Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

styl życia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


2 144

Jak oszczędzać dla dziecka?

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Prezent na osiemnastkę, pierwszy samochód, studia na drugim końcu Polski, a może wkład do kredytu na własne mieszkanie...? Jeśli jesteś rodzicem, to z pewnością zastanawiasz się, jak gromadzić fundusze z myślą o przyszłych potrzebach swoich pociech. Przygotowaliśmy dla Ciebie garść praktycznych wskazówek, które pozwolą Ci wspomóc przyszłość finansową Twojego dziecka. Przeczytaj ten artykuł i zacznij oszczędzać – to dużo prostsze niż się wydaje!


 

Kiedy zacząć oszczędzać dla dziecka?

Wielu rodziców waha się z podjęciem decyzji o oszczędzaniu dla dziecka. Powodów bywa naprawdę wiele: dochody, które nie pozwalają na odkładania tak zwanych „nadwyżek”, przekonanie, że gdy pociechy są w szkole podstawowej, to na oszczędzanie jest jeszcze czas, czy po prostu brak wiedzy i doświadczenia w regularnym gromadzeniu funduszy.

Tak naprawdę im wcześniej oswoisz się z myślą o regularnym oszczędzaniu dla dziecka, tym lepiej. Pieniądze warto gromadzić nie tylko na pokrycie kosztów edukacji czy sfinansowanie prawa jazdy. Poduszka finansowa ma za zadanie chronić Ciebie i Twoje dziecko na wypadek niespodziewanych sytuacji. Może to być konieczność pokrycia kosztów leczenia, opłacenia dodatkowych zajęć lub zapewnienia urządzeń niezbędnych do nauki czy rozwijania pasji.

Pamiętaj jednak, że odkładanie pieniędzy nie może odbywać się kosztem wydatków pierwszej potrzeby. Tylko w momencie, w którym przemyślisz i uporządkujesz domowy budżet – będziesz w stanie określić, czy to odpowiedni moment, by zacząć oszczędzać dla dziecka. Nie jesteś pewien od czego zacząć? Sięgnij po artykuł: 5 zasad skutecznego oszczędzania.

Jak zacząć oszczędzać z myślą o dziecku?

Nie masz pewności, od czego zacząć oszczędzanie dla dziecka? Na początku wyznacz cel – konkretny i policzalny, np. remont pokoju, wakacyjny obóz zagraniczny czy zakup nieruchomości bez kredytu. Wiedząc, ile pieniędzy finalnie powinieneś uzbierać – łatwiej Ci będzie wyliczyć kwotę miesięcznej lub rocznej wpłaty. Oszczędzanie dla dziecka będzie też dużo łatwiejsze, jeśli weźmiesz pod uwagę kilka podstawowych zasad, dzięki którym zyskasz kontrolę nad całym procesem.

Najważniejsze zasady skutecznego oszczędzania:

Opracuj strategię – uporządkuj domowe finanse. Sprawdź listę transakcji i przyjrzyj się jej krytycznym okiem. Może się okazać, że rezygnując z kilku zachcianek, będziesz w stanie odkładać większą kwotę niż początkowo zakładałeś. Nie przesadź jednak też w drugą stronę – przysłowiowe „odejmowanie sobie od ust” przyniesie tylko frustrację, zniechęcenie i po pewnym czasie – całkowitą rezygnację z oszczędzania dla dzieci.  

Oszczędzaj systematycznie – regularność to absolutna podstawa w gromadzeniu oszczędności. Odkładaj pieniądze każdego miesiąca, nawet jeśli są to niewielkie kwoty rzędu 100 czy 200 złotych. Taki dodatkowy „wydatek” nie będzie dużym obciążeniem, a regularność w odkładaniu założonej sumy przyniesie realne korzyści. 200 złotych odkładane dla dziecka przez 10 lat to 24 000 złotych – kwota, która w zupełności wystarczy na zakup używanego samochodu czy wyposażenie mieszkania.

Zachowaj elastyczność – jak pewnie wiesz, życie lubi zaskakiwać! Dlatego bądź gotowy na konieczność szybszego wypłacenia zaoszczędzonej kwoty niż początkowo zakładałeś. Może się okazać, że zamiast zbierać pieniądze z myślą o studiach, warto wydać kapitał na dodatkowe zajęcia z angielskiego lub remont dziecięcego pokoju. Odpowiednio dobrany produkt finansowy to taki, który umożliwi Ci łatwe wpłacanie pieniędzy, ale i swobodne wypłacanie środków w nieoczekiwanych sytuacjach.

