Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

styl życia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


1 923

Serwis klimatyzacji – kompendium wiedzy 

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Nie wyobrażasz sobie życia bez klimatyzacji? W lecie służy Ci do schładzania, a jesienią i wiosną do dogrzewania powietrza? A czy pamiętasz o jej regularnym serwisowaniu? Serwis klimatyzacji, podobnie jak serwis innych urządzeń, powinien odbywać się regularnie. Jak często? Czy możesz go przeprowadzić samodzielnie? Na co warto zwrócić uwagę i dlaczego jest tak istotny? Na te i inne pytania odpowiemy w dalszej części artykułu.


 

Regularny serwis klimatyzacji

Regularny serwis klimatyzacji to istotny element jej użytkowania. Systematyczne przeglądy, odgrzybianie i ozonowanie klimatyzacji wpływają na jej sprawność i wydajność. Ponadto, jeśli nie zadbasz o jej regularny przegląd, nawet w najnowocześniejszych urządzeniach może rozwinąć się pleśń i grzyby, które są źródłem chorób i gorszego samopoczucia. Aby tego uniknąć, pamiętaj o stałych przeglądach, konserwacji, czyszczeniu lub wymianie filtrów. Jak często to robić?  

Jak często przeprowadzać czyszczenie i serwis klimatyzacji? 

Gruntowny przegląd i czyszczenie klimatyzacji należy przeprowadzać przynajmniej raz w roku, chociaż większość specjalistów zaleca serwis klimatyzacji minimum dwa razy w roku – przed i po sezonie. Najlepszym momentem będzie przełom marca i kwietnia oraz września i października. Filtry powinny być czyszczone lub wymieniane co miesiąc w czasie sezonu używania. Warto jednak pamiętać, że nawet wtedy, kiedy klimatyzator jest wyłączony, należy także zadbać o ich stan. 

Dokładna odpowiedź na pytanie, jak często serwisować klimatyzację, zależy od tego, jak intensywnie użytkowana jest klimatyzacja, a także czy urządzenie działa w szczególnie wymagających warunkach, na przykład w środowisku z dużą ilością pyłu lub wilgoci. W takim wypadku konieczne może być częstsze przeprowadzanie prac serwisowych. 

Serwis klimatyzacji krok po kroku 

Dlaczego regularne czyszczenie klimatyzacji jest tak istotne? W czasie chłodzenia pomieszczenia dochodzi do powstawania wilgoci, w której może dojść do rozwoju szkodliwych dla zdrowia drobnoustrojów. Jedynym sposobem na uniknięcie tego zjawiska jest czyszczenie. Filtry w klimatyzatorze zatrzymują pyły, a także kłęby sierści i kurzu, które osiadają wewnątrz urządzenia. Jeśli pominiesz lub zapomnisz o ich czyszczeniu (lub wymianie) narazisz swoje zdrowie, ale i możesz doprowadzić do pogorszenia wydajności pracy samego urządzenia.  

Jednorazowe filtry wymieniaj co trzy miesiące. Wielorazowe możesz swobodnie wyjąć i umyć w ciepłej wodzie lub odkurzyć. Wodą (bez detergentów!) umyj też obudowę klimatyzatora, a suchą ścierką lub papierowym ręcznikiem przetrzyj wlot/wylot urządzenia. A co z resztą?  

Czyszczenie skraplacza, wewnętrznych części oraz jednostki zewnętrznej najlepiej powierz specjalistom, którzy dokonają dokładnych oględzin sprzętu, oczyszczą i naprawią potencjalne usterki. Kroki, które podejmują specjaliści w ramach serwisu urządzeń klimatyzacyjnych to:  

  • czyszczenie i wymiana filtrów, które są pierwszą linią obrony przed zanieczyszczeniami w powietrzu; 
  • sprawdzenie skraplacza i parownika, które są kluczowymi elementami układu klimatyzacji; 
  • kontrola poziomu czynnika chłodniczego, który ma istotne znaczenie dla wydajności i poprawności pracy kompresora; 
  • sprawdzenie drożności oraz szczelności układu odprowadzenia skroplin, jego czyszczenie w tym elementów pompki skroplin (jeżeli występuje); 
  • sprawdzenie stanu elektrycznego, w tym pracy układu sterowania,  
  • sprawdzenie przewodów i izolacji ze względu na uszkodzenia mechaniczne; 
  • kontrola wentylatorów, które odpowiadają za cyrkulację powietrza i utrzymanie właściwej temperatury w pomieszczeniu; 
  • testowanie termostatu i czujników, które pozwalają na precyzyjne regulowanie temperatury; 
  • dezynfekcja i odgrzybianie, co zapobiega rozmnażaniu się bakterii, pleśni i grzybów wewnątrz systemu klimatyzacyjnego. 

