O czym należy pamiętać przy czyszczeniu mikrofalówki?
Kiedy chcesz pozbyć się zabrudzeń ze swojej mikrofalówki, koniecznie musisz pamiętać o tym, że to urządzenie podczas pracy ma kontakt z żywnością. Z tego powodu, niezalecane jest używanie mocnych detergentów, które mogłyby przedostać się do jedzenia. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie postawienie na domowe środki czystości, które można znaleźć praktycznie w każdej kuchni.
Nie należy zapominać także o regularności, jeśli chcesz utrzymać mikrofalówkę w należytym stanie. Pamiętaj, jeśli przetrzesz jej wnętrze wilgotną szmatką po każdym użyciu, usuniesz wstępnie część zabrudzeń. I tak konieczne będzie gruntowne czyszczenie mikrofalówki raz na jakiś czas, jednak będzie to znacznie łatwiejsze.
Jeśli często korzystasz z mikrofalówki, przykrywaj każdy odgrzewany posiłek. Dzięki temu unikniesz chlapania i dużej ilości pary z posiłku, co także przełoży się na prostsze mycie mikrofalówki w przyszłości.
Przy czyszczeniu mikrofalówki, nie ograniczaj się tylko do jej wnętrza. Szczególnie ważne są tutaj wentylatory umiejscowione z tyłu urządzenia. W trakcie codziennych czynności zbierają one kurz i zabrudzenia. Można skutecznie usunąć je odkurzaczem z niewielką końcówką.
Czyszczenie mikrofalówki – domowe sposoby
Nawet mikrofalówka przecierana delikatnie po każdym użyciu, raz na jakiś czas będzie potrzebowała gruntownego czyszczenia. W jaki sposób poprawnie wyczyścić mikrofalówkę, używając domowych i ekologicznych detergentów? Mamy na to kilka sposobów.
Domowe środki do czyszczenia mikrofalówki – woda i ocet
Zdecydowanie jednym z najlepszych domowych środków jest roztwór wody z octem. Można go użyć właściwie do każdego domowego sprzętu, wyposażenia czy powierzchni. W jakich proporcjach przyrządzić taki detergent? Najczęściej polecanym wyjściem jest stosunek 1:1, jednak w sytuacji, kiedy zabrudzenia są mocniejsze, można zwiększyć ilość octu w roztworze. W przypadku bardzo mocnych i trudnych do usunięcia zabrudzeń, można użyć samego octu.
Przy czyszczeniu mikrofalówki warto wykorzystać jej podgrzewające działanie. Dzięki wyższej temperaturze ocet będzie mógł odparować i równomiernie wniknąć do każdego zakamarka mikrofalówki.
W jaki sposób wyczyścić mikrofalówkę wodą z octem? Przygotowany roztwór należy umieścić w miseczce i włożyć go do mikrofalówki bez przykrywania. Następnie trzeba włączyć urządzenie na około 5 minut. Po skończonej pracy mikrofalówki musisz wyciągnąć miseczkę i przetrzeć delikatnie wnętrze sprzętu wilgotną szmatką.
Czyszczenie mikrofalówki domowymi sposobami – woda i cytryna
Kolejnym ekologicznym i bezpiecznym sposobem na umycie mikrofalówki jest użycie wody z cytryną. Roztwór wody z cytryną w stosunku 1:1 będzie nieco trudniejszy do przygotowania, gdyż cytryny będzie należało wcześniej wycisnąć. Pomijając jednak tę niedogodność, woda z cytryną stanowi świetny sposób na umycie mikrofalówki. Taki roztwór usunie zabrudzenia równie skutecznie co ocet i przy okazji zostawi we wnętrzu mikrofalówki przyjemny zapach.
Instrukcja poprawnego umycia mikrofalówki wodą z cytryną jest podobna do wykorzystania wody z octem – należy włożyć roztwór do urządzenia, włączyć je i następnie przetrzeć całość ściereczką.
Soda oczyszczona
Następny domowy sposób na czyszczenie mikrofalówki to soda oczyszczona. Podobnie jak ocet i sok z cytryny, ten naturalny detergent ma wiele różnych zastosowań i dużą skuteczność. Jak wyczyścić mikrofalówkę sodą oczyszczoną? Cały proces przypomina wcześniejsze propozycje – roztwór wody z sodą wstawiamy do mikrofalówki, włączamy ją i następnie wycieramy wnętrze urządzenia. Proporcje takiego detergentu również są w miarę dowolne, jednak najczęściej poleca się użycie dwóch łyżeczek sody na jedną szklankę wody.
A jak zadbać o pozostałe urządzenia w domu? Czytaj: Jak dbać o sprzęty domowe? 6 praktycznych wskazówek
Jak czyścić mikrofalówkę? Podsumowanie
Czyszczenie mikrofalówki nie jest niczym skomplikowanym i zdecydowanie warto jest gruntownie oczyścić sprzęt raz na jakiś czas. Pomoże to nie tylko w przedłużeniu żywotności urządzenia, ale także poprawi smak odgrzewanych potraw. Przy czyszczeniu mikrofalówki najlepiej jest postawić na domowe środki czystości, takie jak woda z octem czy woda z sodą oczyszczoną. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że mocna chemia z nie przedostanie się do jedzenia.
Zainteresował Cię temat ekologicznego sprzątania? Koniecznie przeczytaj ten artykuł: Domowe środki czystości – ekologia w parze z ekonomią