Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

styl życia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


3 739

Gdzie zamontować klimatyzację: czy jest potrzebna w każdym pomieszczeniu? 

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Temperatura, wilgotność i czystość powietrza bezpośrednio wpływają na komfort pracy i wypoczynku. Pełną kontrolę mikroklimatu w domu lub mieszkaniu zapewnia tylko odpowiednio dobrana klimatyzacja. Zastanawiasz się, czy warto zamontować klimatyzatory ścienne we wszystkich pomieszczeniach, czy wystarczy klimatyzacja w sypialni i salonie? A może optymalny jest klimatyzator kanałowy? Mamy odpowiedzi na te i wiele innych pytań. Wszystkie znajdziesz w tym artykule!


 

Dlaczego warto zamontować klimatyzator w domu? 

Gdy temperatura w cieniu sięga 30°C, strumień zimnego powietrza przynosi wytchnienie, pozwala skupić się i pracować lub zaznać prawdziwego relaksu. Klimatyzator ścienny nie tylko schładza powietrze podczas upałów, ale przy okazji usuwa nadmiar wilgoci. Możesz też wybrać model z filtrem, który poprawi skład powietrza w chłodzonym pomieszczeniu. Zimą klimatyzator (modele wyposażone w funkcję grzania) pobiera zimne i oddaje do pomieszczenia ciepłe powietrze. 

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule Ogrzewanie klimatyzacją w praktyce 

Montaż klimatyzatora jest prosty, a pozytywne efekty jego działania natychmiast odczuwalne. Niewielka inwestycja i proste urządzenie pomogą Ci uniknąć dyskomfortu, a często także powikłań zdrowotnych, które są następstwem zbyt długiego przebywania w przegrzanych pomieszczeniach. 

 

Klimatyzatory z montażem w ofercie TAURONA

Rozważasz instalację klimatyzacji w swoim domu?

TAURON zapewnia fachowe doradztwo i dobór rozwiązania dopasowanego do Twoich potrzeb. Usługa montażu zawarta jest w cenie samego urządzenia.

 

Kliknij przycisk i zamów kontakt ze specjalistą TAURONA.

Dowiedz się więcej

Jaki typ klimatyzatora jest najlepszy do pomieszczeń mieszkalnych? 

Jeżeli planujesz zamontować klimatyzator w mieszkaniu lub domu, musisz zdecydować się na odpowiedni typ urządzenia. Najłatwiej korzystać z klimatyzatora przenośnego lub, gdy nie możemy zainstalować jednostki zewnętrznej, można wybrać też typu monoblok, ale maksymalną efektywność zapewniają instalacje split lub multi-split. Warto pamiętać jednak, że klimatyzatory typu monoblok, mimo, że nie posiadają jednostki zewnętrznej, wymagają dużych otworów w ścianie w celu wyrzutu ciepła odzyskanego ze schładzanego powietrza. 

Klimatyzator mobilny do wynajmowanych lokali 

Klimatyzator mobilny lub ścienny  typu monoblok to wszystkie elementy w jednej obudowie. Instalacja i uruchomienie klimatyzatora mobilnego jest bardzo prosta i nie wymaga żadnej ingerencji w strukturę ścian.  Z kolei klimatyzatory ścienne typu monoblok wymagają otworu w ścianie zewnętrznej w celu wyrzutu ciepła odzyskanego ze schładzanego pomieszczenia. Mobilne urządzenie to doskonała opcja, gdy mieszkanie jest bezpośrednio po remoncie, chcesz schładzać tylko jedno pomieszczenie albo poprawić mikroklimat w wynajmowanych pomieszczeniach. Montaż klimatyzatora przeprowadzisz we własnym zakresie, co obniży koszty inwestycji. Wymaga tylko zamontowania rury wyrzutu ciepła w szczelinie uchylonego okna lub drzwi balkonowych. 

System klimatyzacji typu split 

System split tworzy jednostka wewnętrzna w jednym pomieszczeniu i jednostka zewnętrzna na fasadzie lub balkonie. Klimatyzacja split szczególnie dobrze sprawdza się w otwartych przestrzeniach, w tym w kawalerkach. Problemem może okazać się instalacja jednostki zewnętrznej, gdy nie możesz (nie chcesz) ingerować w fasadę lub jest to bardzo kosztowne. 

Klimatyzacja multi-split schłodzi cały dom 

Multi-split to system klimatyzacyjny, który opiera się na kilku niezależnych klimatyzatorach podłączonych do jednej jednostki zewnętrznej. Świetnie nadaje się do chłodzenia kilku pomieszczeń, a więc sprawdzi się w większości mieszkań i domów. 

Innowacyjna klimatyzacja kanałowa 

Klimatyzator kanałowy i sieć przewodów, które rozprowadzają schłodzone powietrze to rozwiązanie znane z dużych biur, fabryk, hal. Możesz je zastosować także w domu jednorodzinnym. Inwestycja jest znaczna, ale wypłaca się efektywnością chłodzenia i podwyższoną trwałością instalacji. 

Klimatyzacja dla wybranych pomieszczeń – tak czy nie? 

Przed instalacją klimatyzacji we wszystkich pomieszczeniach mogą Cię powstrzymywać problemy techniczne lub kwestie finansowe. Nie oznacza to jednak, że musisz całkowicie zrezygnować z cieszenia się chłodnym i czystym powietrzem w wybranych częściach domu lub mieszkania. 

