Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

styl życia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


1 201

Czy odłączać sprzęty w trakcie burzy? Burza a urządzenia elektryczne 

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Intensywne opady, którym towarzyszą wyładowania elektryczne w atmosferze, od zawsze stanowiły zagrożenie dla ludzi i ich dobytku. Dziś, dzięki wiedzy i dostępnym rozwiązaniom, możemy lepiej sobie z nimi radzić. Jednak mimo to burze nadal są niebezpieczne.


 

Burza a urządzenia elektryczne 

W trakcie burzy zawsze istnieje ryzyko uszkodzenia elektrycznych urządzeń z powodu wyładowań atmosferycznych. Chociaż nowoczesne sprzęty są zazwyczaj wyposażone w zabezpieczenia przed przepięciami, to jednak nie zawsze są one wystarczające, aby zapobiec uszkodzeniom w przypadku silnych wyładowań. Dlatego na pytanie, czy odłączać sprzęty w trakcie burzy, odpowiedź jest prosta – odłączenie urządzeń od prądu podczas burzy jest zawsze wskazane. Dotyczy to zwłaszcza bardziej wrażliwych urządzeń, takich jak komputery, telewizory, modemy, routery czy inne elektroniczne sprzęty. 

Odłączenie sprzętu od instalacji elektrycznej na czas burzy zapobiega uszkodzeniom urządzeń na skutek nagłych przepięć w sieci elektrycznej. Jednak samo minimalizowanie ryzyka zniszczenia sprzętu to nie jedyny powód, dla którego warto odłączać domowe urządzenia. Należy pamiętać, że uszkodzenia spowodowane przepięciami mogą prowadzić do pożarów lub porażenia prądem, a zatem gdy odłączamy sprzęt od zasilania, dbamy o bezpieczeństwo nie tylko dobytku, ale i swoje własne. 

Kiedy warto rozważyć odłączenie sprzętu od źródła zasilania? 

Odłącz urządzenia od zasilania zawsze, gdy widzisz nadchodzącą burzę, ale również wtedy, gdy otrzymasz oficjalne ostrzeżenia meteorologiczne o zbliżającej się burzy. Pamiętaj, że pioruny mogą wyprzedzać burzę nawet o kilkanaście kilometrów i uderzyć, nawet gdy nie ma jeszcze chmur i deszczu, więc niedocenianie nadchodzącego zagrożenia może być zgubne.  

Pewną orientację w sytuacji daje zasada 30/30, która mówi, że jeśli grzmot słychać po błyskawicy w okresie krótszym niż 30 sekund, to burza jest naprawdę blisko i trzeba szybko działać, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo. Zgodnie z zasadą 30/30 możesz ponownie podłączyć sprzęt do zasilania dopiero po 30 minutach po ostatnim usłyszanym grzmocie. Zbyt wczesne stwierdzenie, że burza już minęła, bywa powodem wielu wypadków, w tym porażeń prądem.  

Oczywiście, odłączanie wszystkich urządzeń podczas burzy może być uciążliwe, szczególnie jeśli masz wiele sprzętów. Czy jest dobra alternatywa? 

Zabezpieczenie instalacji przed piorunem 

Punktem wyjścia powinno być zabezpieczenie instalacji elektrycznej. Jak zabezpieczyć instalację elektryczną przed piorunem? Najlepiej jest, szczególnie w przypadku wysokich budynków, zainwestować w piorunochron, który skieruje każde wyładowanie w bezpieczny sposób do ziemi i ochroni tym samym instalację elektryczną. Warto także upewnić się, że sama instalacja jest odpowiednio uziemiona. Właściwe uziemienie pomaga w kierowaniu energii z wyładowań atmosferycznych do ziemi.  

Możesz także instalować zabezpieczenia przeciwprzepięciowe na głównych punktach wejścia do instalacji elektrycznej, które wchłoną nadmiar energii z przepięć.  

