Wysoki komfort użytkowania sprawia, że ogrzewanie podłogowe elektryczne jest coraz częściej wybieranym sposobem ogrzewania domów i mieszkań. Zazwyczaj uzupełnia klasyczne ogrzewanie i jest ciekawą alternatywą dla ogrzewania wodnego instalowanego w domach z pompą ciepła. Chociaż bywają przypadki, że ogrzewanie podłogowe elektryczne jest jedyną formą ogrzewania domu.
Czym jest ogrzewanie podłogowe elektryczne?
Jak sama nazwa wskazuje – to ogrzewanie, które znajduje się w posadzce. W podłodze umieszcza się specjalne maty cieplne lub przewody, które przekazują ciepło. Przewody układa się najczęściej w nowo budowanym domu, a maty podczas np. remontu.
Klasyczne pętle przewodu grzewczego układa się w jastrychu (wylewce podłogowej) i montuje się je po wykonaniu instalacji wodnej, sanitarnej, elektrycznej i po etapie tynkarskim. Do podłoża przytwierdza się je np. specjalną taśmą montażową. Niezbędna jest też właściwa izolacja cieplna.
Materiał, z którego wykonane są przewody (zwykle stałooporowe), rozgrzewa się, kiedy płynie przez niego prąd. Dzięki specjalnym czujnikom temperatury, które umieszcza się w posadzce i termostatowi w pomieszczeniu, możesz wygodnie regulować temperaturę powietrza. Gdy czujnik wykryje, że temperatura osiągnęła zamierzoną wysokość, wyłącza zasilanie ogrzewania podłogowego i uruchamia ponownie, gdy temperatura obniży się poniżej ustalonej wartości.
Elektryczne ogrzewanie podłogowe – rodzaj posadzki
Czy rodzaj wybranej posadzki faktycznie wpływa na jakość ogrzewania podłogowego? Tak. Najczęściej zaleca się ułożenie płytek ceramicznych, kamienia lub gresu. Materiały te zdecydowanie lepiej przewodzą ciepło i są łatwiejsze w utrzymaniu. Z drugiej strony gres szybciej utraci nabyte ciepło po wyłączeniu. Kamień i drewno utrzymają je dłużej. Posadzka powinna być odporna także na podwyższoną temperaturę i jej wahania. Na „podłogówkę” możesz również wybrać panele laminowane, podłogi winylowe czy żywicę. Rozwiązań dostępnych na rynku jest naprawdę wiele. Sam wybór materiału to jeszcze nie wszystko. Zwróć również uwagę na lakiery, oleje, bejce, masy szpachlowe, zaprawy klejące – też muszą być dostosowane do ogrzewania podłogowego.
Zalety i wady
Zanim zdecydujesz się na elektryczne podgrzewanie podłogi, poznaj wszystkie „za” i „przeciw”!
Zalety ogrzewania podłogowego:
- umożliwia w pomieszczeniu równomierny rozkład temperatury,
- jest komfortowe i efektywne,
- nie powoduje ruchu powietrza, dzięki czemu eliminuje zjawisko unoszenia kurzu,
- ułatwia aranżację wnętrza (brak tradycyjnych grzejników),
- może być jedynym sposobem ogrzewania domu lub wsparciem dla już istniejącego,
- wiąże się z niskimi kosztami serwisowymi i długim okresem gwarancyjnym,
- zapewnia łatwy proces instalacji i regulacji temperatury,
- może być zainstalowane w każdym pomieszczeniu.
Wady:
- uniemożliwia zastawienie meblami zbyt dużej części posadzki,
- zmiany na etapie użytkowania wiążą się z kuciem podłogi,
- w przypadku awarii elementu, który znajduję się pod podłogą – czeka Cię kosztowna naprawa,
- wiąże się z wysokimi kosztami instalacyjnymi i eksploatacyjnymi,
- działa wydajnie tylko w przypadku dobrze ocieplonego domu,
- wydłuża proces nagrzewania względem tradycyjnych rozwiązań.
Zastanawiasz się, ile możesz zaoszczędzić i jakie ogrzewanie podłogowe wybrać? Więcej informacji znajdziesz tutaj: Jakie ogrzewanie podłogowe wybrać?
Jeżeli zależy Ci na wysokim komforcie cieplnym – rozważ instalację elektrycznego ogrzewania podłogi. Taki system ma większą wydajność w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań, ponieważ cała powierzchnia podłogi staje się grzejnikiem. Mimo wyższych kosztów – potrafi przynieść oszczędności przez równomierne rozłożenia ciepła i jest optymalny dla organizmu (wyższa temperatura przy stopach, a niższa przy głowie gwarantuje lepsze odczuwanie temperatury).