniem w sytuacji, w której nie ma w nim wystarczającej ilości wody. Niektóre dostępne w sklepach modele uniemożliwiają otwarcie pokrywki podczas gotowania wody – co jest dobrym rozwiązaniem w przypadku rodzin z małymi dziećmi.

Wśród czajników indukcyjnych wyróżniamy czajniki indukcyjne z gwizdkiem zdejmowanym oraz czajniki indukcyjne z gwizdkiem podnoszonym na zawiasach. To drugie rozwiązanie jest bardziej wygodne i bezpieczne, gdyż zmniejsza ryzyko poparzenia parą wodną wydobywającą się z naczynia. Co więcej – rączka w czajnikach na indukcję nie ulega nagrzewaniu (nie istnieje ryzyko poparzenia lub stopienia uchwytu).

Materiały i design

Czajnik, będąc nieodłączną częścią wyposażenia Twojej kuchni – zawsze pozostaje na widoku. Dlatego warto zwrócić uwagę na kolorystykę, design i materiały, z których został wykonany.

Nowoczesne czajniki elektryczne mogą być wykonane zarówno z tworzywa sztucznego, jak i ze stali, szkła czy ceramiki. W przypadku czajników indukcyjnych wybór nie jest aż tak szeroki. Tego rodzaju sprzęt wykonany jest ze stali nierdzewnej lub żelaza, niekiedy pokrytego elegancką emalią.

Zarówno czajniki elektryczne, jak i indukcyjne dostępne są w wielu wersjach kolorystycznych
i stylistycznych. Niezależnie od tego, czy jesteś wielbicielem stylu skandynawskiego, minimalizmu czy retro – z pewnością wybierzesz coś dla siebie.

Koszt zakupu i eksploatacji

Które rozwiązanie jest tańsze: czajnik elektryczny czy indukcyjny? Odpowiedź nie jest jednoznaczna, bo wszystko zależy od modelu, na jaki ostatecznie się zdecydujesz. Ceny czajników elektrycznych i na indukcję są mniej więcej wyrównane i wynoszą od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Tak duża rozpiętość cenowa wynika z dużego zróżnicowania poszczególnych urządzeń: im więcej funkcji, tym wyższa cena. Więcej również zapłacisz za oryginalny design czy nietypową kolorystykę.

Gdy zastanawiasz się nad wyborem: czajnik indukcyjny czy elektryczny, na pewno zwrócisz uwagę na koszty eksploatacji. Pobór energii w przypadku obydwu urządzeń jest bardzo porównywalny. Natomiast jeśli zależy Ci na krótkim czasie podgrzewania wody – lepszym rozwiązaniem będzie czajnik elektryczny, szczególnie ten o odpowiednio dużej mocy.

Do dobrych praktyk należy wlewanie do czajnika tylko takiej ilości wody, jaka jest Ci w danym momencie potrzebna. W ten sposób nie tylko skrócisz czas gotowania, ale i samo urządzenie zużyje mniej energii. Ekologicznie i oszczędnie!

Jaki czajnik będzie dla Ciebie optymalny? Taki, który jest dopasowany do Twoich potrzeb – zarówno pod względem wielkości, funkcjonalności, jak i estetyki. Jeżeli preferujesz gotowanie na indukcji i pragniesz zaoszczędzić nieco miejsca na kuchennym blacie, postaw na czajnik indukcyjny. Gdy do Twoich priorytetów należą szybkość gotowania wody i dodatkowe funkcje, wybierz bezprzewodowy czajnik elektryczny. Pamiętaj, że czajnik to urządzenie, które powinno służyć Ci przez długie lata. Wybierając model dla siebie – weź pod uwagę wszystkie za i przeciw. Udanych zakupów!