Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

styl życia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


1 380

Ekologiczne ogrzewanie domu – przegląd technologii 

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Utrzymanie optymalnej temperatury w domach to zadanie, które w okresie jesienno-zimowym stanowi priorytet. Wciąż wiele gospodarstw domowych korzysta z nieekologicznych technologii grzewczych. Dlatego warto przyjrzeć się dostępnym alternatywom, czyli sposobom na ogrzewanie ekologiczne.


 

Ogrzewanie ekologiczne – rodzaje 

Pompy ciepła 

Pompy ciepła są jednymi z najbardziej ekologicznych rozwiązań grzewczych dostępnych na rynku. Nie spalają paliwa, co oznacza, że nie emitują CO2 oraz innych zanieczyszczeń do atmosfery. Działają na zasadzie przekształcania energii z otoczenia – z powietrza, wody lub ziemi – na ciepło do ogrzewania budynków. Dodatkowo mogą być zasilane energią elektryczną pochodzącą z instalacji fotowoltaicznych, co pozwala niemal całkowicie wyeliminować negatywny wpływ instalacji na otoczenie.  

Jednocześnie pompy ciepła gwarantują wysoki komfort cieplny, długą żywotność i bezobsługowe działanie. To także urządzenia, które zapewniają użytkownikom dużą niezależność energetyczną.  

 

Potrzebujesz nowoczesnego urządzenia, które ogrzeje Twój dom? Sprawdź pompy ciepła od TAURONA!

Sprawdź szczegóły

Kondensacyjne kotły gazowe 

Kondensacyjne kotły gazowe wykorzystują gaz ziemny do produkcji ciepła. Charakteryzują się niską emisję CO2 w porównaniu z kotłami na węgiel, kotłami olejowymi i tradycyjnymi kotłami gazowymi. Kondensacyjne kotły gazowe są też efektywne w wykorzystaniu paliwa, co oznacza niższe zużycie gazu, a tym samym mniejszy wpływ na środowisko. 

Warto wiedzieć, że w wielu krajach przepisy narzucają rygorystyczne wymagania dotyczące emisji zanieczyszczeń przez kotły gazowe, dlatego ich producenci wiele uwagi przykładają do tego, aby urządzenia te spełniały wygórowane normy. 

Kotły ekologiczne na paliwo stałe 

Wśród kotłów na paliwo stałe można wyróżnić urządzenia, które wykorzystują jako opał materiały, takie jak pellet czy trociny, dzięki czemu można je nazwać ekologicznymi. Z jednej strony nie przyczyniają się do wyczerpywania zasobów paliw kopalnych, a z drugiej nie zanieczyszczają tak bardzo środowiska, jak tradycyjne kotły. Do najbardziej ekologicznych i efektywnych kotłów na paliwo stałe dostępnych na rynku należą te, które posiadają certyfikat 5 klasy (czyli spełniają wymagania normy PN-EN 303-5:2012) lub mają oznaczenie ecodesign. Daje to gwarancję, że urządzenia spełniają rygorystyczne unijne wymogi dotyczące emisji zanieczyszczeń i efektywności energetycznej.  

Przeczytaj także: Czy ogrzewanie elektryczne jest opłacalne? 

Ekologiczne ogrzewanie domu – czy warto w nie inwestować? 

Ekologiczne systemy ogrzewania generują znacznie mniejszą emisję dwutlenku węgla i innych zanieczyszczeń atmosferycznych w porównaniu z tradycyjnymi systemami opalanymi paliwami kopalnymi. Dzięki temu pomagają ograniczać wpływ zmian klimatycznych i poprawiać jakość powietrza.  

Wiele ekologicznych systemów ogrzewania, takich jak pompy ciepła czy kotły na biomasę, jest znacznie bardziej efektywnych, tj. Wykorzystują znacznie mniej energii do ogrzewania tej samej powierzchni. To oznacza mniejsze rachunki za energię, co przekłada się na długoterminowe oszczędności. Jednak na tym nie koniec. W dodatku takie instalacje grzewcze często charakteryzują się długim okresem eksploatacji, przy minimalnym nakładzie pracy, co oznacza, że inwestycja może przynosić korzyści przez wiele lat. Nie bez znaczenia jest też fakt, że inwestycja w ekologiczne systemy grzewcze znacznie zwiększa wartość nieruchomości

Rozwijająca się technologia i większa dostępność ekologicznych rozwiązań grzewczych sprawiają, że stają się one coraz bardziej przystępne cenowo. W dodatku wciąż możesz liczyć na dofinansowanie do wymiany ogrzewania, co pozwala znacznie zmniejszyć początkowe wydatki na wymianę ogrzewania na urządzenia o wyższej efektywności energetycznej i przyjaznym środowisku działaniu. 

Sprawdź również: Czym najtaniej ogrzać dom? 

Ekologiczne sposoby ogrzewania domu to ekonomicznie uzasadniony wybór 

Warto pamiętać, że inwestowanie w ekologiczne technologie ogrzewania może przyczynić się do prowadzenia bardziej zrównoważonego i przyjaznego dla środowiska stylu życia, a jednocześnie przynosić ekonomiczne korzyści w długoterminowej perspektywie. To także szansa na poprawę jakości życia w naszych domach. Wybór ekologicznych technologii grzewczych przynosi korzyści zarówno nam, jak i przyszłym pokoleniom, czyniąc naszą planetę bardziej przyjazną i zrównoważoną. 

faqNajczęściej zadawane pytania (FAQ)

Ogrzewanie gazowe, przy zastosowaniu kondensacyjnych kotłów gazowych, jest uważane za ekologiczne, szczególnie w porównaniu z tradycyjnymi kotłami opalanymi węglem lub olejem opałowym. Tego typu kotły emitują znacznie mniej dwutlenku węgla i innych produktów spalania, co przyczynia się do zmniejszenia negatywnego wpływu ogrzewania na środowisko. Jednakże, aby było w pełni ekologiczne, ważne jest dbanie o regularną czyszczenie i konserwację kotła. 

Najbardziej ekologicznym rodzajem ogrzewania jest ogrzewanie za pomocą pompy ciepła, szczególnie w połączeniu z systemami fotowoltaicznymi. Pompy ciepła nie emitują dwutlenku węgla i innych zanieczyszczeń atmosferycznych, a do tego eliminują konieczność stosowania paliw kopalnych.