Układ hybrydowy: split i multi-split w jednym domu 

Systemy split i multi-split mogą pracować niezależnie od siebie w jednym obiekcie. Na przykład w mieszkaniu dwupoziomowym możesz zastosować dwa systemy multi-split, po jednym na każdej kondygnacji. Można również korzystać z klimatyzacji multi-split w centralnej części domu, a instalację split zastosować w pokojach na poddaszu. 

Praktykowanym rozwiązaniem jest również klimatyzacja split dla każdego pomieszczenia osobno. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i możliwości do instalacji jednostek zewnętrznych. Należy zwrócić uwagę, że jedna jednostka wewnętrzna rozwiązania split wymaga jednej jednostki zewnętrznej, natomiast w rozwiązaniu multi-split z jedną jednostką zewnętrzną współpracuje więcej niż jedna jednostka wewnętrzna. 

Nie klimatyzuj nieużywanych pomieszczeń 

Nie musisz instalować klimatyzacji w pomieszczeniach, które wymagają remontu, są nieocieplone albo po prostu rzadko z nich korzystasz. W razie potrzeby w przyszłości możesz zdecydować się na montaż kolejnych, niezależnych od siebie klimatyzatorów. Gdzie jednak umieścić klimatyzator, jeśli nie decydujesz się na założenie klimatyzacji w całym domu? 

Które pomieszczenia najbardziej potrzebują nadmuchu zimnego powietrza? 

Chcesz chłodzić tylko wybrane pomieszczenia? Zastanów się, gdzie w pierwszej kolejności zainstalować klimatyzator. Najlepszym kryterium oceny jest to, jak długo w danej przestrzeni przebywają ludzie. 

Klimatyzacja w sypialni czy w salonie? 

Najlepiej sprawdza się klimatyzacja w sypialni i w salonie. Jeśli jednak możesz chłodzić tylko jedno pomieszczenie, wybierz montaż klimatyzacji w sypialni. Dlaczego? Ponieważ gorące i wilgotne powietrze jest najbardziej uciążliwe w nocy, gdy nie można przez nie zasnąć i odpowiednio zregenerować sił. 

Pamiętaj też, że nowoczesne klimatyzatory oczyszczają powietrze, a zimą i w okresach przejściowych, podgrzewając powietrze, mogą zapobiegać nadmiernemu wychłodzeniu wnętrza, co w czasie nocnego odpoczynku jest niezwykle istotne. 

Dlaczego warto umieścić klimatyzator w pokoju dziecięcym? 

Na liście pomieszczeń, które najbardziej potrzebują klimatyzacji, uwzględnij pokój dziecięcy. Gdy utrzymasz równomierną temperaturę w czasie upałów, oszczędzisz niepotrzebnego dyskomfortu zarówno niemowlakom, jak i kilkuletnim dzieciom

Maluchy bardzo źle znoszą wysokie temperatury – szczególnie wtedy, gdy utrzymują się one przez wiele dni. Ośrodek termoregulacji u niemowlaków dopiero się rozwija, dlatego tak ważne jest utrzymanie właściwej temperatury w pokoju dziecięcym. 

O wpływie chłodzenia pomieszczeń na funkcjonowanie ludzkiego organizmu przeczytasz w artykule Klimatyzacja w domu – jak wpływa na zdrowie? 

Czy klimatyzacja w kuchni ma sens? 

Zdecydowanie tak! Latem to najbardziej nagrzane pomieszczenie w domu. Jeżeli chcesz utrzymać w nim znośną, równomierną temperaturę, klimatyzacja w kuchni należy do kategorii must have

Najlepsze efekty daje zbiorczy klimatyzator, zainstalowany np. w suficie podwieszanym. Przed zakupem sprawdź wartość emitowanego hałasu: klimatyzacja w kuchni niekiedy pracuje non stop przez wiele godzin i nadmiar decybeli może być wyjątkowo uciążliwy. 

Dobierz moc klimatyzatora do położenia pomieszczeń 

Często pomijanym kryterium przy rozmieszczaniu klimatyzatorów jest położenie pokoi względem stron świata. Pomieszczenia zlokalizowane od strony południowej i zachodniej wymagają największego chłodzenia. Wpływ nasłonecznienia na temperaturę we wnętrzach należy skompensować mocą klimatyzatorów. 

Korzystaj ze wsparcia fachowców od klimatyzacji! 

Nie ma jednej, uniwersalnej recepty na wydajny system klimatyzacyjny. Każdy przypadek trzeba rozpatrywać indywidualnie. Tylko profesjonalna analiza pozwoli dobrać urządzenia, które zapewnią optymalny mikroklimat w Twoim domu lub mieszkaniu. Wystarczy jeden telefon, aby uzyskać fachową poradę. 

Specjaliści TAURONA są do Twojej dyspozycji. Szczegółowe informacje w zakładce Klimatyzacja do domu, z montażem 

Przygotujemy projekt, dobierzemy urządzenia – zamontujemy klimatyzator i wszystkie potrzebne systemy. Wielkość projektu nie ma znaczenia – liczy się jakość wykonania i Twoje poczucie komfortu.