Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

styl życia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


1 943

Gdzie kupić żywą choinkę? 

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Przygotowania do świąt przyspieszają z każdym dniem grudnia. Wielu z nas po głowie chodzi pytanie – choinka żywa czy sztuczna? Choinka prosto z lasu tworzy wyjątkową atmosferę świąt, jeśli więc stawiasz na ten wybór, przeczytaj, gdzie kupić taką choinkę i czy warto.


 

Choinka żywa czy sztuczna? 

Dylemat dotyczący wyboru drzewka bardzo często powraca w domowych rozmowach – jego rozwiązanie jest bardzo proste: jeśli nie dysponujesz sztuczną choinką z poprzednich lat, wybierz żywą choinkę i wypełnij swój dom niezwykłym zapachem lasu. Dlaczego? Już wyjaśniamy. 

Sztuczna choinka jest niewątpliwie wygodna – nie wymaga podlewania, nie gubi igieł i można ją wyciągnąć gotową z piwnicy czy szafy w odpowiednim momencie. Jednak właściwie na tym kończy się lista jej zalet. Trudno dobrać taką, której efekt wizualny faktycznie nas zachwyci, nie roztacza też wokół siebie pięknego zapachu. Choinka z tworzyw sztucznych obciąża środowisko zarówno w procesie produkcji, transportu (szczególnie spoza Europy), jak i późniejszej utylizacji. Choć może posłużyć Ci przez kilka lat (jeśli nie ulegnie uszkodzeniu), to rozkładać się będzie całe setki.  

W przeciwieństwie do swoich plastikowych odpowiedników choinki żywe są bardziej ekologiczne – o ile oczywiście są pozyskane z odpowiedniego źródła. Są naturalne i całkowicie biodegradowalne. Jeszcze zanim trafią do domów na Święta Bożego Narodzenia, pochłaniają dwutlenek węgla i produkują tlen. Po świętach mogą zostać wykorzystane na różne sposoby – na przykład do budowy tarlisk i zarybiania jezior[i]. Choinka prosto z lasu to także niepowtarzalna świąteczna atmosfera, którą tworzy zapach żywicy i naturalnych olejków eterycznych. 

Gdzie kupić żywą choinkę? 

Żywa choinka może świetnie prezentować się zarówno w donicy, jak i stojaku. Ale pamiętaj – wycinanie choinek na własną rękę jest niezgodne z prawem, a przede wszystkim ma negatywny wpływ na ekosystem lokalnego lasu. Zamiast działać samodzielnie i ryzykować wysokim mandatem, kup choinkę od sprawdzonego dostawcy (by nie przyczynić się do szkodnictwa leśnego). 

Żywą choinkę, która wypełni dom zapachem i świeżością, najlepiej zakupić bezpośrednio od Lasów Państwowych. Leśnicy już od lat zakładają i dbają o specjalne plantacje, w których hodowane są choinki żywe, specjalnie na okazję Świąt Bożego Narodzenia. To najlepszy sposób wyposażenia się w świąteczne drzewko – masz pewność, że nie przykładasz ręki ani portfela do niszczenia przyrody. 

 

Chcesz zaangażować się w sadzenie lasów w Polsce? Możesz to zrobić bez wychodzenia z domu! Sprawdź usługę Prąd + LAS od TAURONA.

 

Posadźmy razem las!

Żywa choinka – prosto z lasu 

Choinkę na święta można zakupić w lokalnym nadleśnictwie, a informacji o tym najlepiej szukać na stronach internetowych poszczególnych nadleśnictw. Zobaczcie, jak sytuacja dotycząca możliwości zakupu choinek prezentuje się w okolicach Krakowa i Katowic

Do lokalnego nadleśnictwa warto wybrać się całą rodziną, aby razem wybrać wyjątkowe drzewko, które będzie towarzyszyć domownikom przez kolejne tygodnie. To świetna przygoda angażująca wszystkich członków rodziny – możecie razem nie tylko wybrać, ale również samodzielnie (lub wspólnymi siłami) wyciąć upatrzone drzewko. Nie zapomnij zatem zabrać ze sobą siekierki albo piły do drewna. W razie jakichkolwiek problemów możesz liczyć na pomoc leśnika. 

Żywe choinki są co roku sprzedawane na terenie wszystkich regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych, dlatego najlepiej na bieżąco sprawdzać aktualne informacje na stronach czy profilach społecznościowych regionalnych lasów. Znajdziesz tam dokładną lokalizację i harmonogram prowadzonych sprzedaży. Nie czekaj do ostatniej chwili, aby było z czego wybierać! 

Oczami wyobraźni widzisz już zapewne dekorację swojej pięknej żywej choinki. Czy wiesz, ile prądu zużywają lampki choinkowe? Przeczytaj!

Życzymy pachnących i zielonych Świąt! 


[i] Źródła: https://sadeczanin.info/rozmaitosci/wrzuca-niepotrzebne-choinki-do-jeziora-zeby-pomoc-rybom-w-czasie-tarla; https://gazetakrakowska.pl/nowy-sacz-zywe-choinki-pomoga-w-zarybianiu-jeziora-roznowskiego-wedkarze-wykorzystaja-je-do-budowania-sztucznych-tarlisk-zdjecia/ar/c1-15984061