Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

styl życia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


1 570

Ekologiczne nawyki – czy mają sens?

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Jeżeli chcemy następnym pokoleniom pozostawić Ziemię nadającą się do życia, musimy ograniczyć zużycie surowców i degradowanie środowiska naturalnego. Każdy z nas może już dziś wybrać „zieloną energię”, wprowadzić dobre nawyki ekologiczne i ograniczyć zapotrzebowanie na nowy sprzęt AGD, RTV i IT. Jak to zrobić? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.


 

Dlaczego energia z odnawialnych źródeł jest tak ważna?

Czym są odnawialne źródła energii (OZE)? To m.in. słońce, woda, ziemia (energia geotermalna), wiatr, biomasa, biogaz i biopaliwa. Dla porównania, nieodnawialne źródła energii to ropa naftowa, węgiel oraz gaz ziemny. Różnica pomiędzy nimi polega na tym, że pierwsze odnawiają się w stosunkowo krótkim czasie, natomiast drugie bardzo wolno lub wcale. Oznacza to, że zasoby surowców kopalnych kurczą się z każdym dniem.

Jednak wygląd przyszłości jest nadal w naszych rękach. Dlatego tak ważna jest troska o środowisko naturalne. Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii to działanie na szeroką skalę, jednak są też mniejsze działania, które każdy może podjąć na co dzień. Zmieniając codzienne nawyki na bardziej ekologiczne możemy przyczyniać się do ochrony środowiska naturalnego. Przykładem takiego działania jest ograniczanie zakupów nowych urządzeń RTV/AGD.

Dlaczego naprawianie sprzętu domowego jest przyjazne naturze?

Serwis zepsutych sprzętów gospodarstwa domowego, naprawa laptopów, serwis telewizorów, naprawa pralek – wszystkie te działania sprawiają, że słabnie popyt na nowe urządzenia. W efekcie powstaje mniej nowych sprzętów, co przekłada się na mniejsze zużycie surowców i mniejszą emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Równocześnie maleje ilość elektrośmieci na wysypiskach. Naprawianie jest więc bez wątpienia dobrym nawykiem ekologicznym. Więcej na temat zalet naprawiania zepsutych sprzętów domowych przeczytasz w e-booku Naprawiajmy!

Co to jest ślad węglowy i dlaczego to takie ważne?

Upraszczając, można powiedzieć, że ślad węglowy to całkowita emisja dwutlenku węgla – od momentu wydobycia surowców aż po utylizację danego produktu. Nie mamy bezpośredniego wpływu na emisyjność wydobycia i przetwarzanie surowców czy produkcję sprzętu AGD, RTV i IT. Możemy jednak postawić na trwałość urządzeń. W ten sposób zapewnimy sobie możliwość napraw i przedłużenia okresu użytkowania. Drugą kluczową cechą jest klasa energetyczna urządzenia, czyli jego zapotrzebowanie na energię elektryczną. W przypadku pralek i zmywarek istotny jest też poziom zużycia wody. Ponadto warto wybierać urządzenia podlegające choćby częściowemu recyklingowi oraz te, których podzespoły wykonane są z komponentów powstałych z surowców wtórnych. Korzystając z urządzeń o niskim śladzie węglowym, przyczyniamy się do promowania oraz upowszechniania technologii przyjaznych naturze.

Nie jesteś pewien, jak odczytywać nowe etykiety energetyczne urządzeń? Sprawdź nasz artykuł na ten temat: Nowe etykiety energetyczne – co się zmieniło?. Pamiętaj, że bardzo ważną kwestią jest również właściwe użytkowanie sprzętów domowych, które ograniczy ilość awarii oraz napraw. Dowiedz się, jak to robić z artykułu: Jak dbać o sprzęty domowe? 6 praktycznych wskazówek.

Jeżeli pragniesz mieć swój wkład w dziele ochrony planety, już dziś możesz przejść na „zieloną stronę mocy” i wprowadzić w życie jeden ekologiczny nawyk. W tym celu wystarczy zarejestrować się na stronie Mój TAURON. To będzie Twój osobisty wkład w ochronę planety – w przyszłość Ziemi oraz w przyszłość Twoich dzieci i wnuków.