Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

styl życia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


1 196

Gdzie wyrzucać elektrośmieci? 

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Wraz z postępem technologicznym otacza nas coraz więcej nowoczesnych sprzętów, które z czasem zużywają się, psują i powoli stają elektrośmieciami. Nieprawidłowe postępowanie z nimi może być zagrożeniem dla zdrowia i środowiska. Dlatego już teraz dowiedz się, czym są elektroodpady, jak generować ich jak najmniej i gdzie wyrzucać elektrośmieci.


 

Co to są elektrośmieci? 

Elektrośmieci to zużyty, zepsuty lub przestarzały sprzęt elektryczny i elektroniczny. Do elektroodpadów można zaliczyć urządzenia gospodarstwa domowego, sprzęt radiowo-telewizyjny oraz elektronikę użytkową.  

Elektroodpadami mogą stać się: 

  • wielkogabarytowe urządzenia gospodarstwa domowego, takie jak lodówki, pralki, zmywarki, mikrofalówki, grzejniki elektryczne, 
  • małogabarytowe artykuły gospodarstwa domowego, w tym odkurzacze, żelazka, tostery, suszarki do włosów, elektryczne szczoteczki do zębów, 
  • sprzęt radiowo-telewizyjny i audiowizualny, m.in. telewizory, radioodbiorniki, głośniki, odtwarzacze DVD, dekodery, 
  • sprzęt rekreacyjny i sportowy, na przykład konsole do gier, zabawki interaktywne, rowery i hulajnogi elektryczne, urządzenia do monitorowania aktywności fizycznej, 
  • urządzenia teleinformatyczne i telekomunikacyjne, takie jak telefony komórkowe, komputery, drukarki, monitory, skanery, 
  • narzędzia elektryczne i elektroniczne, na przykład wiertarki, piły elektryczne, maszyny do szycia, kosiarki, wkrętarki, 
  • sprzęt oświetleniowy, w tym świetlówki i diody elektroluminescencyjne (LED), 
  • przyrządy do nadzoru i kontroli, m.in. czujniki dymu, termostaty, kamery monitoringu, czujniki systemów alarmowych, sterowniki oświetlenia i klimatyzacji. 

W uproszczeniu można powiedzieć, że jest to cały sprzęt, który działał na prąd lub na baterie

Dlaczego elektrośmieci trzeba się pozbywać w prawidłowy sposób? 

Elektrośmieci to produkty, które zawierają niebezpieczne substancje takie jak rtęć, brom, kadm, ołów czy azbest. Przy braku odpowiedniej utylizacji mogą zagrozić zdrowiu ludzi i zwierząt oraz dostać się do powietrza, gleby czy wód gruntowych, a w ten sposób zanieczyścić środowisko. Prawidłowe postępowanie z elektroodpadami pomaga uniknąć wielu zagrożeń, a do tego pozwala na odzyskanie z nich cennych surowców przydatnych np.  do produkcji nowych sprzętów.

Jak właściwie postępować z elektrośmieciami? 

Aby prawidłowo gospodarować elektrośmieciami, pamiętaj o dwóch podstawowych zasadach:  

  • nie wyrzucaj elektrośmieci do zwykłych pojemników na odpady, a tym bardziej nie wyrzucaj ich na terenach zielonych, w tym w lasach, przydrożnych rowach czy do wody 
  • nie demontuj samodzielnie starych sprzętów, nie spalaj ich. W ten sposób możesz uwolnić szkodliwe substancje, zagrażające zdrowiu ludzi i zwierząt oraz środowisku. 

Pamiętaj, że za niewłaściwe postępowanie z elektrośmieciami grozi kara grzywny nawet do 5000 zł

Segregacja śmieci w domu, czyli jak prawidłowo segregować odpady? Dowiedz się, jak postępować z odpadami, nie tylko z gatunku elektrośmieci.

Gdzie wyrzucać elektrośmieci? 

Elektroodpadów pozbędziesz się w łatwy, szybki, bezpłatny i całkowicie zgodny z prawem sposób. Za odbiór zużytego wielkogabarytowego sprzętu elektrycznego i elektronicznego odpowiadają przedsiębiorstwa zajmujące się na co dzień odbiorem opadów komunalnych. Robią to zgodnie z przyjętym harmonogramem. Sprawdź na stronie urzędu gminy lub przedsiębiorstwa odpowiedzialnego za wywóz odpadów w Twojej okolicy i wieczorem w dniu poprzedzającym odbiór elektroodpadów wystaw zużyty sprzęt przed posesję lub postaw go przy wiacie śmietnikowej. 

Elektrośmieci możesz oddać również samodzielnie i całkowicie bezpłatnie w Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych – tzw. PSZOK. Do PSZOK możesz też przywieźć odpady szkodliwe i niebezpieczne. W razie wątpliwości co do tego, jak postąpić z odpadami i gdzie oddawać elektrośmieci w danej lokalizacji, zadzwoń do miejscowego PSZOK, aby uzyskać potrzebne informacje. 

Odbiorem elektrośmieci zajmują się sklepy ze sprzętem AGD i RTV, które oferują swoim klientom bezpłatny odbiór zużytego sprzętu bezpośrednio z domu, oczywiście przy okazji dostarczania i montażu nowego. Co ciekawe, wielkopowierzchniowe sklepy ze sprzętem elektrycznym i elektronicznym, zgodnie z polskim prawem, mają obowiązek przyjmować małogabarytowe elektroodpady bez względu na to, czy konsument dokonuje w nich zakupów bądź też nie korzysta z ich oferty.  

W wielu sklepach znajdziesz także pojemniki na baterie, zużyte źródła światła i inne odpady. Elektroodpady są też przyjmowane przez niektóre skupy złomu, jeśli mają one zarejestrowaną działalność w zakresie recyklingu elektrośmieci. 

 

Chcesz wiedzieć więcej? Pobierz e-book „Naprawiajmy!” z ciekawostkami, ekoporadami i wskazówkami na temat zarządzania elektrośmieciami oraz naprawy sprzętu RTV i AGD.

POBIERZ ZA DARMO

Jak zmniejszać ilość elektroodpadów? 

Świadome, odpowiedzialne postępowanie z elektrośmieciami jest ważnym czynnikiem dla ochrony naszego zdrowia oraz środowiska naturalnego. Jednak warto też dążyć do tego, żeby minimalizować ilość elektrośmieci w swoim otoczeniu. Jak to zrobić? Przede wszystkim kupuj urządzenia wysokiej jakości, pochodzące od sprawdzonych producentów, które będą miały długą żywotność. Dobrym pomysłem jest też wybieranie urządzeń wielofunkcyjnych, aby zredukować do minimum liczbę posiadanych urządzeń.  

Zadbaj również o prawidłową eksploatację i konserwację sprzętu, aby maksymalnie przedłużyć ich żywotność. W wielu przypadkach możesz rozważyć naprawę zepsutych urządzeń, nawet po upływie terminu gwarancji producenta. Z kolei w przypadku chęci pozbycia się sprawnego jeszcze sprzętu skorzystaj z ogłoszeń w internecie, aby oddać lub sprzedać go osobom z Twojej okolicy. 

Przeczytaj również: Naprawić czy kupić nowe? Rozwiewamy wątpliwości dotyczące naprawy sprzętu AGD i RTV! 

Zarówno właściwe użytkowanie sprzętów elektrycznych i elektronicznych oraz odpowiedzialne gospodarowanie nimi, jak i ich prawidłowy recykling mają pozytywny wpływ na środowisko. W ten sposób możesz chronić siebie, Twoich bliskich i środowisko.