Skip to main content

styl życia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


Jak często serwisować klimatyzację?

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Nie wyobrażasz sobie życia bez klimatyzacji? W lecie służy Ci do schładzania, a w zimie do dogrzewania powietrza? A czy pamiętasz o jej regularnym serwisowaniu? Serwis klimatyzacji, podobnie jak serwis innych urządzeń powinien odbywać się regularnie. Jak często? Czy możemy go przeprowadzić sami? Na co warto zwrócić uwagę i dlaczego jest tak istotny? Na te i inne pytania odpowiemy w dalszej części artykułu.


 

Regularny serwis klimatyzacji

Regularny serwis klimatyzacji to istotny element jej użytkowania. Systematyczne przeglądy, odgrzybianie i ozonowanie klimatyzacji wpływają na jej sprawność i wydajność. Ponadto, jeśli nie zadbasz o jej regularny przegląd, nawet w najnowocześniejszych urządzeniach może rozwinąć się pleśń i grzyby, które są źródłem chorób i gorszego samopoczucia. Aby tego uniknąć, pamiętaj o stałych przeglądach, konserwacji, czyszczeniu lub wymianie filtrów. Jak często? Przynajmniej raz w roku, chociaż większość specjalistów zaleca serwis klimatyzacji minimum dwa razy w roku (przed i po sezonie). Najlepszym momentem będzie przełom marca i kwietnia oraz września i października.

Czyszczenie klimatyzacji

Dlaczego regularne czyszczenie klimatyzacji jest tak istotne? W czasie chłodzenia pomieszczenia dochodzi do powstawania wilgoci, w której może dojść do rozwoju szkodliwych dla zdrowia drobnoustrojów. Jedynym sposobem na uniknięcie tego zjawiska jest czyszczenie. Filtry w klimatyzatorze zatrzymują pyły, a także kłęby sierści i kurzu, które osiadają wewnątrz urządzenia. Jeśli pominiesz lub zapomnisz o ich czyszczeniu (lub wymianie) narazisz swoje zdrowie, ale i możesz doprowadzić do pogorszenia wydajności pracy samego urządzenia. Jednorazowe filtry wymieniaj co trzy miesiące. Wielorazowe – możesz swobodnie wyjąć i umyć w ciepłej wodzie lub odkurzyć. Wodą (bez detergentów!) umyj też obudowę klimatyzatora, a suchą ścierką lub papierowym ręcznikiem przetrzyj wlot/wylot urządzenia. A co z resztą? Czyszczenie skraplacza, wewnętrznych części oraz jednostki zewnętrznej najlepiej powierz specjalistom, którzy dokonają dokładnych oględzin sprzętu, oczyszczą i naprawią potencjalne usterki.

Powinno się także cyklicznie odgrzybiać urządzenie. W przeciwnym wypadku, zamiast czystego, chłodnego powietrza, wpuścisz do wnętrza drobnoustroje – szkodliwe dla ludzi i zwierząt. Odgrzybianie klimatyzacji można wykonać kilkoma metodami:

  • metodą piankową – przy użyciu grzybobójczej pianki spryskuje się parownik. Pianka trafia do wnętrza jednostki i niszczy tam zalegające drobnoustroje,
  • metodą ultradźwiękową – bazuje na użyciu płynu dezynfekującego, który reaguje na emisję dźwięku w częstotliwości 1,7 MHz. Tak uzyskana para dostaje się do środka urządzenia i eliminuje wszelkie zarazki,
  • z zastosowaniem ozonu – ozon dociera we wszystkie zakamarki klimatyzatora i doskonale radzi sobie z grzybami oraz usuwa nieprzyjemne zapachy.

Sprawdź, co jeszcze możesz zrobić, aby optymalnie wykorzystać klimatyzator i zadbać o zdrowie: Klimatyzacja w domu – jak wpływa na zdrowie?

Czysty klimatyzator to niezawodny klimatyzator

Regularny serwis i czyszczenie klimatyzatora to nie tylko troska o zdrowie własne i rodziny, ale i inwestycja w przedłużenie żywotności urządzenia. Dzięki regularnemu serwisowi klimatyzacji możesz liczyć na maksymalną wydajność, komfort pracy i unikniesz niespodziewanych awarii, które mogą obciążyć domowy budżet. Zaniedbane urządzenie może zwiększyć pobór energii elektrycznej, pracować zdecydowanie głośniej i wydzielać nieprzyjemne zapachy np. z rozwijającej się pleśni. Dlatego już dziś ustaw przypomnienie w telefonie i wykorzystaj potencjał swojego urządzenia w 100%!