Zero waste – zero marnowania
Od pewnego czasu coraz więcej mówi się o o życiu w stylu zero waste. Polega to na funkcjonowaniu w taki sposób, by generować jak najmniej odpadów. Entuzjaści zero waste kierują się zasadą 5R – odmawiaj (refuse), ograniczaj (reduce), wykorzystaj ponownie (reuse), przerabiaj (recycle), kompostuj (rot). Innymi słowy, w codziennym życiu sprowadza się to do ograniczenia nadmiernego konsumpcjonizmu i przemyślanego gospodarowania odpadami.
Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj artykuł: Zero waste w praktyce – 27 sposobów, by żyć bardziej EKO
Choć zasady zero waste to coś, do czego warto dążyć, to wdrożenie ich w codziennym życiu może wydawać się rewolucyjne. Jednak nie musisz skakać na głęboką wodę! Stopniowo wprowadzaj małe zmiany, dzięki którym przyczynisz się do ochrony środowiska, a także ograniczysz niepotrzebne wydatki. Podpowiadamy, jak ograniczyć ilość odpadów oraz zużycie plastiku krok po kroku.
1. Rób zakupy mądrze
O ograniczeniu odpadów trzeba myśleć już na etapie codziennych zakupów. Wybieraj większe pojemności i gramatury – jedno większe opakowanie to mniej tworzywa niż kilka osobnych mniejszych opakowań. W miarę możliwości rezygnuj z zakupu żywności umieszczonej w plastikowych opakowaniach i na styropianowych tackach. Kiedy to możliwe, kupuj żywność luzem – na wagę i na sztuki. Pamiętaj, że produkty na wagę i na sztuki są często tańsze, niż porcje w gotowych opakowaniach, więc zyskasz podwójnie!
Staraj się też robić zakupy według listy – unikniesz niepotrzebnych wydatków, nieprzemyślanych zakupów, a także zapobiegniesz między innymi marnowaniu żywności, co również jest ogromnym problemem współczesnego świata.
2. Korzystaj z toreb wielorazowego użytku
Noś ze sobą torby wielokrotnego użytku. Wielorazowa torba nie zajmie wiele miejsca, a dzięki niej unikniesz kupowania niezliczonej liczby plastikowych reklamówek. Możesz też zabierać własne pojemniki, jeśli planujesz zakup produktów na wagę.
3. Zrezygnuj z produktów jednorazowego użytku
Plastikowe przedmioty jednorazowe stanowią 70% odpadów, które trafiają do mórz i oceanów. Dlatego postaraj się zrezygnować z wszelkiego rodzaju jednorazówek. Jak to zrobić? Wystarczy na przykład zamienić wodę z plastikowej butelki, na wodę z kranu, którą wlejesz do butelki z filtrem i będziesz nosić zawsze przy sobie.
Zamiast owijać żywność folią przed włożeniem jej do lodówki – zapakuj ją do szklanych pojemników. Zapomnij też o naczyniach jednorazowych – na piknik, do pracy czy też na podróż zapakuj produkty wielorazowego użytku, jak choćby kubki termiczne. Pamiętaj, że coraz więcej lokali gastronomicznych przystępuje do akcji ekologicznych, takich jak #zwłasnymkubkiem – warto z nich korzystać!
4. Wybieraj produkty cyfrowe
Jak najczęściej korzystaj z możliwości, jakie dają nowoczesne technologie. Staraj się kupować książki, czasopisma, muzykę i gry w wersji cyfrowej, zamiast na fizycznych nośnikach. Kupuj bilety w aplikacjach. Nie drukuj dokumentów, jeśli nie jest to niezbędne – ograniczysz nie tylko zużycie papieru, ale też koszulek, teczek i segregatorów do ich przechowywania.
5. Kompostuj
Kompostowanie to najlepsza i najbardziej ekologiczna metoda na zagospodarowanie odpadów organicznych, które nie zawierają toksycznych substancji, a jednocześnie idealny sposób na zyskanie bezpiecznego i naturalnego nawozu do roślin. Dlatego warto tworzyć własne przydomowe kompostowniki na bioodpady, do których mogą trafić obierki warzyw i owoców, fusy po kawie i herbacie, skorupki jaj, popiół z kominka i z grilla, skoszona trawa i inne resztki roślinne.
Jeśli jednak nie masz takiej możliwości, to sprawdź, czy w twoim mieście nie ma tzw. otwartych kompostowników, w których można nieodpłatnie zostawiać odpady organiczne.
Sprawdź także: Kompostownik przydomowy – jak zbudować i prowadzić?
6. Stawiaj na jakość, nie na ilość
Niezależnie od tego, co kupujesz, staraj się wybierać produkty dobrej jakości, które posłużą dłużej i nie staną się szybko niepotrzebnymi śmieciami. Wybieraj produkty pochodzące z recyklingu. Decyduj się na wyroby z naturalnych materiałów – z wełny, bawełny, lnu, drewna, wikliny, ceramiki, kamienia i z innych podobnych surowców. To jeden z najlepszych sposobów na to, jak ograniczyć plastik, a także zyskać rzeczy, które zachowają swoje właściwości przez wiele lat.
7. Przerabiaj, odnawiaj i naprawiaj
Rozwiązaniem na to, jak zmniejszyć ilość odpadów, jest również naprawianie, odnawianie i przerabianie. Często zbyt pochopnie decydujemy się na wyrzucanie rzeczy, które są jeszcze w stosunkowo dobrym stanie. Naprawa, renowacja lub przeróbka często kosztują dużo mniej niż nowy odpowiednik, a odświeżone ubrania, meble czy inne przedmioty mogą jeszcze posłużyć przez długi czas.
LEPIEJ skorzystać z wiedzy ekspertów! Informacje o tym, kiedy naprawa sprzętów jest opłacalna oraz jak szukać odpowiednich fachowców, znajdziesz w naszym e-booku.
8. Wykorzystaj odpady, zanim wyrzucisz
Pomyśl, jak możesz wykorzystać produkty, które mają trafić do kosza na śmieci. Starą koszulę możesz pociąć na szmatki do sprzątania, skórką od banana możesz odświeżyć i nabłyszczyć skórzane powierzchnie, a zużyte liście herbaciane możesz stosować jako nawóz do roślin. Dzięki takim prostym trickom zastąpisz wiele produktów, które prędzej lub później też stałyby się odpadami.
9. Daj rzeczom nowe życie
Zamiast wyrzucać to, czego nie potrzebujesz – postaraj się, by stare rzeczy znalazły nowych właścicieli. Korzystaj z popularnych portali ogłoszeniowych, zanieś rzeczy w dobrym stanie do komisu albo przekaż je wybranej organizacji charytatywnej, a nawet wzorem zachodnich sąsiadów – zrób wyprzedaż garażową! Sam także szukaj rzeczy używanych, zamiast kupować nowe, odwiedzając antykwariaty, pchle targi i secondhandy.
10. Wspieraj firmy, które dbają o ekologię
Coraz więcej firm aktywnie włącza się w ochronę środowiska. Wspieraj takie firmy – na przykład sklepy internetowe, które wykorzystują ekologiczne opakowania.
Każdy, nawet najmniejszy sposób na ograniczenie odpadów jest krokiem w kierunku ochrony środowiska. Na szeroką skalę małe zmiany przynoszą wielkie efekty. Dlatego zacznij już dziś, choćby miałoby to być tylko noszenie bawełnianej torby na zakupy!
Przeczytaj również: Segregacja śmieci w domu, czyli jak prawidłowo segregować odpady?