Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

styl życia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


3 200

Czy w każdym pomieszczeniu warto montować klimatyzację?

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Optymalna temperatura, wilgotność i czystość powietrza w domu czy mieszkaniu, to niezwykle ważny czynnik dla komfortu w czasie pracy oraz wypoczynku. Wszystko to zapewni klimatyzacja domowa. Jednak nie każdy może sobie pozwolić na montaż klimatyzatorów w każdym pomieszczeniu. Czy w takim wypadku trzeba całkowicie zrezygnować z klimatyzacji?


 

Dopasowanie klimatyzacji do potrzeb domu lub mieszkania

Prawdą jest, że największą efektywność działania ma system klimatyzacji założony w całym mieszkaniu lub domu. Projektując taki system, uwzględnia się zarówno powierzchnię i kubaturę wnętrz, jak i liczbę pomieszczeń. Klimatyzacja do mieszkania lub domu może opierać się o system split, multi-split, a także o kilka klimatyzatorów pracujących niezależnie od siebie.

Sprawdź, na co zwracać uwagę montując klimatyzację do mieszkania lub domu!

 

Klimatyzatory z montażem w ofercie TAURONA

Rozważasz instalację klimatyzacji w swoim domu?

TAURON zapewnia fachowe doradztwo i dobór rozwiązania dopasowany do Twoich potrzeb. Usługa montażu zawarta jest w cenie samego urządzenia.

 

Kliknij przycisk i zamów kontakt ze specjalistą TAURONA.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Klimatyzacja split i multi-split – czym są i czym się różnią?

Multi-split to system klimatyzacyjny, który opiera się na kilku niezależnych klimatyzatorach podłączonych do jednej jednostki zewnętrznej. Świetnie nadaje się do chłodzenia kilku pomieszczeń, a więc sprawdzi się w większości mieszkań i domów.

System split to z kolei system składający się z jednego urządzenia klimatyzacyjnego, obsługiwanego przez jedną jednostkę zewnętrzną. Klimatyzacja split szczególnie dobrze sprawdza się w otwartych przestrzeniach, w tym w kawalerkach.

Oba systemy mogą pracować od siebie niezależnie. Na przykład w mieszkaniu dwupoziomowym możesz zastosować dwa systemy multi-split, na każdej z kondygnacji. Można je również ze sobą połączyć – zastosować multi-split w centralnej części domu i split w pokojach na poddaszu. Rozwiązaniem może być również klimatyzacja split dla każdego pomieszczenia osobno. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb. Co jednak, gdy nie możesz lub nie chcesz założyć klimatyzacji dla wszystkich pomieszczeń?

Klimatyzacja dla wybranych pomieszczeń – tak czy nie?

Przed instalacją klimatyzacji we wszystkich pomieszczeniach mogą Cię powstrzymywać problemy techniczne, czy kwestie finansowe. Nie oznacza to jednak, że musisz całkowicie zrezygnować z cieszenia się chłodnym i czystym powietrzem w wybranych częściach domu lub mieszkania. W takim wypadku masz do wyboru kilka opcji. Pierwsza z nich to klimatyzacja split w jednym pomieszczeniu. Druga możliwość to klimatyzacja w wersji dual split, z jedną jednostką zewnętrzną i dwoma wewnętrznymi, dla dwóch pomieszczeń. Możesz również zdecydować się na wybór opcji multi-split dla jednej lub więcej kondygnacji w domu lub mieszkaniu, jeśli warunki techniczne na to pozwalają. Kluczowy jest jedynie dobór mocy do pomieszczeń, które ma obsługiwać klimatyzacja.

Zatem jeśli nie chcesz instalować klimatyzacji w pomieszczeniach, które wymagają remontu, są nieocieplone albo po prostu rzadko z nich korzystasz i w Twojej ocenie taka inwestycja byłaby nieopłacalna, to nie musisz tego robić. W razie potrzeby w przyszłości możesz zdecydować się na montaż kolejnych, niezależnych od siebie urządzeń. Gdzie jednak umieścić klimatyzator, jeśli nie decydujesz się na założenie klimatyzacji w całym domu?

Gdzie umieścić klimatyzator? Jakie pomieszczenie lub pomieszczenia wybrać?

Chcąc zainstalować klimatyzację tylko w wybranych pomieszczeniach, trzeba myśleć o ich użyteczności. W takim wypadku użytkownicy klimatyzacji decydują się na klimatyzację w salonie i/lub w sypialni, jeśli zaś pracują w domu, to biorą też pod uwagę domowy gabinet. Taki wybór jest jak najbardziej zasadny, gdyż w tych pomieszczeniach spędzamy więcej czasu niż chociażby w kuchni czy jadalni.

Jeśli jednak konieczny jest wybór tylko jednego pomieszczenia, to warto zdecydować się na montaż klimatyzacji w sypialni. Dlaczego? Ponieważ gorące i duszne powietrze jest najbardziej uciążliwe w nocy, gdy nie można przez nie zasnąć i odpowiednio zregenerować sił. Ponadto nowoczesne klimatyzatory oczyszczają powietrze, a zimą mogą zapobiegać nadmiernemu wychłodzeniu wnętrza, co w czasie nocnego odpoczynku jest niezwykle istotne.

Innym kryterium pomagającym zadecydować o wyborze miejsca, które ma być wyposażone w klimatyzator, jest położenie poszczególnych pokoi względem stron świata. Bez wątpienia te, które są zlokalizowane od strony południowej i zachodniej, wymagają największego chłodzenia. Jeśli zatem pokój dzienny znajduje się przy południowej lub zachodniej ścianie budynku, a sypialnia i inne pomieszczenia przy stronie północnej i wschodniej, to zasadne może być zastosowanie klimatyzacji właśnie w salonie, a nie w sypialni.

Nie wiesz, czy klimatyzacja jest na Twoją kieszeń? Sprawdź, czy warto w nią inwestować!

Jak widać, nie ma jednej, uniwersalnej recepty na wydajny system klimatyzacyjny i każdy przypadek trzeba rozpatrywać indywidualnie. Dzięki temu klimatyzacja do domu lub mieszkania spełni wszystkie oczekiwania.