Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

styl życia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


4 710

Jak zabezpieczyć dom przed wyjazdem?

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Wyjazd z domu, szczególnie ten dłuższy, może budzić niepokój. To zrozumiałe – podczas Twojej nieobecności może dojść do niebezpiecznych sytuacji, takich jak chociażby włamanie, zalanie czy zwarcie elektryczne. Na szczęście istnieją sposoby, by ograniczyć ryzyko zastania nieprzyjemnej niespodzianki po powrocie. Sprawdź, jak zabezpieczyć dom przed wyjazdem!


 

Zabezpieczenie domu przed włamaniem

Według danych policji w 2020 roku w Polsce doszło do ponad 72 000 kradzieży z włamaniem. Sprawców wykryto tylko w niespełna połowie przypadków. Co kryje się za tak dużą liczbą przestępstw? Między innymi – niewystarczające zabezpieczenie domów na czas nieobecności lokatorów. Nawet jeżeli zamontowanie kamer czy alarmu nie powstrzyma złodzieja przed próbą rabunku – skutecznie utrudni mu zadanie i zwiększy szanse policji na złapanie przestępcy. Poniżej znajdziesz listę zadań, które pomogą Ci zabezpieczyć dom przed włamaniem.Kup atestowane drzwi z przynajmniej trzema zamkami. To tak naprawdę jedna z ważniejszych barier chroniących wejście do Twojego domu. 

1. Zabezpiecz okna.

Podobno aż 80% włamań ma miejsce przez okna. Dlatego tak ważne jest ich odpowiednie zabezpieczenie. Pomyśl o roletach antywłamaniowych. Jeśli planujesz  wymienić okna, rozważ inwestycję w ich antywłamaniową wersję.

2. Zamontuj alarm

Dobry alarm to wydatek od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Dzięki temu urządzeniu przy potencjalnym włamaniu otrzymasz powiadomienie, że ktoś próbuje wejść do Twojego domu. Alarm wydaje też głośny dźwięk, który może odstraszyć niektórych włamywaczy i dodatkowo zasygnalizuje niebezpieczeństwo sąsiadom.

3. Skorzystaj z usług firmy ochroniarskiej

Rozważ tę opcję, szczególnie przy dłuższych wyjazdach i gdy nie możesz liczyć w takiej sytuacji na pomoc sąsiadów. Firma ochroniarska dopilnuje, by Twój dom był bezpieczny. Ochroniarze nie tylko powiadomią Cię w przypadku potencjalnego włamania, ale także przyjadą na miejsce, gdy coś niepokojącego się wydarzy.

4. Zabezpiecz przejście pomiędzy piwnicą i/lub garażem a domem

Często drzwi do garażu/piwnicy są o wiele słabsze niż solidne drzwi wyjściowe. Jeśli w Twoim domu także tak to wygląda, koniecznie zabezpiecz je dodatkowo lub rozważ wymianę na inne rozwiązanie.

5. Zamontuj kamerę lub jej atrapę

Zamontowanie autentycznego systemu monitoringu da Ci możliwość zobaczenia, co dzieje się w domu i obejściu. Pamiętaj, że nawet atrapa kamery może Ci pomóc uchronić się przed włamaniem. Mniej wprawieni złodzieje na widok monitoringu odpuszczą sobie włamanie do Twojego domu.

6. Ubezpiecz się przed kradzieżą

Jeśli chcesz się dodatkowo zabezpieczyć, rozważ wykupienie dodatkowego ubezpieczenia przed kradzieżą i włamaniem. Ubezpieczenie da Ci poczucie spokoju i pozwoli zminimalizować skutki włamania.

Dzięki wprowadzeniu w życie tych rozwiązań przy kolejnym wyjeździe nie będziesz się denerwować, że ktoś włamie się do Twojego domu.

Zabezpieczenie domu przed zalaniem

Kolejne zagrożenie, przed którym warto się zabezpieczyć przy dłuższych wyjazdach, to zalanie domu lub mieszkania (a także zalanie sąsiadów). Jego konsekwencją są zniszczone meble i sprzęty, a także konieczność remontu bądź wypłaty odszkodowania sąsiadom. Jak możesz się przed tym uchronić?

  • Zakręć wszystkie zawory wody. Przed każdym dłuższym wyjazdem pamiętaj o zakręceniu zaworów wody. Dzięki temu ograniczysz możliwość zalania domu spowodowanego awarią Twojej instalacji.
  • Zamontuj czujnik zalania. To niedrogie urządzenie (kosztuje kilkadziesiąt złotych) wykryje nieszczelność instalacji i wyśle Ci powiadomienie o zalaniu na telefon lub tablet.
  • Ubezpiecz się przed zalaniem. To jedno z najbardziej podstawowych ubezpieczeń, które pomoże Ci poradzić sobie ze skutkami zalania Twojego domu.

Dzięki tym działaniom uchronisz swój dom i sprzęty przed konsekwencjami zalania.

Zabezpieczenie domu przed zwarciem i nadmiernym zużyciem prądu

Następną rzeczą, o której musisz pamiętać przed wyjazdem, jest zabezpieczenie domu przed zwarciem i nadmiernym zużyciem prądu. Dzięki temu nie tylko unikniesz nieprzyjemnych sytuacji, ale także ograniczysz rachunki za prąd. To jednocześnie ekologiczne. Jak tego dokonać?

  • Uprzątnij lodówkę i odłącz ją od zasilania. Lodówka to jeden z najbardziej energochłonnych sprzętów w całym domu. Jeśli wiesz, że czeka Cię kilkudniowy wyjazd z domu, uprzątnij i umyj lodówkę. Dzięki temu zaoszczędzisz na prądzie. Jeśli nie możesz sobie pozwolić na jej odłączenie, zmniejsz poziom chłodzenia – ten prosty zabieg zmniejszy Twój rachunek za prąd.
  • Odłącz sprzęty elektryczne. Dzięki temu ograniczasz możliwość wystąpienia zwarcia i zmniejszasz pobór prądu (szczególnie w przypadku urządzeń z trybem stand-by).
  • Regularnie kontroluj stan swojej instalacji elektrycznej. Co pięć lat warto zaprosić fachowca na przegląd instalacji w domu. Dzięki temu będziesz miał pewność, że Twoja instalacja działa dobrze, a w związku z tym ryzyko zwarcia będzie niższe.  

Poproś o pomoc sąsiada

Ostatnim elementem, o który warto zadbać przed dłuższą nieobecnością w domu jest powierzenie kluczy zaufanej osobie. Najlepiej, jeśli będzie to sąsiad, na którym możesz polegać, lub ktoś z Twojej rodziny. Poproś tę zaufaną osobę, żeby kilka razy w tygodniu odwiedziła Twój dom. Może sprawdzić, czy wszystko jest w porządku  i przy okazji zaświecić wieczorem światło, podlać kwiatki, wywietrzyć czy wyciągnąć pocztę ze skrzynki.

Dzięki temu stworzysz pozory, że domownicy przebywają w środku.. Kiedy potencjalni włamywacze robią „obchód” dzielnicy, często szukają domów, w których wieczorami nie pali się światło. Jeśli także u Ciebie ktoś się pojawi, może to bardzo skutecznie zniechęcić przestępców.