Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

styl życia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


1 930

Filtry w oczyszczaczach powietrza – rodzaje i sposób działania

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Dostępne na rynku oczyszczacze różnią się nie tylko designem, ceną, ale przede wszystkim rodzajem i stopniem filtracji. W ofercie znajdziesz oczyszczacze powietrza z filtrem wstępnym, filtrem HEPA, filtrem węglowym. Które urządzenie będzie najlepsze? Wyjaśniamy.


 

Od czego jest uzależniona efektywność filtracji powietrza? Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto wspomnieć o standardzie CADR (z ang. Clean Air Delivery Rate) używanym do pomiaru skuteczności oczyszczaczy powietrza. Punktem wyjścia do określenia tego standardu jest powierzchnia pokoju i objętość czystego powietrza, które wytwarza oczyszczacz przez godzinę. Im wyższa wartość zadeklarowana dla urządzania, tym oczyszczacz lepiej radzi sobie z zanieczyszczeniami.

Na jakość powietrza, które uzyskamy dzięki oczyszczaczowi, wpływa nie tylko jego moc, ale i rodzaj użytych filtrów. Prześledźmy zalety najpopularniejszych filtrów do oczyszczaczy powietrza.

Zobacz również…

 

Oczyszczacz powietrza to rozwiązanie nie tylko dla alergików! Czy wiesz, w jaki sposób czyste powietrze wpływa na Twoje zdrowie i samopoczucie?

Dowiedz się więcej

 

Filtr wstępny

Filtr wstępny znajduje się bezpośrednio pod pokrywą oczyszczacza powietrza. Zbudowany jest z siatki osadzonej na aluminiowej lub plastikowej ramce. Jest pierwszym filtrem, z którym zassane powietrze ma styczność. Zatrzymuje niewielkie cząstki, które znajdują się w powietrzu, np. okruchy, włosy czy sierść. To on chroni kolejne filtry przed szybszym zużyciem. Jak często go czyścić? Najlepiej co tydzień. Zapchanie filtra wstępnego może prowadzić do pogorszenia jakość filtracji. Wystarczy, że umyjesz go pod bieżącą wodą lub delikatnie odkurzysz. Pamiętaj, by przed jego ponownym montażem odczekać, aż wyschnie.

Filtr HEPA

Oczyszczacz powietrza z filtrem HEPA (z ang. High Efficiency Particulate Air) to jedno z popularniejszych i najczęściej wybieranych rozwiązań. Filtr HEPA zbudowany jest z włókna szklanego lub innego tworzywa sztucznego. Co ważne – materiał złożony jest w harmonijkę, która zapewnia optymalną powierzchnię filtracji i niskie opory przepływu powietrza. Całość osadzona jest w plastikowej ramce. Dodatkowo na ramce umieszcza się specjalistyczną gąbkę, która zapewnia szczelność całej konstrukcji.

Ten filtr oczyszcza powietrze z:

  • bakterii, wirusów, zarodników grzybów i pleśni,
  • kurzu i sierści,
  • pyłów PM 2.5, PM 10 – czyli pyłów zawieszonych (głównych składników smogu), które z łatwością przedostają się do płuc i krwiobiegu,
  • pigmentów farb,
  • pyłu węglowego, ołowiu czy sadzy.

Pamiętaj jednak, że oczyszczacz powietrza z filtrem HEPA nie wyłapie natomiast zanieczyszczeń gazowych ­­– dymu papierosowego czy benzenu. Dzięki wysokiej skuteczności – filtry HEPA zalecane są alergikom i astmatykom.

Czy wiesz, że…?

 

Filtr HEPA H10 jest tym samym filtrem co filtr oznaczony jako EPA E10. Wśród wysoko skutecznych filtrów wymienić należy też filtry z grupy ULPA (z ang. Ultra Low Penetration Air) – czyli tzw. filtry absolutne. Wykorzystuje się je w miejscach, które z założenia muszą spełniać niezwykle restrykcyjne wymogi w zakresie czystości powietrza, np. w przemyśle farmaceutycznym czy spożywczym.

Jak często je wymieniać? To zależy. Z jednej strony od zaleceń producenta, z drugiej od indywidualnych czynników – od tego, gdzie i jak intensywnie używamy oczyszczacz.  Jeśli oczyszczacz nie pracuje non-stop, jego żywotność będzie dłuższa. Pamiętaj też o regularnym odkurzaniu filtrów. Warto to robić minimum raz w miesiącu.

Filtry węglowe

Filtry węglowe sprawdzą się tam, gdzie nie radzą sobie filtry HEPA. Usuwają z powietrza zanieczyszczenia gazowe, które stanowią często poważne zagrożenie dla zdrowia. Podstawą ich działania jest węgiel aktywny. Im więcej jest go w Twoim oczyszczaczu, tym skuteczniej będzie pracował. W swojej budowie przypomina charakterystyczny plaster miodu. Węgiel aktywny neutralizuje:

  • lotne związki organiczne (LZO) – np. dymu tytoniowego,
  • odory – czyli substancji o brzydkich lub wręcz drażniących zapachach (hodowla zwierząt, oczyszczalnie ścieków).

Oczyszczacze powietrza z filtrem HEPA i filtrem węglowym to optymalne rozwiązanie dla domu, które usunie niebezpieczne substancje z powietrza. Warto jednak zwrócić uwagę na obecność filtra wstępnego, który przedłuży żywotność pozostałych filtrów oraz pamiętać o regularnym czyszczeniu filtrów, zgodnie z zaleceniami producenta.