Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

styl życia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


2 108

Czym jest audio multiroom?

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Jesteś muzycznym freakiem lub po prostu lubisz otaczać się piękną muzyką? Poświęć 4 minuty i poznaj funkcjonalny system multiroom audio. Słuchaj ulubionych kawałków tam, gdzie chcesz, kiedy chcesz i uwolnij się od plątaniny kabli. Sprawdź, na czym to polega, czego potrzebujesz i co zyskujesz!


 

Multiroom audio, czyli nagłośnienie strefowe (może stanowić część smart home) to nic innego jak odtwarzanie muzyki jednocześnie z wielu źródeł i przesyłanie jej bezprzewodowo do głośników rozmieszczonych w różnych miejscach w domu lub mieszkaniu.

Jeśli chcesz słuchać ulubionej muzyki w wielu pomieszczeniach – nie musisz podkręcać głośności urządzenia, czy nosić go ze sobą. Nic Cię nie ogranicza. Słuchasz muzyki w wysokiej jakości, gdzie chcesz. Mało tego, możesz słuchać różnych utworów w kolejnych pokojach. Muzyki klasycznej na tarasie, jazzu w łazience, rocka w salonie a w kuchni muzyki filmowej lub zupełnie odwrotnie!

Więcej o inteligentnym domu przeczytasz w tym artykule: Smart home – co obejmuje?

Jak działa zestaw multiroom audio?

Przede wszystkim niezbędna jest jednostka multiroom, do której podłączysz źródło dźwięku (np. telefon lub tablet). Do tego dochodzą głośniki, które umieszczasz w wybranych pomieszczeniach. Dzięki nim możesz słuchać tej samej muzyki wszędzie lub w każdym pokoju/pomieszczeniu innej. Same głośniki mogą być przewodowe lub bezprzewodowe. W formie podwieszanej, kolumnowej (stojące) lub  ukryte w ścianie. A wszystkim sterujesz z intuicyjnej aplikacji na telefonie, tablecie, za pomocą pilota lub bezpośrednio z samego urządzenia. Co ciekawe, w każdym pomieszczeniu możesz ustawić różną głośność, tworzyć personalizowane playlisty, zapamiętać ulubioną stację radiową. Całość możesz również podłączyć pod system smart home. Brzmi idealnie? Wszystko na to wskazuje.

Audio multiroom – zalety

Niewątpliwą zaletą jest przemyślana modułowa budowa i rozwiązania, które nie wymagają zakupu całości zestawu od razu. Wystarczy jednostka z funkcją audio multiroom, a kolejne komponenty możesz dokupić z czasem. To od Ciebie zależy, w ile głośników wyposażysz swój dom. „Budowę” zestawu multiroom audio równie dobrze możesz zacząć od głośnika typu soundbar, a na później dołożyć amplituner, wzmacniacz i kolejne głośniki. Ważne, aby sprzęt posiadał funkcję bezprzewodowego łączenia się z Internetem. Ceny tego typu urządzeń zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych.

Wszystkie elementy, które wchodzą w skład zestawu multiroom audio obsługują szereg systemów łączności: AirPlay, Bluetooth, Wi-Fi. Dzięki temu bez problemu odtworzysz muzykę z mp3, radia internetowego, YouTube’a, popularnych serwisów muzycznych. Do sieci można podłączyć również telewizor, zestaw kina domowego, odtwarzacz płyt, radio.

Audio multiroom coraz częściej montowany jest w domach i mieszkaniach. Jeśli zapytasz użytkowników o minusy, często pada odpowiedź typu: „Szkoda, że założyłem ten system tak późno”. Zestaw multiroom audio eliminuje ograniczenia przestrzenne i pozwala Ci cieszyć się ulubioną muzyką wszędzie tam, gdzie chcesz. Podnosi komfort życia w domu i nadaje wnętrzu charakter.