Dobierz produkt finansowy – nigdy nie odkładaj pieniędzy dla dzieci do przysłowiowej skarpety. Tylko odpowiednio dobrany produkt finansowy zapewni ochronę Twojego kapitału przed skutkami inflacji. Najlepiej wybierz opcję, która zagwarantuje Ci konkretną stopę zwrotu w przewidywanym okresie.

Oszczędzanie dla dziecka – produkty finansowe

Uporządkowałeś domowe finanse i doszedłeś do wniosku, że chcesz i możesz oszczędzać na przyszłość swojego dziecka? Wspaniale! Teraz zapoznaj się z najpopularniejszymi rozwiązaniami dostępnymi na rynku.  

1. Lokata bankowa

Lokata dla dziecka to jeden z najczęściej wybieranych przez rodziców produktów finansowych. Dużą zaletą lokaty bankowej jest wysoki poziom bezpieczeństwa – z góry wiadomo, na jaki zysk można liczyć w określonym czasie. Do niewątpliwych minusów należy terminowość, a co za tym idzie – mała elastyczność. Lokaty bankowe zawierane są na konkretnie ustalony okres, np. trzy, sześć lub dziewięć miesięcy. Przez ten czas środki pozostają „zamrożone”, co w praktyce oznacza brak możliwości swobodnego dysponowania oszczędnościami. Wcześniejsza wypłata środków z lokaty wiąże się z jej zerwaniem i utratą części odsetek, które nie uległy kapitalizacji.

2. Konto oszczędnościowe

Konta oszczędnościowe cieszą się równie dużą popularnością co lokaty bankowe. Ich oprocentowanie jest niższe, ale elastyczność dużo większa. Konta oszczędnościowe pozwalają bowiem na wpłacanie i wypłacanie środków w dowolnym momencie. Warto jednak zauważyć, że częsta wypłata środków z konta może być kosztowna – bank nie nalicza żadnych opłaty tylko za pierwszy przelew wychodzący z rachunku oszczędnościowego w miesiącu.

Konto oszczędnościowe dla dziecka to dobre rozwiązanie, jeśli zależy Ci na stopniowym oswajaniu pociechy z tematem zarządzania pieniędzmi. W momencie, w którym dziecko osiąga wiek 13 lat – zyskuje ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Oznacza to, że może zaciągać zobowiązania, ale w dalszym ciągu tylko za zgodą opiekuna prawnego. O ile rodzice wyrażą na to zgodę – nastolatek może korzystać z konta oszczędnościowego w sposób samodzielny.

3. Polisa posagowa

Polisa posagowa to produkt finansowy, który łączy w sobie zalety ubezpieczenia z możliwością systematycznego gromadzenia oszczędności. Rodzice decydujący się na takie rozwiązanie chronią zdrowie i życie dziecka, dbając jednocześnie o jego przyszłość finansową. Środki pieniężne zgromadzone w ramach polisy posagowej mogą zostać wypłacone, gdy dziecko ukończy 18. lub 25. rok życia, ale również w sytuacji śmierci jednego z rodziców – wówczas dziecko otrzymuje rentę adekwatną do poziomu oszczędności.

4. Obligacje skarbowe

Obligacje Skarbu Państwa postrzegane są jako dobry produkt oszczędnościowo-inwestycyjny. Zapewniają wysokie bezpieczeństwo kapitału i wysokie oprocentowanie, ograniczające działanie inflacji. Bogata oferta Ministerstwa Finansów mieści w sobie zarówno obligacje krótkoterminowe (trzymiesięczne), jak i obligacje rodzinne (nazywane również obligacjami 500 plus) zawierane na okres 6 lub 12 lat (ROS i ROD), różniące się oprocentowaniem i marżą. Przyjmuje się, że obligacje skarbowe to dobre rozwiązanie dla osób o niskiej tolerancji ryzyka – to pewne i długoterminowe zabezpieczenie kapitału, który pomoże sfinansować przyszłe potrzeby dziecka. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że włożone środki wcale nie muszą ulec pomnożeniu. W sytuacji, w której oprocentowanie obligacji spadnie, a inflacja mocno skoczy w górę – kapitał jedynie zachowa swoją wartość.

Oszczędzanie dla dzieci nie jest trudne – pod warunkiem, że wyznaczysz cel, oszacujesz realną kwotę i zadbasz o regularne wpłacanie pieniędzy. Odkładając miesięcznie nawet niewielką sumę – możesz uzbierać solidny budżet na przyszłe potrzeby swoich pociech. Na szczęście na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, które pomogą Ci w systematycznym powiększaniu kapitału. Zapoznaj się z nimi i wybierz najlepsze dla siebie!