Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

styl życia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


1 529

Gdzie można nocować w lesie? Poznaj obowiązujące zasady! 

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Las to idealna przestrzeń na wyciszający spacer, ale także na biwak. Zanim jednak zdecydujesz się na nocleg wśród drzew, musisz wybrać odpowiednie miejsce, zadbać o potrzebny ekwipunek i zapoznać się z obowiązującymi zasadami.

namiot w lesie

 

Polska jest w europejskiej czołówce pod względem ilości terenów leśnych. Co więcej, ich powierzchnia rośnie. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego z grudnia 2021 roku przez ostatnie 80 lat lesistość kraju została zwiększona z 21% do 29,6%.  

Skoro do dyspozycji jest tak wiele obszarów leśnych, warto zadbać o chwile odpoczynku właśnie wśród drzew. Czy można spać pod namiotem w lesie? Odpowiedź brzmi: oczywiście! Taka wycieczka będzie doskonałym pomysłem nie tylko dla fanów biwakowania, ale dla wszystkich, którzy zapragną dłuższego obcowania z naturą niż zwykły spacer. 

Gdzie można nocować w lesie? 

Nocowanie w lesie brzmi jak ekscytująca przygoda, jednak trzeba ostudzić emocje i zapoznać się z obowiązującymi zasadami. Nie każde miejsce będzie odpowiednie na nocleg, ale w Polsce jest ich pod dostatkiem, co pokazuje mapa obszarów objętych Programem „Zanocuj w lesie”.

mapa obszarów objętych programem Zanocuj w lesie

Podczas planowania biwaku uważnie przestudiuj powyższą mapę lub skorzystaj z interakcyjnego Banku Danych o Lasach, aby znaleźć się w odpowiednim punkcie. 

Przed taką wycieczką zapoznaj się z regulaminem, który znajdziesz przy wejściach na dany obszar, a także na stronie internetowej Lasów Państwowych. Pamiętaj, że nawet ogólnodostępne rejony mogą być czasowo zamykane, na przykład z powodu zagrożenia pożarowego lub sezonowych prac nadleśnictwa. Zwracaj uwagę na wszystkie tablice informacyjne i ogłoszenia

Warto wiedzieć, że wyznaczone obszary nie mają widocznych granic, aby nie zanieczyszczać terenu leśnego tablicami. Dlatego przed rozłożeniem namiotu upewnij się, że punkt, który wybrałeś, nie jest trasą dzikich zwierząt (często wąskie wydeptane ścieżki) lub mrówek. Na wielu blogach turystycznych i survivalowych można znaleźć stwierdzenie „z mrówkami nie wygrasz”. Chyba nikt nie chce przekonać się o tym na własnej skórze. 

Nocowanie w lesie – podstawowe zasady 

Zastanawiasz się, jak korzystać z kuchenki turystycznej, albo jak rozkładać namiot, aby nie uszkodzić ściółki leśnej? Program „Zanocuj w lesie” nie tylko wytycza odpowiednie miejsca, ale także instruuje, jak w legalny sposób i z szacunkiem dla otoczenia zorganizować biwak. Pamiętaj, że jeżeli planujesz nocleg w grupie większej niż dziewięć osób lub na dłużej niż dwie noce, musisz uzyskać zgodę nadleśnictwa

W lesie poza Tobą, są zwierzęta, a także inni turyści, którzy chcą odpocząć, dlatego tak ważne jest, aby nie hałasować. Potraktuj las, jak swojego przyjaciela — nie uprzykrzaj mu życia, tylko skorzystaj z jego gościnności.  

Zadbaj także o porządek zarówno w miejscu swojego noclegu, jak i na ścieżkach. Gdy zauważysz pozostawione śmieci, zabierz je ze sobą i wyrzuć do kosza po wyjściu z lasu. 

Przeczytaj również: Turystyka w lesie – co można, a czego nie? 

Noc w lesie – co musisz ze sobą zabrać? 

Żyjemy w świecie, gdzie brak zasięgu w telefonie coraz częściej wywołuje panikę. Przygotuj się na to, że w lesie możesz nie mieć dostępu do popularnych nawigacji. Warto zatem mieć przy sobie mapę i kompas lub znać podstawowe triki na określenie lokalizacji przy pomocy obserwacji otoczenia. Trzymanie się wytyczonych ścieżek uchroni cię przed błądzeniem. 

