Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

styl życia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


1 078

Harmonogram porządków przedświątecznych – zaplanuj sprzątanie na święta! 

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Święta to wyjątkowy czas, pełen magii, radości i wspólnego spędzania chwil z najbliższymi. Aby jednak w pełni cieszyć się urokiem Bożego Narodzenia, warto zadbać o harmonię w domu poprzez świąteczne porządki. Jak to zrobić, by wprowadzić do wnętrza piękno i atmosferę bez zbędnego stresu i zmęczenia? Oto kilka wskazówek, które sprawią, że przygotowania do świąt staną się czystą przyjemnością.


 

Plan sprzątania na święta zacznij od przygotowania… planu! 

Zanim sięgniesz po odkurzacz i mopa, rozpocznij od zorganizowania planu świątecznych porządków. Skorzystaj z naszego harmonogramu sprzątania przed świętami, który z łatwością dostosujesz do Twoich indywidualnych potrzeb. Sprawdź także, czy masz wszystkie niezbędne środki czystości i akcesoria do sprzątania 

Podczas planowania nie zapomnij, że Boże Narodzenie to czas dla całej rodziny, więc wszyscy jej członkowie powinni zaangażować się w świąteczne przygotowania. Oczywiście każdy zgodnie ze swoimi możliwościami. Nawet najmłodsi powinni dostać kilka zadań. Może się okazać, że wspólne sprzątanie okaże się dla wszystkich dobrą zabawą. 

Harmonogram porządków przedświątecznych – etap I 

Świąteczne porządki to doskonały moment, by pozbyć się zbędnych przedmiotów, które gromadzą się w domu. Rozpocznij od dokładnego przejrzenia szaf, półek i zakamarków, i wyrzuć wszystko to, co zepsute, zużyte lub przeterminowane, włączając w to żywność i kosmetyki.  

Przejrzyj też rzeczy, które są co prawda w dobrym stanie, ale nikt z domowników już ich nie używa. Być może będzie to dobra okazja, by oddać potrzebującym nienoszoną od dawna odzież, przeczytane książki, niepotrzebny sprzęt kuchenny, zakurzony sprzęt sportowy czy też gry i zabawki, z których dzieci już wyrosły. Uwolnienie się od nadmiaru przedmiotów nie tylko ułatwi realizację kolejnych zadań, ale także otworzy możliwość zrobienia czegoś dobrego dla innych w międzyczasie. 

Harmonogram porządków przedświątecznych – etap II 

Po usunięciu zbędnych rzeczy z otoczenia możesz skoncentrować się na głównych pracach porządkowych. Jak usprawnić ten proces? 

Po pierwsze, nie bierz się za wszystko na raz – to przepis na chaos, a nie sukces. Zacznij sprzątać pomieszczenia konsekwentnie, najpierw od sypialni i pokoju dziennego, następnie przejdź do łazienki, kuchni i na końcu przedpokoju. Dlaczego właśnie taka kolejność sprawdza się najlepiej? Ponieważ w sypialni czy też w salonie dłużej utrzymasz idealny porządek, niż na przykład w kuchni, w której gotujesz na co dzień albo w przedpokoju, do którego każdego dnia domownicy wielokrotnie wchodzą w butach. 

Podczas sprzątania poszczególnych pomieszczeń, trzymaj się też drugiej zasady, czyli sprzątania od góry do dołu. Kurz i inne zanieczyszczenia będą osiadać na niżej położonych powierzchniach. Na początek zdejmij zasłony i firanki, odkurz sufit i ściany, potem umyj okna i kaloryfery oraz drzwi, a na końcu zetrzyj kurz z mebli oraz ze sprzętu RTV, odkurz meble tapicerowane i dywany. Na zakończenie umyj podłogi.  