Odgrzybianie i dezynfekowanie klimatyzacji można wykonać kilkoma metodami: 

  • metodą piankową – przy użyciu grzybobójczej pianki spryskuje się parownik. Pianka trafia do wnętrza jednostki i niszczy tam zalegające drobnoustroje, 
  • metodą ultradźwiękową – bazuje na użyciu płynu dezynfekującego, który reaguje na emisję dźwięku w częstotliwości 1,7 MHz. Tak uzyskana para dostaje się do środka urządzenia i eliminuje wszelkie zarazki, 
  • z zastosowaniem ozonu – ozon dociera we wszystkie zakamarki klimatyzatora i doskonale radzi sobie z grzybami oraz usuwa nieprzyjemne zapachy. 

Jeśli nie wykonujesz regularnie wspomnianych procedur, zamiast czystego, chłodnego powietrza, wpuścisz do wnętrza drobnoustroje – szkodliwe dla ludzi i zwierząt. 

Sprawdź, co jeszcze możesz zrobić, aby optymalnie wykorzystać klimatyzator i zadbać o zdrowie: Klimatyzacja w domu – jak wpływa na zdrowie? 

serwisant serwisuje klimatyzację

Ile trwa czyszczenie klimatyzacji? 

Podstawowe czyszczenie klimatyzacji domowej, które obejmuje przede wszystkim wymianę lub oczyszczenie filtrów, czyli coś, co można zrobić zazwyczaj samodzielnie, zajmie Ci zaledwie kilkanaście minut. To nie wiele, jeśli weźmiesz pod uwagę fakt, że dzięki temu zapewniasz sobie zdrowie i bezpieczeństwo podczas korzystania z klimatyzacji.  

Kompleksowe czyszczenie oraz przegląd klimatyzacji zajmują więcej czasu, zazwyczaj od jednej do trzech godzin. Czas ten zależy od modelu urządzenia oraz umiejętności i doświadczenia osoby, która przeprowadza prace konserwacyjne.  

 

Klimatyzatory z montażem w ofercie TAURONA

Rozważasz instalację klimatyzacji w swoim domu?

TAURON zapewnia fachowe doradztwo i dobór rozwiązania dopasowany do Twoich potrzeb. Usługa montażu zawarta jest w cenie samego urządzenia.

 

Kliknij przycisk i zamów kontakt ze specjalistą TAURONA.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Klimatyzacja – naprawa i czyszczenie – czy można przeprowadzać je samodzielnie? 

Warto pamiętać, że nie zawsze powinniśmy podejmować się samodzielnego czyszczenia klimatyzacji ani przeprowadzania ewentualnych napraw. Warto mieć na uwadze, że nieprawidłowe czyszczenie i serwisowanie może prowadzić do uszkodzeń urządzenia lub jego nieefektywnego działania. Dlatego w przypadku braku doświadczenia w tej dziedzinie, rekomendujemy skorzystanie z usług profesjonalnej firmy, która zapewni dokładne i bezpieczne czyszczenie systemu klimatyzacyjnego. Pamiętaj, że osoba, która wykonuje takie naprawę czy czyszczenie klimatyzacji powinna posiadać

uprawnienia F-GAZ do obsługi urządzeń z czynnikami chłodniczymi, a także uprawnienia SEP pozwalające na eksploatacje urządzeń elektrycznych. 

Sprawdź również: Pięć błędów, które popełniają użytkownicy klimatyzacji 

Czysty klimatyzator to niezawodny klimatyzator

Regularny serwis i czyszczenie klimatyzatora to nie tylko troska o zdrowie własne i rodziny, ale i inwestycja w przedłużenie żywotności urządzenia. Dzięki regularnemu serwisowi klimatyzacji możesz liczyć na maksymalną wydajność, komfort pracy i unikniesz niespodziewanych awarii, które mogą obciążyć domowy budżet. Zaniedbane urządzenie może zwiększyć pobór energii elektrycznej, pracować zdecydowanie głośniej i wydzielać nieprzyjemne zapachy np. z rozwijającej się pleśni. Dlatego już dziś ustaw przypomnienie w telefonie i wykorzystaj potencjał swojego urządzenia w 100%! 

Serwis klimatyzacji jest niezwykle ważny zarówno dla wydajności pracy systemu klimatyzacyjnego i długiej żywotności urządzeń, jak i dla jakości powietrza, którym oddychasz. Regularna konserwacja pozwala uniknąć kosztownych napraw i utrzymać komfort użytkowników na wysokim poziomie. Ponadto regularnie i prawidłowo wykonywany serwis klimatyzacji może przedłużyć gwarancję na cale urządzenie nawet do 5 lat od momentu montażu. Bez wątpienia warto inwestować w regularne serwisowanie klimatyzacji, aby cieszyć się efektywnym, niezawodnym i przyjaznym zdrowiu systemem klimatyzacyjnym przez wiele lat.