Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

styl życia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


2 480

Jak nie zgubić się w lesie? 

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

W czasach powszechnego dostępu do urządzeń mobilnych poruszanie się po lasach jest znacznie łatwiejsze i bezpieczniejsze. Wystarczy ściągnąć odpowiednią aplikację, która wskaże Ci ciekawe i bezpieczne trasy turystyczne. A co zrobić, gdy zgubisz telefon lub wyczerpie się bateria? Bez paniki! W artykule podpowiadamy jak nie zgubić się w lesie nie tylko z pomocą nowoczesnych technologii, ale także tradycyjnych sposobów orientacji w terenie.


 

Przygotuj się na wyprawę 

Gdy idziesz na leśną wędrówkę czy grzyby lub chcesz pobiegać leśnymi ścieżkami, przygotuj się jeszcze przed wyjściem z domu. Dobierz strój do rodzaju aktywności i pory roku oraz zabierz wodę i prowiant. Równie ważne są akcesoria, które pozwalają zachować dobrą orientację w terenie, a w razie potrzeby umożliwią wezwanie pomocy. Co ze sobą zabrać? 

  • Mapę – jeśli masz taką możliwość, skorzystaj z mapy w telefonie. Warto jednak mieć w plecaku także wersję papierową, szczególnie jeśli wybierasz się na dłuższą wycieczkę w zimie – wtedy Twój smartfon może się szybciej rozładować.
  • Latarkę i kompas – sztuczne światło przyda się do czytania mapy, używania kompasu i przemieszczania się po lesie, jeśli zastanie Cię zmrok. 
  • Smartfon – naładuj go wcześniej i zapisz w pamięci telefonu przydatne kontakty, m.in. numer do nadleśnictwa. Przygotuj się na brak internetu – pobierz mapę lasu, by móc nawigować bez dostępu do sieci. Jeżeli dysponujesz powerbankiem, wrzuć go do plecaka – to nieoceniona pomoc, gdy bateria w telefonie się wyczerpie. 

Jak nie zgubić się w lesie? Aplikacja Mobilny Bank Danych o Lasach 

Aby wycieczka do lasu była bezpieczna, warto ściągnąć aplikację mBDL, czyli Mobilny Bank Danych o Lasach. W jej wersji online możesz korzystać z map terenów leśnych wszystkich własności, czyli także tych, które nie znajdują się pod zarządem Lasów Państwowych. 

Aplikacja mBDL działa na urządzeniach mobilnych z systemem Android. Z powodzeniem skorzystasz z niej także w trybie nie tylko online, ale także offline (po wcześniejszym pobraniu map). Otrzymasz dostęp do map leśnych (drzewostanowej i łowieckiej, form własności, siedlisk leśnych i zbiorowisk roślinnych), a także mapy topograficznej, lotniczej (satelitarnej) oraz map z serwisów zewnętrznych.  

Dzięki aplikacji łatwo ustalisz swoją pozycję w lesie, wyznaczysz drogę do wybranego punktu w lesie czy zapiszesz pokonaną już trasę. Przy okazji korzystania z aplikacji możesz też dowiedzieć się wielu ciekawostek o lesie, w tym m.in. o gatunkach drzew i krzewów, które występują na danym terenie. Bezcenne wskazówki, jak nie zgubić się na grzybach lub w trakcie wędrowania po lesie, znajdziesz w poradniku wideo przygotowanym przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Szczecinku oraz na kanale Echa Leśne: Jak nie zgubić się w lesie

Jak czytać informacje lokalizacyjne ze słupków oddziałowych? 

Drogi leśne w Polsce tworzą siatkę złożoną z prostokątów nazywanych oddziałami. Wszystkie drogi biegną albo z północy na południe (na mapie pionowo), albo ze wschodu na zachód (na mapie poziomo). Każdy oddział leśny ma swój unikalny numer. Numeracja oddziałów na danym obszarze leśnym zawsze zaczyna się od północnego wschodu i biegnie poziomymi rzędami na zachód i coraz dalej na południe. Niższe numery oddziałów znajdują się na wschodzie, a wyższe na zachodzie.  

W południowo-zachodnim rogu każdego oddziału znajduje się niski, kamienny lub betonowy słupek oddziałowy z czterema ściankami bocznymi. Na każdej z nich znajduje się numer jednego z czterech sąsiadujących ze sobą oddziałów. Narożnik tworzony przez ściany o dwóch najniższych cyfrach wskazuje północ (lub północny zachód, bo w niektórych lasach siatka dróg nie jest pionowa, lecz ustawiona pod lekkim skosem w lewo i nie pokrywa się idealnie z ustawieniem Róży Wiatrów na mapie). Z kolei ścianki z dwoma najwyższymi cyframi tworzą narożnik wskazujący na południe (lub południowy wschód). 

Słupki oddziałowe pomogą Ci zorientować się w terenie niezależnie od tego, czy masz ze sobą mapę, czy nie. Jeśli będziesz mieć przy sobie telefon, po poprawnym odczytaniu informacji ze słupka, możesz np. w razie wypadku lub trudnej sytuacji wezwać pomoc w bardzo konkretne miejsce w lesie.  

Co zrobić, jeśli stracisz orientację w lesie, a nie masz przy sobie smartfona? 

W czasie spaceru pośród drzew nietrudno o utratę orientacji, szczególnie jeśli wchodzimy w głąb lasu. Problem zwykle rozwiązuje rzut oka na ekran telefonu z mapą. Już wiesz, jak nie zgubić się w lesie ze smartfonem – co jednak zrobić, gdy nie masz przy sobie urządzenia mobilnego lub akurat padła w nim bateria?  

  • Zachowaj spokój – polskie lasy nie są zbyt rozległe. Wystarczy wybrać jedną z leśnych dróg (najlepiej taką, która wygląda na uczęszczaną) i wędrować cały czas prosto: najczęściej po kilku, a maksymalnie kilkunastu kilometrach trafisz na drogę publiczną lub dotrzesz do pierwszych zabudowań. 
  • Wytęż słuch – jest duże prawdopodobieństwo, że usłyszysz odgłosy wyrębu (piła motorowa), silnika samochodowego, szczekanie psów czy głosy innych wędrowców. 
  • Szukaj znaków – tablic informacyjnych czy oznaczeń szlaków turystycznych  – zawierają one informacje, które pomogą Ci odzyskać orientację w terenie i bezpiecznie dotrzeć w miejsce docelowe. 

Las jest pięknym miejscem, które sprzyja różnym aktywnościom ruchowym, relaksowi, wyciszeniu i bliskiemu kontaktowi z naturą. Wiesz już, jak nie zgubić się w lesie lub jak postąpić w razie ewentualnych kłopotów – ruszaj więc bez obaw na leśne wyprawy! 

Jeżeli interesujesz się nie tylko wędrówkami po lesie, lecz również tym, w jaki sposób powstaje las, zapraszamy do lektury artykułu Sadzenie lasu w pigułce