Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

styl życia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


1 704

Dokarmianie zwierząt zimą

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Chociaż las to piękne miejsce wypoczynku, to jednak przede wszystkim jest on domem dla dzikich zwierząt. Leśni mieszkańcy w czasie zimy mogą mieć problemy z samodzielnym odnajdywaniem wystarczającej ilości pokarmu. Czy zatem dokarmianie zwierząt zimą to dobry pomysł? Jeśli tak, to w jaki sposób robić to najlepiej?


 

Dokarmianie zwierząt leśnych zimą – czy jest konieczne? 

Jeśli wydaje Ci się, że dokarmianie zwierząt leśnych jest dobrym pomysłem w czasie wyjątkowo srogiej zimy, to masz rację – mieszkańcy lasu czasami potrzebują pomocy – gdy w najbliższej okolicy nie ma odpowiedniej ilości pokarmu.  

Nie podejmuj się jednak dokarmiania na własną rękę. W przypadku dzikich zwierząt brak fachowej wiedzy dotyczącej ich zwyczajów może im zaszkodzić. Warto więc przyswoić sobie kilka ważnych informacji, które zapewnią bezpieczeństwo dokarmianym zwierzętom leśnym. 

Zanim wybierzesz się do najbliższego lasu z porcją jedzenia, koniecznie skontaktuj się z leśnikami opiekującymi się danym terenem. Jak to zrobić? Wejdź na stronę internetową najbliższej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. Tam znajdziesz linki do witryn poszczególnych nadleśnictw oraz odpowiednie kontakty. Od lokalnych leśników dowiesz się mnóstwa przydatnych informacji – po pierwsze, czy jest taka konieczność, by dostarczać do Twojego lasu pokarm, po drugie, gdzie ewentualnie najlepiej rozmieścić pożywienie. Po trzecie, leśnicy podpowiedzą Ci, jaki pokarm będzie najpożyteczniejszy dla zwierząt mieszkających w Twojej okolicy, bo doskonale znają te tereny i ich mieszkańców. 

Czy wiesz, czym dokarmiać zwierzęta zimą? 

Często wydaje się nam, że doskonale wiemy, jakie pożywienie powinno trafić do paśnika, niestety w wielu przypadkach nasze przekonania nie są właściwe. Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest np. rozrzucanie w lesie spleśniałego chleba. Taki wątpliwy przysmak może spowodować mnóstwo problemów zdrowotnych u zwierząt, które go zjedzą. 

Przykładowe przysmaki dla mieszkańców lasu to m.in. pędy drzew i krzewów liściastych, siano z traw i roślin motylkowych, zboże, jabłka oraz ziemniaki. W diecie dzikich zwierząt dużą rolę odgrywa również sól – minerały w niej zawarte zabezpieczają je przed wieloma chorobami. Leśnicy bardzo często w okolicach paśników umieszczają bryły soli, z których następnie chętnie korzystają sarny, jelenie, dziki czy zające. 

Leśne zwierzęta upodobały sobie też korę młodych sosen, którą z lubością zdzierają z drzew, a następnie zjadają. W tym celu opiekunowie lasu często wycinają kilka drzewek i pozostawiają je w strategicznych miejscach, chroniąc znajdujące się w innych rejonach szkółki i młodniki przed zniszczeniem przez poszukujące pokarmu ssaki. 

Przypomnijmy jednak raz jeszcze – zanim ochoczo ruszysz do lasu z workiem ziemniaków lub skrzynką jabłek – skontaktuj się z leśnictwem. Dzięki temu Twoja pomoc trafi w odpowiednio wskazane miejsce, a zwierzęta leśne na pewno z niej skorzystają. 

Chcesz włączyć się w dokarmianie zwierząt zimą? Możesz zrobić to również w mieście! 

Dokarmianie zwierząt leśnych wymaga dużej wiedzy. Ten rodzaj pomocy warto zostawić specjalistom. Jeśli mimo wszystko chcesz się zaangażować, zrób to w mieście. Wystarczy, że postawisz na dokarmianie ptaków. Pamiętaj jednak, aby robić to odpowiedzialnie! 

Jak dokarmiać ptaki zimą? 

Ptaki mieszkające w miastach możemy podzielić na dwie grupy: duże (np. łabędzie i kaczki) oraz małe (wszystkie gatunki przylatujące do karmnika). Jak zadbać o odpowiednie dokarmianie ptaków każdego rodzaju? 

W przypadku łabędzi oraz kaczek kluczowe jest odpowiednie pożywienie. W tym przypadku również nie może być to chleb. Duże ptaki chętnie zjedzą ziarna zbóż (np. gotowaną kaszę) oraz gotowane warzywa (pamiętaj, że nie mogą być solone!). Pokarmu nie wrzucaj jednak do wody – lepszym pomysłem jest ułożenie go na brzegu. 

Jeśli chcesz wystawić na balkonie lub podwórku karmnik dla mniejszych ptaków, zaopatrz się m.in. w słonecznik, proso, czarnuszkę, a także słoninę. Ptaki uwielbiają również orzechy i suszone owoce, pod warunkiem, że nie są przyprawione. W wielu sklepach zoologicznych bez problemu kupisz również specjalne gotowe do umieszczenia w karmniku mieszanki ziaren. 

Wiesz już, jak dokarmiać ptaki oraz zwierzęta leśne zimą, by mądrze pomóc im przetrwać ten trudny czas. Na jaką formę wsparcia się zdecydujesz?