Znalezienie idealnych ustawień kotła, dopasowanych do indywidualnych preferencji, wymaga czasu i doświadczenia. Wynika to z tego, że poszczególne piece różnią się między sobą, a oczekiwania co do ich efektywności energetycznej każdy ma trochę inne. Niemniej warto wiedzieć, na co zwracać uwagę i jak wprowadzać optymalne ustawienia pieca na ekogroszek, by korzystanie z niego było efektywne.
Przeczytaj również: Ogrzewanie domu – przegląd technologii
Dlaczego warto dbać o odpowiednie parametry pieca?
Zaletą ekogroszku jest jego wysoka kaloryczność. Jednak to ustawienia pieca w dużej mierze decydują o tym, jak ekonomicznie wykorzystać paliwo, nie wywierając negatywnego wpływu na środowisko. W dodatku po odpowiednim wyregulowaniu kotła cały proces ogrzewania realizuje się automatycznie, co jest niezwykle wygodne dla użytkowników. Zatem jeśli wszystkie ustawienia będą prawidłowe, nie będzie konieczne codziennie zaglądanie do kotłowni.
Chcesz ogrzewać dom ekonomicznie i ekologicznie? Sprawdź, jak uzyskać dotację do wymiany ogrzewania!
Jak dobrać optymalne ustawienia pieca na ekogroszek?
Na pracę kotła na ekogroszek wpływa kilka parametrów, przy czym najważniejsze są:
- czas podawania opału,
- czas przerwy w podawaniu ekogroszku,
- moc nadmuchu.
Zanim jednak przejdziesz do regulowania ustawień pieca, musisz zadbać o jego czystość. Wyczyść kocioł, a także kanały termiczne, kominy dymowe i kanały powietrzne. Sprawdź, czy na ścianach nie powstały osady. Przyjrzyj się też, czy podajnik działa prawidłowo i czy nie jest uszkodzony. Wszelkie zanieczyszczenia i nieprawidłowości mają kolosalny wpływ na obniżenie wydajności pieca i ostatecznej kaloryczności opału.
Sprawdź nasz raport: Dlaczego Polacy wymieniają ogrzewanie?
Czas podawania ekogroszku
Od czasu podawania opału zależy wydajność kotła. Zasada jest prosta – im częściej podajesz paliwo, tym wyższą temperaturę uzyskasz, ale też wtedy większe będzie zużycie ekogroszku. Nie oznacza to jednak, że należy postawić na minimalne wartości, gdyż zbytnie zmniejszenie czasu podawania ekogroszku może sprawić, że pomimo zużycia paliwa nie uda się uzyskać optymalnej temperatury.
Czas przerwy w podawaniu opału
Równie ważne, jak ustawianie czasu podawania ekogroszku, jest określenie przerw w trakcie pracy. W tym przypadku zmiana czasu o jedną lub dwie sekundy może znacznie zwiększyć wydajność pieca, dlatego warto starannie przyjrzeć się temu parametrowi. Czasu przerwy w trakcie pracy nie można mylić z czasem przerwy w trybie podtrzymania. W tym drugim przypadku przerwa jest o wiele dłuższa – trwa nie kilkadziesiąt sekund, a kilkanaście minut.
Moc nadmuchu
Trzecim parametrem, na który musisz zwrócić uwagę, jest moc nadmuchu. Zbyt niska moc sprawi, że paliwo nie będzie się dostatecznie spalać, a w popielniku znajdą się niedopalone fragmenty opału. Z kolei zbyt wysoka moc nadmiernie zwiększy poziom zużycia paliwa, przy czym nie musi się to przełożyć na wyższą temperaturę w pomieszczeniach, gdyż ciepło może uciekać przez komin dymowy.
Oprócz wyżej wymienionych parametrów znaczenie mają też takie elementy jak:
- temperatura załączenia pompy,
- obroty wentylatora w trybie podtrzymania,
- różnica pomiędzy temperaturą zadaną a temperaturą załączenia.
Może Cię zainteresować: Czym jest pellet i jak działa piec na pellet?
Ustawienia pieca na ekogroszek i ich optymalizacja
Poszczególne piece na ekogroszek różnią się rodzajem palnika, sposobem podawania opału, rodzajem wymiennika i innymi elementami. Dlatego trudno podać precyzyjnie uniwersalne wartości dla poszczególnych parametrów. Niemniej jednak określa się, że czas podawania ekogroszku powinien wynosić od 5 do 15 sekund. Czas przerwy w trakcie pracy powinien trwać od 55 do 65 sekund, a czas przerwy w trybie podtrzymania – od 10 do 20 minut. Moc nadmuchu zazwyczaj powinna mieścić się w przedziale od 45 do 55%.
Często wartości te podawane są przez producenta paliwa, który informuje o najbardziej optymalnych ustawieniach kotła dla produkowanego przez niego ekogroszku. Warto więc szukać takich informacji również u producenta.
Oczywiście wraz z upływem czasu warto modyfikować ustawienia, tak aby znaleźć optymalne wartości dla własnego urządzenia. Nie zapominaj też o zakupie dobrej jakości ekogroszku. Wybierając opał, kieruj się jego wartością opałową, a także niską zawartością siarki i popiołu. Ważnym parametrem jest też wartość spiekalności. Połączenie wysokiej jakości paliwa z optymalnymi ustawieniami kotła zaprocentują zarówno komfortem termicznym w budynku, jak i redukcją wydatków na ogrzewanie.
Planujesz wymianę ogrzewania? Poznaj zasady dopłat do tego typu inwestycji!