Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

styl życia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


22 869

Funkcje lasu, czyli co nam daje las? 

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Bywa często nazywany „żywą fabryką tlenu”, jest też domem dla wielu gatunków zwierząt, oczyszcza powietrze, a nawet chroni przed powodziami – las to nasze dobro publiczne, które pełni wiele istotnych funkcji. Drzewa są ważne nie tylko dla przyrody, ale także dla nas samych. Co nam daje las i jak o niego dbać?


 

Przyrodnicze funkcje lasu 

Lasy pełnią wiele istotnych funkcji. Podstawowa z nich to oczywiście produkcja tlenu. Rośliny korzystają z procesu fotosyntezy, w ramach którego pobierają z powietrza dwutlenek węgla, a w zamian produkują tlen. Ten jest niezbędny do życia ludzi oraz zwierząt. Las potrafi też absorbować nadmiar dwutlenku węgla w atmosferze, przez co pozytywnie wpływa na środowisko.  

Czy wiesz, że…

  • Zaledwie jeden hektar lasu jest w stanie w ciągu roku pochłonąć nawet 140–250 ton CO2
  • Jedna dorosła sosna potrafi wyprodukować tlen niezbędny do życia aż trzech osób1

Oczyszczanie powietrza 

Lasy są szczególnie ważne dla społeczeństw rozwiniętych, żyjących w miejscach, gdzie mamy do czynienia z dużym zanieczyszczeniem środowiska i zmianami klimatu na skutek działań przemysłowych. Las zwykle stanowi ogromną powierzchnię, która doskonale sprawdza się w roli naturalnego filtru powietrza. Drzewa dobrze radzą sobie z wyłapywaniem różnego rodzaju zanieczyszczeń przemysłowych, powstałych na skutek działalności zakładów produkcyjnych. Funkcje lasu jednak na tym się nie kończą. 

Regulacja gospodarki wodnej 

Lasy idealnie sprawdzają się w roli naturalnego regulatora gospodarki wodnej. Osłabiają siłę wiatru, a tym samym minimalizują parowanie. Za pomocą liści, gałęzi, a nawet igliwia, lasy wychwytują wilgoć z powietrza, a woda deszczowa spływająca po korze drzew wchłaniana jest przez leśną ściółkę. Wynika to ze specyfiki gleby leśnej, która wraz z warstwą ściółki i humusu bardzo dobrze chłonie wodę, a następnie ją magazynuje. To naturalny sposób na zdecydowane zwiększenie retencji wody na danym obszarze. Drzewa i rośliny leśne także w naturalny sposób oczyszczają oraz filtrują wodę. 

Ochrona przyrody 

Jakie są jeszcze inne przyrodnicze funkcje lasu? To przede wszystkim miejsce życia wielu gatunków zwierząt i roślin. Zalesione tereny są tętniącym życiem organizmem, a sam las zapewnia leśnej faunie oraz florze zarówno pożywienie, jak i schronienie. 

Czy wiesz, jakie drzewa rosną w polskich lasach? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź! 

Funkcje wiatrochronne 

Zalesione obszary stanowią naturalną barierę ochronną przed intensywnymi podmuchami wiatru. Las jest szczególnie istotny w terenach górskich, gdzie porywy wiatrów są wyjątkowo silne, a także w okolicy terenów rolniczych i zurbanizowanych, gdzie może spowolnić poryw wiatru, chroniąc tym samym uprawy czy tereny zamieszkane przez ludzi. 

Społeczne funkcje lasu – co nam daje las? 

Naukowcy są zgodni co do tego, że las może działać korzystnie na samopoczucie człowieka. Piesze spacery po lesie są dobre dla zdrowia, pozwalają dotlenić organizm i działają rekreacyjnie. Leśne wycieczki z rodziną czy przyjaciółmi budują i wzmacniają więzi społeczne

Jednak nawet samotny spacer po lesie może działać korzystnie dla naszego zdrowia i to nie tylko fizycznego, ale także psychicznego. Wiedzą o tym Japończycy, którzy mają na to nawet swoje określenie. Shinrin-yokuto terapeutyczne kąpiele leśne. Przebywanie w lesie poprawia odporność, redukuje stres, pozwala odpocząć umysłowi i uporządkować myśli. 

Jak widać, lasy mają wielowymiarowe znaczenie dla człowieka oraz całego środowiska. Dbajmy zatem o nie, by służyły nie tylko nam, ale również przyszłym pokoleniom. 

Źródło: 

  1. https://odr.pl/doradztwo/ekologia-i-srodowisko/ochrona-srodowiska/jak-wazna-role-dla-srodowiska-spelnia-las/