Skip to main content

styl życia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


5 792

Funkcje lasu, czyli co nam daje las? 

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Bywa często nazywany „żywą fabryką tlenu”, jest też domem dla wielu gatunków zwierząt, oczyszcza powietrze, a nawet chroni przed powodziami – las to nasze dobro publiczne, które pełni wiele istotnych funkcji. Drzewa są ważne nie tylko dla przyrody, ale także dla nas samych. Co nam daje las i jak o niego dbać?


 

Przyrodnicze funkcje lasu 

Lasy pełnią wiele istotnych funkcji. Podstawowa z nich to oczywiście produkcja tlenu. Rośliny korzystają z procesu fotosyntezy, w ramach którego pobierają z powietrza dwutlenek węgla, a w zamian produkują tlen. Ten jest niezbędny do życia ludzi oraz zwierząt. Las potrafi też absorbować nadmiar dwutlenku węgla w atmosferze, przez co pozytywnie wpływa na środowisko.  

Czy wiesz, że…

  • Zaledwie jeden hektar lasu jest w stanie w ciągu roku pochłonąć nawet 140–250 ton CO2
  • Jedna dorosła sosna potrafi wyprodukować tlen niezbędny do życia aż trzech osób1

Oczyszczanie powietrza 

Lasy są szczególnie ważne dla społeczeństw rozwiniętych, żyjących w miejscach, gdzie mamy do czynienia z dużym zanieczyszczeniem środowiska i zmianami klimatu na skutek działań przemysłowych. Las zwykle stanowi ogromną powierzchnię, która doskonale sprawdza się w roli naturalnego filtru powietrza. Drzewa dobrze radzą sobie z wyłapywaniem różnego rodzaju zanieczyszczeń przemysłowych, powstałych na skutek działalności zakładów produkcyjnych. Funkcje lasu jednak na tym się nie kończą. 

Regulacja gospodarki wodnej 

Lasy idealnie sprawdzają się w roli naturalnego regulatora gospodarki wodnej. Osłabiają siłę wiatru, a tym samym minimalizują parowanie. Za pomocą liści, gałęzi, a nawet igliwia, lasy wychwytują wilgoć z powietrza, a woda deszczowa spływająca po korze drzew wchłaniana jest przez leśną ściółkę. Wynika to ze specyfiki gleby leśnej, która wraz z warstwą ściółki i humusu bardzo dobrze chłonie wodę, a następnie ją magazynuje. To naturalny sposób na zdecydowane zwiększenie retencji wody na danym obszarze. Drzewa i rośliny leśne także w naturalny sposób oczyszczają oraz filtrują wodę. 

Ochrona przyrody 

Jakie są jeszcze inne przyrodnicze funkcje lasu? To przede wszystkim miejsce życia wielu gatunków zwierząt i roślin. Zalesione tereny są tętniącym życiem organizmem, a sam las zapewnia leśnej faunie oraz florze zarówno pożywienie, jak i schronienie. 

Czy wiesz, jakie drzewa rosną w polskich lasach? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź! 

Funkcje wiatrochronne 

Zalesione obszary stanowią naturalną barierę ochronną przed intensywnymi podmuchami wiatru. Las jest szczególnie istotny w terenach górskich, gdzie porywy wiatrów są wyjątkowo silne, a także w okolicy terenów rolniczych i zurbanizowanych, gdzie może spowolnić poryw wiatru, chroniąc tym samym uprawy czy tereny zamieszkane przez ludzi. 

Społeczne funkcje lasu – co nam daje las? 

Naukowcy są zgodni co do tego, że las może działać korzystnie na samopoczucie człowieka. Piesze spacery po lesie są dobre dla zdrowia, pozwalają dotlenić organizm i działają rekreacyjnie. Leśne wycieczki z rodziną czy przyjaciółmi budują i wzmacniają więzi społeczne

Jednak nawet samotny spacer po lesie może działać korzystnie dla naszego zdrowia i to nie tylko fizycznego, ale także psychicznego. Wiedzą o tym Japończycy, którzy mają na to nawet swoje określenie. Shinrin-yokuto terapeutyczne kąpiele leśne. Przebywanie w lesie poprawia odporność, redukuje stres, pozwala odpocząć umysłowi i uporządkować myśli. 

Jak widać, lasy mają wielowymiarowe znaczenie dla człowieka oraz całego środowiska. Dbajmy zatem o nie, by służyły nie tylko nam, ale również przyszłym pokoleniom. 

Źródło: 

  1. https://odr.pl/doradztwo/ekologia-i-srodowisko/ochrona-srodowiska/jak-wazna-role-dla-srodowiska-spelnia-las/