Na tej samej zasadzie posprzątaj kuchnię i łazienkę, uwzględniając mycie kafelek, sanitariatów, lodówki i piekarnika. W międzyczasie wypierz koce, narzuty, obrusy, firany, zasłony, ręczniki i inne tekstylia. Podczas sprzątania nie zapominaj o drobnych elementach takich jak klamki, włączniki i gniazdka, kratki wentylacyjne czy fugi.  

Nie odkładaj generalnego sprzątania aż do ostatniej chwili. Pamiętaj, że takie porządki są pracochłonne i czasochłonne, a przed świętami będziesz mieć jeszcze sporo do zrobienia. Dodatkowo, grudniowa pogoda bywa dość kapryśna, a mycie okien, wietrzenie pomieszczeń czy też suszenie prania w lodowate lub deszczowe dni może być równie niekomfortowe, co mało skuteczne. 

Czy wiesz, ile prądu zużywają lampki choinkowe? Znamy odpowiedź! 

Harmonogram porządków przedświątecznych – etap III 

Lista świątecznych porządków kończy się szybkim sprzątaniem tuż przed samymi świętami. Jeśli zaczniesz generalne porządki w pierwszej połowie miesiąca, to Twój dom długo będzie lśnił czystością i krótko przed wigilią wystarczy już tylko szybkie odkurzenie dywanów, starcie kurzu z mebli i umycie podłóg. Wszystko to zrobisz w kilkadziesiąt minut i zaraz potem możesz się oddać temu, co najprzyjemniejsze – dekorowaniu wnętrz, szykowaniu prezentów i przyrządzaniu pyszności na świąteczny stół

Sprawdź także, gdzie kupić żywą choinkę

Uprzyjemnij sobie świąteczne porządki! 

Przygotowania do świąt wcale nie muszą być przykrym obowiązkiem. Zadbaj o to, aby przedświąteczne sprzątanie stało się czasem, który wprowadzi Cię w magiczny nastrój. Włącz także okolicznościowe piosenki, które z pewnością sprawią, że od razu uśmiech zagości na Twojej twarzy.  

Wprowadź też do wnętrz aromaty, które kojarzą się ze świętami. Wykorzystaj np. naturalne środki czyszczące z dodatkiem olejków eterycznych albo zapal świeczki o zapachu pomarańczy, goździków, wanilii, cynamonu, migdałów bądź czekolady.  

Podczas porządkowania domu śmiało sięgaj po świąteczne akcesoria i gadżety do sprzątania. Wymiana zwykłego ręcznika papierowego na ręcznik z nadrukiem w gwiazdki lub choinki albo świąteczny, czerwony fartuszek to małe dodatki o wielkiej mocy

Zaplanuj też przerwy, podczas których będziesz się raczyć świątecznymi przekąskami, takimi jak owoce w czekoladzie, pierniczki albo gorące kakao. Pozwól sobie również na chwile wspomnień i nostalgii i przeglądnij zdjęcia lub świąteczne pocztówki z ubiegłych lat.  

Wytycz sobie nagrodę za Twoje starania. Nie musi to być nic dużego. Perspektywa relaksującej kąpieli z bąbelkami albo wieczoru z książką i lampką wina na pewno dodadzą Ci sił do działania.  

Święta bez stresu – zanurz się w magii wspólnych przygotowań 

Kalendarz porządków świątecznych pomoże Ci bez pośpiechu przygotować się do świąt. Nie martw się jednak, jeśli nie uda Ci się zrealizować niektórych punktów z listy. Magia Bożego Narodzenia to nie wypastowana podłoga i błyszczące szyby, lecz wspólne pieczenie pierniczków, dekorowanie choinki, śpiewanie kolęd, podziwianie migoczących światełek, angażowanie się w świąteczne akcje charytatywne, rozpakowywanie prezentów. To czas, kiedy siła miłości i życzliwości nabiera głębszego znaczenia i przynosi radość zarówno w przygotowaniach, jak i w samym przeżywaniu magicznych świątecznych chwil.