Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

styl życia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


38 196

Jak dbać o sprzęty domowe? 6 praktycznych wskazówek

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Cieknąca zmywarka, lodówka, która nie chłodzi, pralka, która nie odwirowuje prania… awarie sprzętów AGD zdarzają się w każdym domu. Nie w każdym jednak zdarzają się równie często, co niekoniecznie musi być spowodowane jakością urządzeń. Bardzo duże znaczenie ma ich właściwe użytkowanie i systematyczne czyszczenie. Jeżeli odpowiednio zadbasz o sprzęty AGD, możesz nie tylko ograniczyć częstotliwość awarii, ale i znacząco wydłużyć ich cykl życia, co z pewnością przełoży się na większe oszczędności w domowym budżecie. Jak zatem dbać o sprzęty domowe? Sprawdź 6 praktycznych wskazówek!


 

Użytkuj sprzęt zgodnie z przeznaczeniem

Może Cię to zdziwić, ale wiele osób nie przestrzega podstawowych zasad związanych z korzystaniem ze sprzętów AGD. Bardzo często robi to poprzez niewiedzę, roztargnienie, pośpiech lub chęć zaoszczędzenia pieniędzy. Zakup nieodpowiednich kapsułek do ekspresu do kawy (tak zwane tańsze odpowiedniki), umieszczanie w mikrofalówce pojemników wykonanych z materiałów, które się do tego nie nadają, wkładanie do lodówki jedzenia, które nie zdążyło wystygnąć, używanie przedłużaczy niespełniających odpowiednich norm, korzystanie z przeterminowanych tabletek do zmywarki, przeładowywanie bębna pralki… przykładów jest naprawdę sporo! Pamiętaj, że wszystkie te działania mogą doprowadzić do uszkodzeń i awarii domowych sprzętów. Koniec końców – postępując w ten sposób, nie tylko nie zaoszczędzisz czasu ani pieniędzy, ale będziesz musiał tracić energię na szukanie, wezwanie i opłacenie fachowca lub zakup nowego sprzętu.

Serwisanci z TAURONA, nie z przypadku!

 

Niezawodne usługi serwisantów pomocne w przypadku awarii domowych. Z TAURONA, nie z przypadku! Postaw na pewność i bezpieczeństwo. Wybierz prąd z usługami serwisantów od TAURONA!

Zobacz więcej

Systematycznie myj sprzęty AGD 

Regularne czyszczenie sprzętów AGD to jedna z najważniejszych kwestii dotycząca ich właściwego użytkowania. Zalegające resztki i brud mogą doprowadzić do wielu uszkodzeń oraz nieprawidłowości w funkcjonowaniu. Dlatego regularnie myj lodówkę środkiem do tego przeznaczonym, czyść pralkę z pozostałości po detergentach, systematycznie sprawdzaj i czyść filtr zmywarki z resztek jedzenia, wycieraj piekarnik i przepłukuj ekspres do kawy.

Zwróć uwagę na to, że dokładne czyszczenie sprzętów AGD pomoże Ci zadbać także o zdrowie. Regularne odkurzanie urządzeń oraz czyszczenie ich z zalegających resztek ograniczy rozwój drobnoustrojów mogących wpływać na kondycję i samopoczucie domowników.

Odkamieniaj sprzęty, które tego wymagają

Jeżeli posiadasz twardą wodę, z pewnością wiesz, jak ważne jest odkamienianie urządzeń AGD, które mają z nią regularny kontakt. Chodzi głównie o czajnik, ekspres do kawy, żelazko, pralkę i zmywarkę. Osad z wapnia, który odkłada się na elementach grzewczych wspomnianych urządzeń, może doprowadzić do przegrzewania się i uszkodzeń sprzętów. Na szczęście istnieje wiele sposobów, by w łatwy i szybki sposób pozbyć się kamienia. Możesz to zrobić również korzystając z tych domowych metod. Informacje o tym, jak w ekologiczny sposób odkamieniać, sięgnij po artykuł: 3 sposoby na ekologiczne sprzątanie domu.