Na nocleg w lesie koniecznie zaopatrz się w namiot lub hamak, ciepłe ubranie, pelerynę i porządne buty. Musisz wziąć także jedzenie, wodę lub filtr do wody, aby pozyskiwać ją z naturalnych źródeł. Legalne jest zbieranie owoców leśnych i grzybów, jednak drewno na ognisko (które możesz rozpalić wyłącznie w wyznaczonych miejscach!) musisz już przynieść ze sobą, ponieważ nie możesz naruszać runa i ściółki

Poza własnym komfortem zadbaj także o las. Zarówno odpadki spożywcze, środki higieniczne nie są częścią naturalnego ekosystemu, dlatego zawczasu zaopatrz się w worki i inne rzeczy, które pomogą ci zatrzeć ślad swojej obecności. Wszystko, co ze sobą wniesiesz, musisz też wynieść. Na ścieżkach nie znajdziesz koszy na śmieci. 

Nie daj się zaskoczyć ciemności. Ważne, aby przygotować się na spanie w lesie jeszcze przed zapadnięciem zmroku. W tym celu przydatny będzie zegarek i świadomość, że promienie słoneczne przestają docierać do miejsc zalesionych zdecydowanie szybciej niż godzina zachodu słońca podawana na stronach meteorologicznych. Pamiętaj, że w lesie nie ma sztucznego światła, dlatego latarka obowiązkowo musi znaleźć się w twoim biwakowym ekwipunku.

Las dla człowieka i człowiek dla lasu 

Wystarczy zostawić za sobą codzienny gwar i zaznać ciszy leśnego otoczenia, aby docenić możliwość przebywania w takim miejscu. Coraz częściej spotykane są akcje społeczne, które mają chronić przyrodę i uświadamiać ludziom, jak ważną rolę ona odgrywa w naszym życiu. Do nasadzania drzew możesz dołączyć, jeżeli wybierzesz ofertę TAURONA Prąd + LAS.

 

Czy można zaangażować się w ochronę lasów bez wychodzenia z domu? Skorzystaj z oferty TAURONA Prąd + Las i dołącz do akcji sadzenia drzew w polskich lasach!

SADŹMY RAZEM LAS!

Czas spędzony w lesie ma terapeutyczny wpływ na człowieka, zarówno pod kątem psychicznym, jak i fizycznym. Nie tylko wycisza i relaksuje, ale także jest cennym momentem dla całego organizmu.  

Sprawdź także: Spacer po lesie jako sposób na zdrowie 

Pamiętaj, że las to dom przede wszystkim dla zwierząt i naturalne miejsce dla rozmaitej roślinności. Nie dawaj sobie prawa do nadmiernej ingerencji – spędzaj chwile na łonie natury z należytym szacunkiem dla ekosystemu. 

faqNajczęściej zadawane pytania (FAQ)

Od 2021 roku spanie w lesie jest dozwolone w ściśle określonych miejscach. W ramach programu „Zanocuj w lesie” w 429 nadleśnictwach zostały wyznaczone obszary, gdzie można legalnie biwakować. Jednak należy przestrzegać regulaminu w trosce o przyrodę.

  • W jednym miejscu może przebywać maksymalnie 9 osób, nie dłużej niż dwie noce z rzędu.
  • Nie wolno hałasować i zakłócać spokoju zwierząt.
  • Nie wolno naruszać ściółki leśnej, na przykład drewno na ognisko nie może być zbierane w lesie.
  • Należy pozostawić po sobie porządek, wszystko to, co nie należy do naturalnego ekosystemu, trzeba wynieść z lasu.

Jeżeli biwakujesz w lesie poza miejscami wyznaczonymi, możesz otrzymać mandat w wysokości do 500 złotych. Jeśli poza tym wykroczeniem naruszane są też inne zasady, na przykład płoszenie zwierzyny lub korzystanie z otwartego ognia, wtedy kwota wzrośnie nawet do 1000 złotych. Taka kara może być nałożona przez Straż Leśną jako zwalczanie szkodnictwa leśnego. Artykuł 48. ustawy o lasach mówi, że mandat ma prawo wystawić nadleśniczy oraz jego zastępca, a także inżynier nadzoru, leśniczy i podleśniczy.