Wysoki komfort użytkowania sprawia, że ogrzewanie podłogowe elektryczne jest coraz częściej wybieranym sposobem ogrzewania domów i mieszkań. Zazwyczaj uzupełnia klasyczne ogrzewanie i jest ciekawą alternatywą dla ogrzewania wodnego instalowanego w domach z pompą ciepła. Chociaż bywają przypadki, że ogrzewanie podłogowe elektryczne jest jedyną formą ogrzewania domu.
Czym jest ogrzewanie podłogowe elektryczne?
Jak sama nazwa wskazuje – to ogrzewanie, które znajduje się w posadzce. W podłodze umieszcza się specjalne maty cieplne lub przewody, które przekazują ciepło. Przewody układa się najczęściej w nowo budowanym domu, a maty podczas np. remontu.
Klasyczne pętle przewodu grzewczego układa się w jastrychu (wylewce podłogowej) i montuje się je po wykonaniu instalacji wodnej, sanitarnej, elektrycznej i po etapie tynkarskim. Do podłoża przytwierdza się je np. specjalną taśmą montażową. Niezbędna jest też właściwa izolacja cieplna.
Materiał, z którego wykonane są przewody (zwykle stałooporowe), rozgrzewa się, kiedy płynie przez niego prąd. Dzięki specjalnym czujnikom temperatury, które umieszcza się w posadzce i termostatowi w pomieszczeniu, możesz wygodnie regulować temperaturę powietrza. Gdy czujnik wykryje, że temperatura osiągnęła zamierzoną wysokość, wyłącza zasilanie ogrzewania podłogowego i uruchamia ponownie, gdy temperatura obniży się poniżej ustalonej wartości.

Ogrzewanie podłogowe a rodzaj posadzki
Czy rodzaj wybranej posadzki faktycznie wpływa na jakość ogrzewania podłogowego? Tak. Najczęściej zaleca się ułożenie płytek ceramicznych, kamienia lub gresu. Materiały te zdecydowanie lepiej przewodzą ciepło i są łatwiejsze w utrzymaniu. Z drugiej strony gres szybciej utraci nabyte ciepło po wyłączeniu. Kamień i drewno utrzymają je dłużej. Posadzka powinna być odporna także na podwyższoną temperaturę i jej wahania.
Na „podłogówkę” możesz również wybrać panele laminowane, podłogi winylowe czy żywicę. Rozwiązań dostępnych na rynku jest naprawdę wiele. Sam wybór materiału to jeszcze nie wszystko. Zwróć również uwagę na lakiery, oleje, bejce, masy szpachlowe, zaprawy klejące – też muszą być dostosowane do ogrzewania podłogowego.
Wady i zalety elektrycznego ogrzewania podłogowego
Zanim zdecydujesz się na elektryczne podgrzewanie podłogi, poznaj wszystkie wady i zalety takiego rozwiązania.
Zalety ogrzewania podłogowego
Liczne zalety ogrzewania podłogowego sprawiają, że ma ono mnóstwo zwolenników. Jedną z głównych zalet jest równomierne rozprowadzanie ciepła, co sprawia, że podłoga zawsze pozostaje przyjemnie ciepła, a temperatura w pomieszczeniu jest bardziej stabilna niż w przypadku tradycyjnych grzejników. Takie rozwiązanie jest dużo bardziej komfortowe dla mieszkańców i dużo bardziej przyjazne dla zdrowia, niż inne instalacje grzewcze.
Dodatkowo systemy te są dyskretne, ponieważ całe ogrzewanie jest ukryte pod podłogą, co pozwala na większą swobodę w aranżacji wnętrza bez konieczności umieszczania widocznych grzejników. Ogrzewanie podłogowe jest również łatwe do zainstalowania, szczególnie w nowych budynkach lub podczas modernizacji, i działa niezależnie od centralnego systemu grzewczego, co umożliwia jego zastosowanie zarówno na całej powierzchni mieszkalnej (jako podstawowe lub dodatkowe źródło ciepła), jak i w pojedynczych pomieszczeniach.
Największe zalety ogrzewania podłogowego:
- umożliwia równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu,
- jest komfortowe i efektywne,
- nie powoduje ruchu powietrza, dzięki czemu eliminuje zjawisko unoszenia kurzu i innych alergenów,
- ułatwia aranżację wnętrza (brak tradycyjnych grzejników),
- może być jedynym sposobem ogrzewania domu lub wsparciem dla już istniejącego,
- nie wymaga budowy komina,
- nie wymaga przeznaczenia miejsca na przechowywanie opału,
- wiąże się z niskimi kosztami serwisowymi i długim okresem gwarancyjnym,
- zapewnia łatwy proces instalacji i regulacji temperatury,
- może być zainstalowane w każdym pomieszczeniu.
Wady ogrzewania podłogowego
Choć ogrzewanie podłogowe ma mnóstwo niezaprzeczalnych zalet, to ma też pewne wady. Największą z nich są stosunkowo wysokie koszty eksploatacji, zwłaszcza w dużych budynkach, gdzie zużycie energii elektrycznej może znacząco podnosić rachunki. Energia elektryczna jest droższa niż inne paliwa, co sprawia, że elektryczne ogrzewanie podłogowe nie jest tak opłacalne w codziennym użytkowaniu, chyba że dysponujesz źródłem taniej energii elektrycznej, np. instalacją fotowoltaiczną.
Ponadto nie wszystkie materiały podłogowe dobrze współpracują z tym systemem, a do tego kolidują z nim takie elementy wyposażenia jak grube dywany i ciężkie meble, które mogą zakłócać efektywne rozprowadzanie ciepła.
