Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

styl życia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


12 000

Ile prądu zużywają lampki choinkowe? 

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Grudzień to czas, kiedy większość zastanawia się nad wyborem oświetlenia przeznaczonego do dekorowania choinek, iluminacji domów i obiektów użyteczności publicznej. Zastanawia Cię, ile prądu zużywają lampki choinkowe? Ten artykuł jest właśnie dla ciebie, szczególnie jeśli planujesz montaż efektownego oświetlenia. Dowiedz się, jakie zużycie prądu generują lampki choinkowe.


 

Czy lampki choinkowe zużywają dużo prądu? 

Gdy kupujesz lampki choinkowe, zużycie prądu jest ostatnią rzeczą, o której myślisz. A jeżeli nawet zadasz sobie pytanie, o ile wzrosną rachunki za prąd w związku ze świątecznymi iluminacjami, to wychodzisz z założenia, że takie małe lampki nie wpłyną na wysokość rachunków za prąd. Czy to prawda? 

Aby przekonać się, ile energii faktycznie zużywają lampki choinkowe, wystarczą proste obliczenia. A w nich bardzo pomocny jest kalkulator zużycia prądu. Wykorzystaj go, by sprawdzić dokładne dane dla Twoich dekoracji. Jak to zrobić? Zobacz na konkretnych przykładach obliczenia poboru prądu tradycyjnych lampek żarowych oraz cieszących się obecnie wielką popularnością żarówek LED. 

Ile prądu zużywają tradycyjne lampki choinkowe? 

Jeżeli przyjmiesz, że jedna lampka ma moc 0,5 W (to wartość uśredniona, bo konkretne egzemplarze mogą być mocniejsze lub słabsze), oznacza to, że standardowy sznur złożony ze 100 światełek ma zapotrzebowanie na moc równą 50 W. Wstaw moc do kalkulatora i podaj czas świecenia np. 240 minut (dziennie). Wynik nie jest porażający: to 0,2 kWh. Koszt prądu potrzebny na zasilanie takiego oświetlenia przez 4 godziny to 0,15 zł (dla grupy taryfowej G11, przy zużyciu prądu poniżej ustalonych limitów) lub 0,23 zł (dla grupy taryfowej G11, po przekroczeniu ustalonych limitów). 

Zgodnie z tradycją choinkę należy ubrać 24 grudnia, a pierwszym terminem, po którym można schować ozdoby i sztuczne drzewko, jest 6 stycznia. Z prostego rachunku wychodzi, że lampki będą świeciły na choince przez około 14 dni. Przez ten czas rachunek za choinkę z jednym sznurem lampek (100 światełek) wyniesie 2,16 zł lub 3,25 zł. Należy jednak pamiętać, że jeden łańcuch nie wystarcza do ozdobienia choinki.  

Ile lampek na jednej choince? 

Dekoratorzy wnętrz stosują prosty wzór: wysokość choinki pomnożona przez liczbę π = długość łańcucha z lampkami. Oznacza to, że do udekorowania 2-metrowej choinki potrzeba ponad 6 m sznura ze światełkami (2 × 3,14). Jeżeli choinka ma być naprawdę strojna i jaśniejąca, to na metr wysokości trzeba użyć od 200 do 300 światełek. 

Choinka nie wyczerpuje zapotrzebowania na dekoracyjne oświetlenie. Co roku media donoszą o spektakularnych dekoracjach plenerowych: oświetlonych domach, drzewach, ogrodzeniach. Rekordowe iluminacje liczą po kilkadziesiąt tysięcy punktów świetlnych. Jeżeli przyjąć, że każdy ma moc nie większą niż 0,5 W, to przy 50 tysiącach lampek tradycyjnych instalacja pobiera w ciągu godziny 25 kWh, co kosztuje od 19,25 do 29 zł. Po przemnożeniu przez cztery godziny świecenia każdego dnia i przez 14 dni otrzymasz kwotę 1078 lub 1624 zł. Suma robi wrażenie. Dlatego właśnie wielbiciele bożonarodzeniowych iluminacji nie powinni korzystać z tradycyjnego oświetlenia żarowego. 

Czytaj też: Gdzie kupić żywą choinkę?

Ile prądu pobierają lampki choinkowe LED? 

Mamy już doświadczenie przy obliczaniu zapotrzebowania na prąd tradycyjnych lampek, sprawdźmy zatem, ile prądu pobierają lampki choinkowe LED. Standardowa dioda ma moc 0,035 W. Do tego obliczenia nie przyda się nasz kalkulator, ponieważ nie przetwarza tak małych wartości.  

Na szczęście możesz użyć też wzoru.  

Obliczmy to na konkretnym przykładzie: ile energii zużyje oświetlenie ze 100 diodami przez godzinę? 
 
0,035 W × 100 diod  = 3,5 W to moc całego oświetlenia  
3,5 W × 1 h : 1000 = 0,0035 kWhto ilość energii, którą nasze oświetlenie zużyje przez godzinę.

Przez cały okres świecenia (po 4 godziny przez 14 dni) oświetlenie choinkowe skonsumuje 0,196 kWh, czyli mniej niż tradycyjne oświetlenie przez jeden dzień. 

Jeżeli stworzysz iluminację domu z użyciem 50 tys. diod LED, to będzie ona zużywała w ciągu godziny 1,75 kWh, za co zapłacisz 1,35 lub 2,03 zł. Koszt działania iluminacji włączonej przez cztery godziny dziennie przez 14 dni to około 75,46 lub 113,68 zł. Zatem na pytanie, czy lampki choinkowe zużywają dużo prądu, możemy odpowiedzieć – to zależy jakich lampek używasz. Zdecydowanie tańsze w eksploatacji są lampki LED.  

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o możliwościach wyboru optymalnego oświetlenia na święta, polecamy lekturę artykułu: Jak wybrać lampki choinkowe?  

Lampki LED na choince to gwarancja bezpieczeństwa 

Oszczędność prądu zdecydowanie przemawia za wyborem lampek choinkowych LED. Jednak to tylko jedna z wielu zalet tego typu oświetlenia. Oto najważniejsze argumenty za wyborem diod: 

  • bezpieczeństwo – lampki LED nie nagrzewają się, nie stwarzają ryzyka poparzenia się lub zapłonu ozdób choinkowych; 
  • mogą być zasilane bateriami – niskie zapotrzebowanie na energię sprawia, że możliwe jest zasilanie lampek LED z baterii; 
  • są ekologiczne – nie zawierają rtęci ani innych toksycznych substancji; 
  • wyróżniają się trwałością – lampki LED są nawet do 10 razy żywotniejsze od oświetlenia żarowego i odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne. 

Wszystkie przedstawione argumenty przemawiają za wyborem lampek LED do oświetlenia choinki oraz iluminacji domów w czasie świąt. Obecnie nie ma tańszej, bardziej wydajnej i mniej inwazyjnej dla środowiska naturalnego technologii oświetleniowej.