Poza zabezpieczeniem instalacji elektrycznej warto też korzystać ze sposobów, które pozwalają na zabezpieczenie elektroniki przed burzą.

Sprawdź również: Jak dbać o sprzęty domowe? 6 praktycznych wskazówek

Jak zabezpieczyć sprzęt przed burzą? 

Jednym z najlepszych sposobów na zabezpieczenie elektroniki przed burzą, oprócz odłączania sprzętu od gniazdek, jest używanie listew zabezpieczających przed nagłymi skokami napięcia. Tego typu urządzenia pomagają w ochronie sprzętu elektronicznego przed przepięciami, również tymi spowodowanymi przez wyładowania atmosferyczne. Pamiętaj, że wyładowania mogą wygenerować tak duże ilości energii, że mogą one przekroczyć zdolności ochronne listew antyprzepięciowych. Dlatego, szczególnie w czasie intensywnych wyładowań atmosferycznych, bądź wyjątkowo ostrożny. 

Nie korzystaj z instalacji elektrycznej w czasie burzy. Nie używaj urządzeń elektrycznych. Zabezpiecz sprzęt znajdujący się na zewnątrz budynku, na przykład elektronarzędzia użytkowane w ogrodzie.  

Podczas burzy na bieżąco monitoruj, czy przedłużacze i kable są w dobrym stanie i nie mają uszkodzeń. To istotne, ponieważ wadliwe przewody mogą zwiększać ryzyko uszkodzeń sprzętu w czasie burzy.  

Pamiętaj, że bezpieczeństwo Twoje i domowników, także podczas burzy, zwiększą regularne przeglądy instalacji elektrycznej. Najlepiej powierzyć je wykwalifikowanym specjalistom. 

 

Chcesz wiedzieć, co robić w przypadku awarii domowego sprzętu i gdzie szukać sprawdzonego fachowca? Pobierz bezpłatny poradnik!

POBIERZ ZA DARMO

Burza a sprzęt elektroniczny – podsumowanie

Natężenie prądu w przeciętnej błyskawicy może wynosić od kilku tysięcy do nawet kilkudziesięciu tysięcy amperów. W standardowych obwodach elektrycznych, które korzystają z zasilania sieciowego, natężenie to wynosi od dziesięciu do dwudziestu amperów. Łatwo zauważyć, że dysproporcja jest ogromna, a tym samym burza stwarza zagrożenie, którego nie można lekceważyć. Warto znać i stosować zasady, które pozwolą ochronić Ciebie, Twoich bliskich, zwierzęta oraz dobytek przed skutkami gwałtownych wyładowań atmosferycznych. Dla ochrony sprzętu najważniejsze z nich to: 

  • odłączenie urządzeń domowych od prądu, 
  • używanie listew przeciwprzepięciowych, 
  • unikanie korzystania z instalacji elektrycznej. 

Powyższe wskazówki oraz ogólne zasady postępowania w czasie burzy w połączeniu z dbaniem o bezpieczeństwo instalacji elektrycznej na co dzień zapewnią ochronę przed wyładowaniami atmosferycznymi.

faqNajczęściej zadawane pytania (FAQ)

Zaleca się nie tylko wyłączenie, ale wręcz odłączenie routera na czas burzy. To samo dotyczy również innych wrażliwych urządzeń elektronicznych, takich jak komputery, telewizory czy modemy. To zapewni ochronę sprzętu elektronicznego, sieci oraz danych przed ryzykiem przepięć i uszkodzeń, które wynikają z wyładowań atmosferycznych.

Nie, urządzenia elektryczne same w sobie nie przyciągają piorunów. Natomiast mogą stać się punktem uderzeniowym, gdy wyładowanie atmosferyczne przechodzi przez przewody lub metalowe struktury na swej drodze. Dlatego warto zabezpieczać urządzenia elektroniczne na czas burzy, przede wszystkim poprzez odłączenie ich od zasilania.