Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

styl życia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


2 870

Jaka woda do instalacji c.o. będzie odpowiednia? 

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Czy wiesz, że wybór odpowiedniego rodzaju wody jest kluczowym aspektem sprawnego działania instalacji centralnego ogrzewania? Dowiedz się, jakie wymagania musi spełniać woda przeznaczona do instalacji c.o.


 

Jakość wody w instalacji c.o. – jakie ma znaczenie?

Woda w centralnym ogrzewaniu pozostaje przez długi czas w obiegu zamkniętym i rzadko ulega wymianie, więc zaleca się, by instalację zasilić wodą o odpowiednich parametrach. Ma to ogromne znaczenie dla bezawaryjnego, efektywnego działania całej instalacji centralnego ogrzewania. Jaka woda do instalacji c.o. sprawdza się najlepiej? 

Woda używana w systemach grzewczych powinna spełniać określone normy chemiczne i fizyczne. Dawniej sugerowano korzystanie z wody, która jakością dorównuje wodzie pitnej. Obecnie jednak zwraca się uwagę na większą liczbę kryteriów, przez c.o. woda wodociągowa nie zawsze jest optymalnym wyborem, gdyż trzeba ją dodatkowo uzdatnić. Zazwyczaj zaleca się stosowanie wody o niskiej twardości, wolnej od zanieczyszczeń i substancji, które mogą przyspieszyć proces korozji i odkładania się osadów

Optymalne parametry wody grzewczej 

Wśród najważniejszych parametrów wyróżnia się stopień twardości wody i odczyn pH wody.  

  • Twardość wody 

Twardość wody to nic innego jak stężenie soli wapnia, magnezu i innych metali. Twarda woda sprzyja odkładaniu się w instalacji kamienia kotłowego, ze względu na wytrącanie się jonów wapnia i magnezu pod wpływem temperatury oraz magnetytu, czyli ciemnego osadu o wysokiej zawartości żelaza. Przyjmuje się, że im mniejsza twardość wody, tym lepiej, chociaż trzeba pamiętać, że miękka woda demineralizowana (tj. całkowicie pozbawiona zawartości soli wapnia i magnezu) do instalacji c.o. jest niezwykle korozyjna. Nadmierne zmiękczanie wody powoduje korozję przede wszystkim w instalacjach z miedzi. Dlatego, gdy dopasowujesz twardość wody do instalacji grzewczej, zwróć uwagę na to, z jakich materiałów została ona wykonana. 

Jaka jest optymalna twardość wody w instalacji c.o.? Warto wiedzieć, że większość producentów urządzeń grzewczych zaleca, by twardość ogólna wody nie przekraczała 16,8 dH (stopni niemieckich). Oznacza to jednocześnie, że do zapełnienia układu nie nadaje się woda wodociągowa, gdyż przyjęte normy dopuszczają dla niej twardość, która wynosi nawet 28 dH. 

  • Odczyn pH wody 

Kolejnym istotnym parametrem jest odczyn pH wody. Optymalne pH wody grzewczej powinno znajdować się w zakresie od 8,0 do 9,5. Zbyt niskie pH może prowadzić do korozji metalowych elementów instalacji. Z kolei za wysokie pH sprzyja osadzaniu się kamienia, co wpływa negatywnie na sprawność wymienników ciepła, a także odkładania się wspomnianego już magnetytu. 

  • Zawartość zanieczyszczeń chemicznych i fizycznych 

Poza dostosowaniem wody do instalacji c.o. pod kątem twardości i jej pH, woda nie może zawierać zanieczyszczeń chemicznych oraz cząstek stałych. Zanieczyszczenia chemiczne, takie jak choćby jony chlorkowe i siarczanowe sprzyjają korozji. Ponadto cząstki stałe obecne w wodzie grzewczej mogą prowadzić do zatkania przewodów i elementów grzejnych instalacji.

Przeczytaj również: Montaż pompy ciepła – jak przebiega i ile kosztuje?

 

Pobierz bezpłatny poradnik i znajdź odpowiedzi na nurtujące Cię pytania dotyczące pomp ciepła!

POBIERZ ZA DARMO

Konsekwencje wprowadzenia do obiegu wody o niewłaściwych parametrach 

Korozja może prowadzić do rozszczelnienia instalacji. Z kolei osady kamienia i magnetytu mogą blokować przekazywanie ciepła w instalacji, miejscowy wzrost temperatury oraz przegrzewanie powierzchni wymienników ciepła. Osady mogą też blokować inne elementy, takie jak na przykład zawory termostatyczne. W efekcie brudna woda w instalacji centralnego ogrzewania to przepis na znaczne zmniejszenie żywotności kotła, większe straty energii oraz na obniżenie wydajności pracy instalacji grzewczej.  

Nierównomierne oddawanie ciepła skutkuje też naprężeniami materiałowymi. Mogą powodować pęknięcia materiału, z którego wykonane są urządzenia grzewcze i inne elementy instalacji. Warto również wiedzieć, że wielu producentów zastrzega, iż wszelkie usterki, które wynikają z zakamienienia podzespołów nie podlegają naprawom gwarancyjnym

Sprawdź także: Sprawność pompy ciepła – od czego zależy i jak ją obliczyć? 

Środki zapobiegawcze i poprawiające jakość wody

Wysokie wymagania dla wody kotłowej są podyktowane chęcią zapewnienia długiej żywotności urządzeń grzewczych i zachowaniem wysokiej efektywności pracy instalacji centralnego ogrzewania. Jak zapewnić odpowiednie parametry wody do instalacji c.o.? Istnieją trzy podstawowe sposoby. 

Pierwszy z nich to uzupełnienie instalacji grzewczej o filtry, które zapewniają magnetyczną separację zanieczyszczeń. Drugim rozwiązaniem może być zastosowanie zmiękczacza wody, który jest przede wszystkim odpowiedzialny za usunięcie z wody jonów wapnia i magnezu. 

Trzecia metoda to użycie odpowiedniego do składu wody wodociągowej inhibitora korozji. Jest to specjalnie dobrana mieszanka chemiczna. Po dodaniu do wody stabilizuje jej twardość i odczyn pH, nie dopuszcza do powstawania niepożądanych osadów, a dodatkowo wytwarza warstwę ochronną w rurach. Nie da się ukryć, że trzeci sposób jest o wiele bardziej efektywną metodą uzdatniania wody na potrzeby instalacji centralnego ogrzewania.  

Nawet najlepsza instalacja grzewcza nie będzie pracować efektywnie i wydajnie, jeśli jej stan będzie się stopniowo pogarszał przez zastosowanie wody o nieodpowiednich parametrach. Sprawienie, aby woda uzdatniona do c.o. spełniała wymogi urządzeń grzewczych, nie jest trudne. Możesz uniknąć poważnych konsekwencji, w postaci wzrostu kosztów ogrzewania, awarii urządzeń grzewczych, zmniejszenia żywotności instalacji, a nawet utraty gwarancji na zastosowane w instalacji c.o. podzespoły.  

faqNajczęściej zadawane pytania (FAQ)

Przyjmuje się, że wodę w instalacjach centralnego ogrzewania należy wymieniać co rok lub dwa, w zależności od stopnia eksploatacji instalacji grzewczej, a także jakości wody. Przeprowadzenie wymiany wody pozwala usunąć nagromadzone zanieczyszczenia, co pomaga zapobiegać korozji i odkładaniu się osadów, a w efekcie poprawić efektywność pracy systemu grzewczego i nie dopuścić do awarii poszczególnych elementów instalacji centralnego ogrzewania.