Ochrona lasów – działania, które musimy podjąć
Lasy oczyszczają powietrze, regulują klimat, zapobiegają powodziom, a także chronią glebę przed erozją. Dzięki nim mamy dostęp do drewna, wody pitnej, grzybów, owoców leśnych, dziczyzny, miodu, a nawet ziół.
Nie do przecenienia jest także korzystny wpływ lasu na nasze zdrowie psychiczne. Naukowo udowodniono, że już 20 minut spędzone pośród drzew znacząco obniża poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu i pobudza produkcję serotoniny, czyli hormonu szczęścia. Co więcej, wdychanie leśnych olejków eterycznych pomaga łagodzić stany lękowe i depresyjne, a jony ujemne znajdujące się w powietrzu działają na organizm pobudzająco i orzeźwiająco.
Czytaj też: Spacer po lesie jako sposób na zdrowie
Właśnie dlatego, że lasy są bezcennym dobrem, powinniśmy zaangażować się w ich ochronę.
Jak chronić lasy w Polsce?
Jeśli zależy Ci na ochronie lasów w Polsce, angażuj się w lokalne działania, na przykład w akcje sadzenia drzew.
Czy można zaangażować się w ochronę lasów bez wychodzenia z domu? Skorzystaj z oferty TAURONA Prąd + Las i dołącz do akcji sadzenia drzew w polskich lasach!
Staraj się postępować w myśl zasady „myśl globalnie – działaj lokalnie”. Co to oznacza? Ochrona lasów to też działania, które możesz samodzielnie podjąć na co dzień. Przykładowo, segreguj śmieci tak, aby dać zużytemu papierowi drugie życie. W ten sposób wpłyniesz na zmniejszenie potrzeby wycinania kolejnych drzew. Bądź też odpowiedzialnym konsumentem – wybieraj produkty oznaczone certyfikatem FSC®, który świadczy o wykorzystaniu drewna pochodzącego z legalnego, sprawdzonego i odpowiednio zarządzanego źródła.
Jak możemy chronić las? 5 zaleceń na leśną wycieczkę
W świecie przyrody jesteśmy gośćmi – koniecznie o tym pamiętaj, jeśli wybierasz się na wycieczkę do lasu. Poszanowanie środowiska naturalnego to Twój obowiązek. Oto zestaw drobnych czynności, które nie wymagają wysiłku, ale mają wpływ na stan lasu i prawidłowy rozwój jego ekosystemu. Pamiętaj o nich, gdy wypoczywasz wśród drzew.
- Nie zostawiaj śmieci w lesie – są one przyczyną zanieczyszczenia gleby i wody, a także zagrożeniem dla dzikich zwierząt. W miarę możliwości posprzątaj śmieci po innych osobach, które nie zastosowały się do tej zasady.
- Pal ogniska tylko w specjalnych, wyznaczonych do tego miejscach – nigdy nie rozpalaj ognia w czasie suszy, by nie wywołać pożaru, który może wyrządzić olbrzymie szkody.
- Niezwłocznie zgłaszaj zauważone pożary – to pozwoli służbom szybko zareagować i ocalić większe obszary lasu, a także mieszkające tam zwierzęta.
- Dbaj o przyrodę – spacerując po lesie nie niszcz roślin, grzybów, nie psuj gniazd, nor, mrowisk i innych elementów ekosystemu.
- Nie hałasuj, nie spuszczaj psa ze smyczy – to może spłoszyć dzikie zwierzęta, co może być niebezpieczne zarówno dla nich, jak i dla Ciebie.
Jak widzisz, możesz samodzielnie zadbać o las bez wielkiego wysiłku. Staraj się podejmować lokalne działania na co dzień oraz pamiętaj o zasadach wycieczek do lasu. Skorzystasz na tym nie tylko Ty, ale też przyszłe pokolenia.