Czym są czujniki inteligentne?
Czujniki smart home odpowiadają za monitorowanie wielu różnych parametrów takich jak ruch, otwarcie drzwi, okien, zalanie wodą, wstrząsy, temperatura, jakość powietrza czy jego wilgotność. Zbierane przez nich informacje są przekazywane do jednego centralnego systemu, który analizuje dostarczone dane i odpowiednio reaguje na poszczególne zdarzenia.
Przykładowo inteligentny czujnik ruchu może być zintegrowany z oświetleniem, dzięki czemu światło włączy się automatycznie zawsze wtedy, gdy ktoś wejdzie do pomieszczenia. Jednocześnie tego typu czujnik jest w stanie rozpoznać zwierzęta domowe, więc poruszający się w wybranej strefie pupil nie będzie każdorazowo uruchamiać oświetlenia. Wygodne, prawda?
Przeczytaj również: Smart home – co obejmują systemy inteligentnego domu?
W sprzedaży nie brakuje też inteligentnych urządzeń typu plug & play, łatwych w montażu i obsłudze, które samodzielnie zainstalujesz bez konieczności przeróbek, ciągnięcia kabli. Dzięki temu możesz wybrać takie czujniki, które są najbardziej istotne w Twoim domu, nawet jeśli nie jest on typowo inteligentnym budynkiem.
Inteligentny dom – czujniki odpowiadające za bezpieczeństwo
Inteligentny czujnik dymu na bieżąco monitoruje jakość powietrza w domu, dzięki czemu jest w stanie szybko wyczuwać zadymienie i tym samym staje się pierwszą linią ochrony przed pożarem. Podobnie działa inteligentny czujnik gazu oraz inteligentny czujnik czadu.
Każdy z nich po wykryciu zagrożenia automatycznie uruchamia odpowiedni alarm – dźwiękowy lub wizualny, a także wysyła powiadomienie na smartfony mieszkańców. Co ciekawe, dom można wyposażyć w czujnik gazu usypiającego, który włamywacze mogliby próbować rozprowadzić z pomocą wentylacji!
O bezpieczeństwo domu i jego mieszkańców można też zadbać z pomocą innych czujników. Czujnik zalania wykryje awarie, które mogą doprowadzić do przecieków i zalania. Czujnik otwarcia drzwi i okien zareaguje, w przypadku próby wtargnięcia do domu przez osoby niepożądane. Ciekawą opcję stanowi też czujnik stłuczenia szkła, który powiadamia użytkowników na przykład o wybitej przez włamywaczy szybie.
Inteligentne czujniki ruchu pozwolą Ci zapomnieć o włącznikach światła w domu. To jednak nie jest ich jedyna funkcja, gdyż czujniki ruchu smart home mogą być połączone z kamerami monitoringu lub alarmem, tak aby zwiększać bezpieczeństwo domu podczas nieobecności jego mieszkańców. Bezpieczeństwo mogą też zwiększyć czujniki drgań i wibracji, które możesz przymocować do wartościowych przedmiotów i ważnych elementów wyposażenia – dzieł sztuki, szafek z dokumentami, sejfów czy skrzynki na listy.
Dostrzeganie i neutralizowanie zagrożeń pozwala uniknąć lub zminimalizować straty wynikające z pożarów, zalania, włamań i innych nieprzewidzianych zdarzeń. Stosunkowo niedrogie urządzenia pomagają skutecznie ochronić zdrowie oraz życie Twoje i twoich bliskich, a także własny dobytek.
Czujniki smart home poprawiające komfort życia mieszkańców
Czujniki, w które możesz wyposażyć inteligentny dom, poza bezpieczeństwem dbają też o wygodę, samopoczucie i zdrowie jego mieszkańców. Czujnik jakości powietrza wykrywa smog i inne zanieczyszczenia, dzięki czemu jest w stanie uruchomić i dopasować tryb pracy oczyszczaczy powietrza lub systemów wentylacyjnych.
Inteligentny czujnik temperatury i wilgotności zadba o zapewnienie komfortu termicznego i właściwą wilgotność powietrza we wnętrzach przez cały rok. Z kolei inteligentny czujnik oświetlenia automatycznie włączy wybrane źródła światła, jeśli poziom natężenia naturalnego światła spadnie poniżej zdefiniowanej przez użytkowników wartości. Ponadto tego typu czujnik może zostać zintegrowany na przykład z napędem rolet, dzięki czemu zostaną one zasłonięte po zmierzchu i odsłonięte o świcie. Przydatny jest też inteligentny czujnik deszczu, który pozwoli sterować między innymi systemem nawadniania wokół domu.
Sprawdź także: Inteligentne gniazdko – jak pomoże Ci obniżyć rachunki za prąd?
Gdzie instalować smart czujniki?
Inteligentne czujniki zamontujesz zgodnie z ich przeznaczeniem. Czujniki zalania powinny znaleźć się przede wszystkim w kuchniach, łazienkach i pralniach. Czujniki gazu i czadu warto umieścić w pobliżu kuchenek oraz pieców. Czujniki dymu będą szczególnie istotne w pomieszczeniach, w których znajdują się takie sprzęty jak kuchenka, piecyk lub kominek. Z kolei czujniki ruchu są obowiązkowe w okolicach drzwi wejściowych i balkonowych, jak również na korytarzach, choć sprawdzą się też w innych przestrzeniach. Gdy umieszczasz sensory w swoim domu, zawsze bierz pod uwagę wskazówki producenta, a także własne potrzeby.
Choć o smart czujnikach myślimy przede wszystkim w kontekście pomieszczeń, z których najczęściej korzystamy, takich jak kuchnia, łazienka czy sypialnia, to warto wyposażyć w nie też inne przestrzenie takie jak garaż, kotłownia czy piwnica. Wiele z nich, jak choćby czujniki stłuczenia szkła czy czujniki otwarcia okien i drzwi, warto też zastosować w domkach letnich, które często narażone są na włamania.
Czy warto inwestować w inteligentny dom?
Czujniki temperatury i wilgotności, detektory dymu, gazu i czadu, czujniki otwarcia okien i drzwi, detektory ruchu, czujniki wody i zalania oraz wiele innych sensorów to urządzenia, które pozwolą poprawić bezpieczeństwo twojego domu i jego mieszkańców. Zapewnią też wygodę i komfort domowników.
To jednak nie wszystko. Smart czujniki sprawiają, iż system inteligentnego domu dopasowuje natężenie pracy klimatyzacji, ogrzewania, oświetlania, nawadniania i innych domowych instalacji do aktualnych potrzeb. Dzięki temu ich użytkownicy odnotowują niższe zużycie energii elektrycznej oraz innych mediów i równocześnie obniżają koszty eksploatacyjne. Można więc śmiało powiedzieć, że inwestycja w inteligentne czujniki, jak również w całe systemy smart home to coś, co przynosi korzyści w różnych obszarach i z czego nie warto rezygnować.