Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

styl życia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


1 524

Jak zaplanować oświetlenie w domu? 5 praktycznych wskazówek 

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Oświetlenie domu ma funkcje nie tylko czysto użytkowe, lecz także dekoracyjne. Odpowiednio dobrane światło, jego natężenie i barwa, zapewnia dogodne warunki do relaksu i pracy. Jednocześnie dobrze dobrane oświetlenie będzie oszczędne. Poznaj 5 praktycznych zasad oświetlenia domu.


 

5 porad, jak zaplanować oświetlenie w mieszkaniu  

Właściwe rozmieszczenie źródeł światła sprawia, że przestrzeń staje się bardziej funkcjonalna i przyjazna użytkownikom. Aby osiągnąć ten cel, zastosuj 5 prostych porad dotyczących projektowania oświetlenia.  

1. Korzystaj z naturalnego światła 

Wpadające przez okna i przeszklone dachy światło słoneczne jest najzdrowsze dla ludzkiego wzroku. Doskonale nadaje się do czytania, pracy przy komputerze, sprzyja relaksowi. Poza tym jest całkowicie darmowe. Wystarczy regulować jego natężenie roletami i zasłonami, aby zapewnić sobie komfort świetlny. 

2. Stosuj trzy rodzaje oświetlenia: główne, robocze i dekoracyjne 

W każdym pomieszczeniu powinny znaleźć się źródła światła, które obsługują potrzeby oświetlenia głównego, roboczego i dekoracyjnego. Światło główne jest najsilniejsze i obejmuje całe pomieszczenie. Włączasz je wtedy, gdy chcesz wszystko widzieć, np. przy sprzątaniu lub poszukiwaniu jakiejś zguby. Jego źródła są najczęściej ulokowane na suficie lub ścianach. Emitują światło rozproszone, lecz bardzo mocne i jasne, które dociera do wszystkich zakamarków pomieszczenia. 

Oświetlenie robocze zapewniają różnego typu lampy i kinkiety. Emitują one skoncentrowaną wiązkę światła, którą można skierować na określony przedmiot (książka, klawiatura) lub miejsce (roboczy fragment blatu kuchennego lub stołu w jadalni). Zgodnie z nazwą jest to światło przeznaczone do pracy. 

Teoretycznie najmniej istotne jest światło dekoracyjne. Jednak w praktyce to ono decyduje o klimacie pomieszczenia – o tym, czy chętnie spędzasz w nim czas, dobrze się czujesz, potrafisz się wyciszyć i wypocząć. Jest szczególnie ważne w salonach i sypialniach, pokojach gier, a także w łazienkach i holach. 

3. Dobierz starannie natężenie światła 

Mierzone w luksach natężenie światła wpływa bezpośrednio na ostrość widzenia. Strumień światła o dużej mocy jest charakterystyczny dla oświetlenia roboczego i głównego. Kluczowe znaczenie ma możliwość płynnego lub skokowego regulowania natężenia światła. Dzięki temu możesz optymalnie dopasować oświetlenie do rodzaju pracy i własnych potrzeb

4. Barwa światła ma znaczenie 

Światło białe, podobnie jak śnieg, ma mnóstwo odcieni. Mierzona w kelwinach (K) temperatura barwowa, nazywana potocznie barwą światła, nie jest wyłącznie wyborem estetycznym. Ciepłe, żółtawe światło świecy ma 1800 K. Na drugim biegunie znajduje się zimne światło wyładowania atmosferycznego (błyskawicy) o temperaturze barwowej 30000 K. Najlepsze dla ludzkiego wzroku jest światło neutralne, które ma temperaturę 4000 K: ułatwia czytanie i prace projektowe, ponieważ zapewnia maksymalną ostrość widzenia i nie zmienia kolorów. Do oświetlenia ogólnego nadaje się światło LED (3000 K), natomiast oświetlenie dekoracyjne może być realizowane zarówno przy użyciu światła zimnego (powyżej 4000 K), jak i ciepłego (poniżej 3000 K).  

5. Zaprojektuj oświetlenie stałe i mobilne 

Komfort korzystania ze sztucznego oświetlenia w dużej mierze zależy od właściwego doboru stałych i mobilnych źródeł światła. Wykorzystaj lampy podłogowe i stołowe, a także podwieszane do sufitu na długich przewodach. Pozwalają one na swobodne modelowanie przestrzeni – tworzenie na poczekaniu miejsc pracy, kącików do czytania lub zabawy z dziećmi.  

Jak zaplanować ekonomiczne oświetlenie w domu? 

Idealne oświetlenie domu musi być nie tylko funkcjonalne i estetyczne, lecz także tanie. Aby zbliżyć się do ideału, wykonaj trzy kroki: 

  • zastosuj system inteligentnego domu – źródłem dużych oszczędności jest automatyczne zarządzanie oświetleniem domu, m.in. wyłączanie światła w nieużywanych pomieszczeniach oraz włączanie go na podstawie danych z czujników ruchu – więcej na ten temat dowiesz się z artykułu: Smart home – co obejmują systemy inteligentnego domu?
  • korzystaj z energii słonecznej – możesz to robić na kilka sposobów: poprzez wykorzystywanie naturalnego światła dziennego, oświetlenia solarnego (świetnie sprawdzi się w ogrodzie czy tarasie) lub wykorzystywanie energii z własnej instalacji fotowoltaicznej. 

Ergonomiczne, estetyczne i oszczędne oświetlenie domu wymaga starannego planowania. Potrzebne są też nowoczesne ekologiczne źródła światła, a także system Smart Home do inteligentnego zarządzania oświetleniem i pozostałymi instalacjami w budynku. W ten sposób zwiększysz komfort i bezpieczeństwo użytkowania pomieszczeń mieszkalnych.