Największe wady, które warto wziąć pod uwagę, decydując się na ogrzewanie podłogowe:
- uniemożliwia zastawienie meblami zbyt dużej części posadzki,
- działa wydajnie tylko w przypadku dobrze ocieplonego domu,
- zmiany na etapie użytkowania wiążą się z kuciem podłogi,
- w przypadku awarii elementu, który znajduję się pod podłogą, czeka Cię kosztowna naprawa,
- wysokie koszty instalacyjne i eksploatacyjne (w przypadku braku instalacji fotowoltaicznej),
- dłuższy proces nagrzewania względem tradycyjnych rozwiązań.
Czy ogrzewanie podłogowe elektryczne się opłaca?
Chcąc ocenić opłacalność ogrzewania podłogowego, należy wyliczyć koszty eksploatacyjne instalacji. Przyjmujemy, że powierzchnia wnętrza do ogrzania to 100 m2.
Musisz pamiętać, że około 30% powierzchni mieszkalnej zajmuje stała zabudowa, która jest wyłączona z ogrzewania podłogowego. Zatem w praktyce kable grzewcze w stumetrowym domu pokryją około 70 m2.
Ile prądu zużywa elektryczne ogrzewanie podłogowe?
Aby obliczyć zużycie prądu, musimy określić średnie zapotrzebowanie energetyczne na m2. Przyjmuje się, że średnie zapotrzebowanie na moc grzewczą w przypadku ogrzewania podłogowego to 100 W/m2, przy czym trzeba pamiętać, że to wartość dla budynków o dobrych parametrach izolacyjnych. W domach pasywnych, które wykorzystują wiele rozwiązań mających na celu zminimalizowanie zużycia energii, rzeczywiste zużycie prądu może być jeszcze niższe. Z drugiej strony w budynkach bez ocieplenia ta wartość może wzrosnąć nawet 10-krotnie!
Pomnóżmy powierzchnię, którą zajmuje instalacja grzewcza, przez zużycie prądu. W omawianym przypadku wygląda to następująco:
70 m2 x 100 W/m2 = 7 000 W = 7 kW
W ten sposób obliczyliśmy moc instalacji grzewczej. Teraz musimy wziąć pod uwagę czas pracy instalacji. Średnio dla uzyskania komfortowej temperatury, instalacja będzie pracować przez 8 godzin dziennie. Zatem uzyskaną wartość musimy pomnożyć przez 8 godzin dziennie oraz 30 dni w miesiącu.
7 kW x 8 godzin x 30 dni = 1 680 kWh
Na tym etapie uzyskany wynik należy pomnożyć przez cenę prądu. Znając stawkę za 1 kWh, bez problemu wyliczysz miesięczny koszt ogrzewania.
Pamiętaj, że koszty te ponosisz tylko w okresie zimowym, czyli nie dłużej niż przez 4 miesiące w roku. W okresie wiosennym i jesiennym, kiedy jedynie dogrzewasz dom, zużycie energii elektrycznej będzie znacznie niższe, a co za tym idzie – w pozostałych miesiącach koszty ogrzewania zmaleją. Warto mieć na uwadze, że koszty eksploatacyjne mogą być niższe, jeśli skorzystasz z korzystnej taryfy prądu lub będziesz czerpać przynajmniej część energii z instalacji OZE.

Czy warto zdecydować się na montaż ogrzewania podłogowego?
Ogrzewanie podłogowe, tak jak i każdy system grzewczy, nie jest dla każdego. Jednak w wielu przypadkach będzie to bardzo dobre rozwiązanie. Decyzja o montażu ogrzewania podłogowego zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj budynku, potrzeby użytkowników oraz budżet na instalację i eksploatację.
Warto zdecydować się na to rozwiązanie, jeśli Twoim priorytetem jest komfort cieplny, warunki przyjazne zdrowiu domowników i estetyka. Jest to idealne rozwiązanie dla nowoczesnych wnętrz, gdzie brak klasycznych grzejników pozwala na większą elastyczność w aranżacji. Warunkiem sprawnego ogrzewania, które będzie tanie w eksploatacji, jest ocieplenie budynku, w tym ścian zewnętrznych. Ponadto liczy się odpowiednie rozłożenie instalacji w każdym ogrzewanym pomieszczeniu, wraz z jego właściwą aranżacją, tak aby dzięki ciepłej podłodze w całym sezonie grzewczym zachowywać optymalne warunki termiczne.
Trzeba też pamiętać, że ogrzewanie elektryczne podłogi charakteryzuje duża bezwładność cieplna. Rozumiejąc, jak działa ogrzewanie podłogowe, można zapewnić sobie wydajny system grzewczy, który będzie pracował przy małych stratach ciepła i stosunkowo niewielkim zużyciu prądu, zapewniając oszczędność energii.
Zastanawiasz się, jak na tle elektrycznego ogrzewania podłogowego prezentują się inne rodzaje ogrzewania? Więcej informacji znajdziesz w artykule: Jakie ogrzewanie podłogowe wybrać?
Jeżeli zależy Ci na wysokim komforcie cieplnym, rozważ instalację elektrycznego ogrzewania podłogi. Taki system ma większą wydajność w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań, ponieważ cała powierzchnia podłogi staje się grzejnikiem. Mimo niekiedy wyższych kosztów eksploatacji zapewnia równomierne rozłożenia ciepła i jest optymalny dla organizmu: wyższa temperatura przy stopach, a niższa przy głowie gwarantuje lepsze odczuwanie temperatury.