Naprawiaj od razu

Jeżeli podczas korzystania ze sprzętu AGD zauważysz, że coś jest nie tak – koniecznie sprawdź, co może być tego przyczyną. Wiele poważnych awarii bierze się z drobnych uszkodzeń, które przeoczyliśmy lub które zignorowaliśmy na początku. Zwróć uwagę na to, że jedna niewielka usterka bardzo często pociąga za sobą kolejną – już poważniejszą. To z kolei zwiększa koszty naprawy, a w skrajnych przypadkach sprawia, że naprawa staje się wręcz niemożliwa. O tym, jak naprawiać sprzęty AGD przeczytasz w bezpłatnym poradniku „Naprawiajmy!”.  

Regularnie korzystaj z posiadanych sprzętów AGD

Niektórzy twierdzą, że okazjonalne używanie sprzętów AGD wpływa na ich dłuższą żywotność. Tymczasem w wielu przypadkach jest zupełnie odwrotnie. Sprzęty przeznaczone do codziennego użytku (takie jak zmywarka czy pralka) zostały zaprojektowane tak, aby były używane w sposób regularny. Niekorzystanie z nich może doprowadzić do obniżenia ich skuteczności i częstszych awarii. Przykładowo: każda zmywarka posiada uszczelki zaprojektowane do regularnej pracy w wilgotnym środowisku. Jeżeli postanowisz nie uruchamiać zmywarki przez kilka tygodni (ograniczysz ruch wody i dostęp powietrza) uszczelki mogą zacząć się wykruszać.

Pamiętaj, że częste korzystanie z urządzeń AGD nie musi oznaczać wysokich rachunków za wodę i prąd. Wystarczy, że wybierając sprzęty domowe zwrócisz uwagę na kwestię energooszczędności, czyli klasę energetyczną kupowanego produktu. Więcej na ten temat przeczytasz w artykułach: Klasy energetyczne sprzętów AGD oraz Nowe etykiety energetyczne – co się zmieniło?

Stosuj się do zaleceń producenta

Koniecznie zapoznaj się z zaleceniami producenta sprzętu AGD – najlepiej od razu po zakupie urządzenia. Zerknij do instrukcji obsługi i przeczytaj zawarte tam informacje. Zwróć uwagę na czynności, które należy wykonać przed pierwszym uruchomieniem, jak również na kwestie pielęgnacji i serwisowania sprzętu. Pamiętaj, że Twoje zaniedbania w tym temacie mogą spowodować nie tylko komplikacje, ale i utratę gwarancji producenta.  

Stara zasada, że lepiej zapobiegać niż leczyć znajduje swoje zastosowanie również w przypadku domowych sprzętów AGD. Zamiast czekać na usterkę, wzywać fachowca lub – co gorsza – kupować nowe urządzenie, warto zawczasu zadbać o odpowiednie użytkowanie, przegląd i konserwację sprzętu. W ten sposób wydłużysz cykl życia urządzeń, zmienisz swój styl życia na bardziej ekologiczny (rzadka wymiana urządzeń to mniejszy ślad węglowy), zyskasz więcej oszczędności i… spokoju ducha. Spróbuj – naprawdę warto!


Czy wiesz, że…?


Przez ostatnich 20 lat cykl życia sprzętów AGD uległ znaczącemu skróceniu. Zdaniem ekspertów z niemieckiego Instytutu Badawczego Oeko-Institut oraz Uniwersytetu Bonn jeszcze w 2004 roku średni żywot pralki podawany był jako 16 lat, a w 2013 roku już prawie trzy lata mniej.  Z tego względu Komisja Europejska wprowadziła szereg rozporządzeń i instrukcji dotyczących eko-projektowania sprzętów AGD. Celem przepisów jest wydłużenie cyklu życia urządzeń oraz zachęcanie użytkowników do naprawiania, np. poprzez udostępnienie przez producentów części zamiennych.