Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

styl życia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


3 154

Inteligentne systemy zarządzania energią w domu – przyszłość dla domów?

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Inteligentne systemy zarządzania energią to nie tylko zdalne włączanie światła, klimatyzacji, ogrzewania czy monitoring posesji. Takie systemy projektuje się w sposób, by możliwie najkorzystniej zarządzać energią elektryczną w całym domu. Co warto wiedzieć o tej technologii? Przyjrzyj się najważniejszym aspektom i przekonaj się, dlaczego warto zainwestować w inteligentne systemy zarządzania energią już dziś.


 

System zarządzania energią – co to jest?

System zarządzania energią, czyli Home Energy Management System (w skrócie HEMS) to zaawansowane inteligentne rozwiązania, które pozwalają łączyć w sieć wszystkie urządzenia elektroniczne (również te, które produkują energię, wytwarzają ciepło).Poprzez zastosowanie wielu algorytmów wpływają na efektywność energetyczną budynków oraz optymalizują zużycie energii w różnorodnych obszarach: ogrzewania, chłodzenia, wentylacji pomieszczeń, oświetlenia wewnątrz i na zewnątrz. Systemy HEMS zarządzają domem minimalizując zaangażowanie użytkowników. Oprócz predefiniowanych scenariuszy i algorytmów, wykorzystują sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe, by dostosować się do zmieniającego się rytmu życia jego mieszkańców.

Co to oznacza w praktyce? Dzięki nowoczesnej technologii HEMS możesz monitorować, zarządzać i ograniczać zużycie energii w swoim domu. Wszystko to zrobisz za pomocą wygodnej aplikacji z dowolnego miejsca. Bez problemu wyłączysz żelazko czy prostownicę do włosów. Zdalnie włączysz klimatyzację, by wrócić do schłodzonego domu, czy pralkę, by po powrocie do domu móc od razu rozwiesić pranie. Możesz także włączyć światło w salonie i sypialni, by odstraszyć potencjalnych złodziei, gdy jesteś na urlopie, o dowolnej porze sprawdzić, co się dzieje w domu.

Systemy HEMS różnią się między sobą, a każdy użytkownik może dostosować je do indywidualnych preferencji/ wymagań. Zasadniczo system jest elastyczny, pozwala na dowolne modyfikacje i dodawanie kolejnych urządzeń w dowolnym czasie.

Dodatkowo systemy zarządzania energią w domu magazynują i przetwarzają dane między połączonymi ze sobą urządzeniami. Dzięki temu jesteś w stanie nie tylko zarządzać sprzętem, ale masz pełną wiedzę o ich funkcjonowaniu i zużyciu energii – zarówno w stanie spoczynku, jak i podczas ich użytkowania.

To właśnie system HEMS pomoże Ci kontrolować zużycie prądu przez różne urządzenia (np. klimatyzator, piec, telewizor czy oświetlenie zewnętrzne) i zoptymalizować koszty wynikające z użycia energii elektrycznej w domu. HEMS obejmuje również zarządzanie ogrzewaniem domu – optymalizując zużycie również innych źródeł energii, np. gazu, oleju opałowego, węgla itp. Więcej o inteligentnych i chętnie wybieranych rozwiązaniach dla domu przeczytasz tutaj: Smart home – co obejmują systemy inteligentnego domu?