Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

styl życia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


Ekologiczne prezenty – 10 pomysłów na prezenty w duchu eko 

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Grudniowe święta są czasem obdarowywania się prezentami. To piękna tradycja, którą można kultywować w duchu odpowiedzialności za środowisko naturalne i przyszłość planety. Wystarczy wybrać ekologiczne prezenty i opakowania. Podpowiadamy, co warto kupić. Zachęcamy też do własnoręcznego wykonania podarunków. Poznaj 10 propozycji ekologicznych prezentów na święta!


 

Ekologiczne prezenty DIY – 5 propozycji 

Prezenty z kategorii DIY (ang. Do It Yourself, zrób to sam) są niezwykle cenne. To podarunki oryginalne, jedyne w swoim rodzaju. Pokazują Twoje autentyczne zaangażowanie. Do ich wytworzenia często wystarczą najprostsze narzędzia i materiały, które masz pod ręką. Dzięki temu są naprawdę ekologiczne. 

1. Słodycze z życzeniami  

Upiecz małe ciasteczka, przygotuj karmelki lub krówki. Przełóż je do niewielkich słoików, np. po dżemie czy maśle orzechowym. Wypisz etykiety z życzeniami. Gotowe! W słoikach pięknie wyglądają też muffinki lub układane warstwami orzechy i suszone owoce. 

2. Świeca z resztek wosku  

Do samodzielnego wykonania świecy potrzebujesz wosku, knota z naturalnego sznurka i naczynia. Możesz przetopić zachowane resztki świec lub kupić ekologiczny wosk pszczeli. Do roztopionego wosku dodaj olejki zapachowe lub przyprawy o silnym aromacie, np. sproszkowane goździki, gałkę muszkatołową lub cynamon.  

3. Ręcznie malowane tekstylia  

Kup materiałową torbę na zakupy, fartuch kuchenny lub T-shirt bez nadruku i samodzielnie pomaluj je przy użyciu farb do tekstyliów. Jeżeli ekologię traktujesz priorytetowo, nie używaj nowych przedmiotów i materiałów. Wykorzystaj posiadane już ubrania i torby. Do malowania możesz sięgnąć także po resztki budowlanych farb akrylowych, które pozostają zazwyczaj po remontach.  

4. Dobre słowo na każdy dzień roku  

Znajdź mały woreczek z naturalnego materiału, ładną puszkę po kawie lub pękaty słoik z zapinką. Na małych karteczkach zapisz życzenia i pozytywnie brzmiące sentencje – po jednej na każdy dzień Nowego Roku. Zwiń karteczki w ruloniki, każdy obwiąż tasiemką lub sznurkiem. To prezent, który sprawi wielką przyjemność każdej bliskiej osobie. 

5. Konfitury, pikle, nalewki 

Przyrządź powidła z mrożonych owoców i przełóż je do słoiczków. Ze ścinków materiału wytnij osłonki na pokrywki. Wypisz i naklej etykiety. Przewiąż tasiemką lub sznureczkiem zwiniętym z kilku pasemek rafii. Tak samo możesz przygotować pięknie wyglądające pikle z kolorowych warzyw lub nalewki na suszonych owocach.  

Opisane prezenty DIY są nie tylko ekologiczne, lecz także tanie w wykonaniu. Temat kosztów bycia eko omawiamy szczegółowo w artykule Czy ekologiczne życie jest drogie? 

5 pomysłów na prezent dla osoby ekologicznej 

Jeżeli chcesz obdarować osobę wrażliwą na kwestie ochrony środowiska, postaraj się, aby prezent był możliwie najbardziej eko. Warto też zadbać o ekologiczne prezenty dla dzieci – to ważny element edukacji i kształtowania postawy odpowiedzialności za planetę. 

1. Przedmioty wielorazowego użytku  

Osobę, która dba o ekologię ucieszą produkty wielorazowego użytku. Przykładowo szklane butelki na wodę, termosy, ściereczki lniane, słomki ze szkła i metalu, trwałe torby zakupowe czy opakowania śniadaniowe i woskowijki. Są estetyczne, funkcjonalne i naprawdę ekologiczne. Pozwalają ograniczyć produkcję przedmiotów (głównie opakowań, lecz także sztućców czy odzieży ochronnej) jednorazowego użytku. 

2. Produkty z recyklingu 

Recykling jest podstawą ekologii. Na prezent wybierz produkt, który powstał w całości lub w jakiejś części z wykorzystaniem surowców wtórnych. Obecnie bez trudu znajdziesz nie tylko wyroby papiernicze z makulatury, lecz także odzież i obuwie z powtórnie użytych tworzyw sztucznych. 

3. Kosmetyki nietestowane na zwierzętach 

Osoby, dla których ważne jest środowisko, są również wrażliwe na krzywdę i cierpienie zwierząt. Z uznaniem przyjmą prezenty złożone z kosmetyków, które nie były testowane na zwierzętach. Poznasz je po oznaczeniu cruelty-free. 

4. Przedmioty z naturalnych surowców  

Doskonałym prezentem są różnego typu przedmioty wykonane z surowego drewna (sztućce, miski, zabawki dla dzieci, opakowania, meble, sprzęt sportowy), niebarwionego płótna i bawełny organicznej (odzież, obuwie, galanteria), a także z biopolimerów (opakowania biodegradowalne). 

Surowce naturalne można pozyskać i przetworzyć przy minimalnym wpływie na środowisko. Po wykorzystaniu ulegają naturalnym procesom biodegradacji. Nie wydzielają toksycznych substancji i nie zanieczyszczają mechanicznie wody, gleby czy powietrza.  

5. Odnowiona elektronika użytkowa  

Idealnym prezentem dla takiej osoby będzie odnowiony fabrycznie smartfon, tablet lub komputer. Naprawa przedłuża okres eksploatacji. Jest alternatywą dla wyrzucania zepsutego sprzętu. To skuteczny sposób na zmniejszenie ilości elektrośmieci.  

Szczegółowe informacje na temat zmniejszania ilości odpadów znajdziesz w artykule Zero waste w praktyce – 27 sposobów, by żyć bardziej EKO 

Na czym polega ekologiczne pakowanie prezentów? 

Wybrałeś ekologiczny prezent? W takim razie zadbaj też o bezpieczne dla środowiska naturalnego ekologiczne pakowanie prezentów. Unikaj stosowania polimerów ropopochodnych, w tym różnego typu folii i plastikowych worków. Możesz je zastąpić foliami z polimerów naturalnych, które są w pełni biodegradowalne. 

Staraj się nie używać lakierowanych papierów i folii opakowaniowych. Nie stosuj toreb na prezenty z tworzyw sztucznych. Sięgnij po papiery produkowane z makulatury lub wykorzystaj powtórnie papier zdjęty z otrzymanych prezentów. 

Staraj się też stosować ekologiczne wypełniacze, które chronią prezenty przed uszkodzeniem. Folię bąbelkową zastąp gniecionym papierem. Doskonałym wypełniaczem jest też wełna drzewna: to produkt ekologiczny i biodegradowalny, a ponadto łądnie pachnie. Do klejenia pudełek z prezentami nie używaj taśmy foliowej – lepsza jest papierowa.  

Jeżeli stosujesz ekologiczne prezenty i opakowania, dokładasz swoją cegiełkę do ochrony środowiska naturalnego. Ponadto masz szansę stworzyć oryginalne podarunki, które pozytywnie zaskoczą i ucieszą Twoich bliskich.