Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

styl życia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


1 749

Jak wybrać lampki choinkowe?

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Święta Bożego Narodzenia tuż, tuż. Jak co roku, zaczynamy planować wystrój naszego domu czy ogrodu na ten wyjątkowy czas. Wśród dekoracji, które są niezbędnym elementem świątecznych aranżacji, wymienić należy lampki choinkowe. Półki sklepowe uginają się od takich ozdób, a to nie ułatwia podjęcia decyzji. Jak wybrać właściwe, które lampki oprócz względów estetycznych, posłużą przez dłuższy czas? Czym się kierować? Podpowiadamy!


 

Lampki choinkowe to niezwykle efektowna ozdoba. Można je stosować oczywiście nie tylko na choinkę, ale także na balkon, taras czy ogrodzenie. Będą ciekawą ozdobą wnętrza – rozwinięte na półkach czy kwietnikach wprowadzą świąteczny nastrój do pomieszczeń.

Przechadzając się po sklepie czy też przeszukując internet, natkniemy się na lampki o różnych wielkościach, kształtach czy kolorach – zarówno jednolitych, jak i charakteryzujące się wielością barw. Znajdziemy również takie, które mają możliwość zmiany trybów świecenia – od ciągłego po szybkie i wolne miganie. To, które wybierzemy, zależy od naszych preferencji oraz budżetu przeznaczonego na ten cel.

Rodzaje lampek choinkowych

Lampki choinkowe dzielimy na lampki klasyczne i LED (wyposażone w lampki LED). Zarówno te pierwsze, jak i drugie występują w dwóch wariantach: do stosowania w domu oraz na zewnątrz.

Lampki opisane przez producenta jakozewnętrzne mają inną konstrukcję i charakteryzują się znacznie większą szczelnością i izolacją, która zabezpiecza je przed czynnikami zewnętrznymi – wiatrem, mrozem czy wilgocią. Dlatego pod żadnym pozorem nie powinno się montować lampek do użytku wewnętrznego w ogrodzie czy na tarasie – jest to po prostu niebezpieczne.

Lampki choinkowe – jakie wybrać?

Warte polecenia są z pewnością lampki choinkowe typu LED. Główną zaletą tego rozwiązania jest energooszczędność – są przyjazne dla środowiska, bo podświetlając świąteczne drzewko, zużywają mniej prądu.

Jeśli interesuje Cię temat oszczędzania energii elektrycznej, koniecznie sprawdź artykuł: Jak oszczędzać prąd w domu – 8 skutecznych sposobów.

Lampki LED są trwałe i będą służyły o wiele dłużej niż klasyczne. Ponadto, w przypadku awarii jednej lampki, pozostałe nadal będą się świeciły. W przypadku klasycznych lampek zwykle jest tak, że jeśli jedna lampka się przepali, pozostałe na całej długości kabla automatycznie przestaną świecić. Zarówno lampki klasyczne, jak i LED dostępne są w wielu wariantach – mogą różnić się od siebie wielością kształtów czy kolorów, dlatego każda osoba z pewnością znajdzie te idealnie dopasowane do swoich potrzeb.

Lampki choinkowe – cena

Cena, jaką zapłacimy za lampki choinkowe, jest uzależniona od parametrów technicznych, od długości łańcucha, a także od ich przeznaczenia. Lampki zewnętrzne są zazwyczaj droższe. Dostępna na rynku oferta lampek choinkowych jest tak bogata, że możemy zapłacić za tę ozdobę od kilkunastu do aż kilkuset złotych w przypadku oświetlenia dużego ogrodu. Za lampki na klasyczną, średniej wielkości, domową choinkę, zapłacimy w granicach kilkudziesięciu złotych. Co ważne, różnica w cenie lampek żarówkowych i lampek LED jest nieznaczna, dlatego tym bardziej warto rozważyć energooszczędną opcję.

Więcej świątecznych porad znajdziesz w artykule: 5 pomysłów na praktyczne prezenty świąteczne.