Skip to main content

styl życia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


13 302

Klasy energetyczne AGD/RTV

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Przy zakupie sprzętu AGD/RTV spotykasz się z określeniami klasa energetyczna i etykieta energetyczna. Jak je interpretować? Czy warto wybierać urządzenia, które mają wysoką klasę energetyczną? Od kiedy obowiązują nowe etykiety energetyczne? Odpowiadamy na te oraz inne pytania związane z efektywnością energetyczną urządzeń domowych.


 

Czym jest klasa energetyczna? 

Klasy energetyczne odnoszą się do sprawności danego urządzenia, czyli efektywności zamiany energii elektrycznej na pracę lub inny rodzaj energii. Klasa energetyczna jest wynikiem porównania rocznego zużycia prądu badanego sprzętu i podobnych urządzeń dostępnych na rynku. Prawo, które wprowadziła na swoim terytorium Unia Europejska, zobowiązuje producentów, aby ustalali klasy energetyczne wszystkich urządzeń, które wprowadzają do sprzedaży. 

Klasa energetyczna ułatwia porównywanie produktów AGD/RTV o podobnych parametrach użytkowych i estetycznych. Odczytując etykiety energetyczne, możesz sprawdzić, ile kilowatogodzin (kWh) zużyje dane urządzenie w ciągu roku (np. lodówka) lub w czasie 100 cykli pracy (np. pralka) na określonym programie.  

Na podstawie klasy energetycznej ocenisz też samodzielnie, czy opłaca się kupować droższe, lecz zużywające mniej prądu sprzęty AGD, RTV czy oświetlenie (piszemy na ten temat w artykule: Żarówki energooszczędne – czy warto w nie inwestować?). 

Co różni dwa niemal identyczne na pierwszy rzut oka urządzenia, które mają różne klasy energetyczne? Jedną z grup produktowych, na których przykładzie łatwo to wyjaśnić, jest sprzęt chłodniczy. Lodówki i zamrażarki do normalnej pracy potrzebują stałego podłączenia do sieci energetycznej. Model w wyższej klasie energetycznej do przechowania tej samej ilości produktów w identycznej temperaturze zużyje rocznie mniej prądu niż urządzenie w niższej klasie.  

Jeżeli chcesz sprawdzić, ile prądu zużywają poszczególne sprzęty domowe, przeczytaj artykuł: Co zużywa najwięcej prądu w domu? 

Nowe klasy i etykiety energetyczne obowiązują od 2021 roku 

Przy wyborze sprzętu AGD/RTV nie spotkasz się już z oznaczeniami A+, A++, A+++. Od 1 marca 2021 roku obowiązują nowe klasy energetyczne, czyli siedmiostopniowa skala etykietowania energetycznego – od A do G. Zmieniły się także oznaczenia – nowe etykiety energetyczne są jasne i czytelne.  

Do tej pory większość urządzeń plasowała się w klasie A. Im bardziej energooszczędny był sprzęt, tym więcej plusów producent dołączał do litery A. Oznaczenia B, C, D, E, F, G nie były praktycznie używane. Kupujący zastanawiał się jedynie nad liczbą plusów i ceną produktu. Zabrakło miejsca dla urządzeń efektywniejszych energetycznie. Nowe klasy pozwalają łatwiej i precyzyjniej porównać efektywność poszczególnych urządzeń. 

Jakie zmiany przynoszą nowe klasy energetyczne? 

Nowe klasy wprowadzają istotne zmiany w oznaczeniach literowych. Produkty, które do tej pory miały najwyższą skalę energetyczną z oznaczeniem A+++, otrzymały literę C. A+ oznaczono jako F i G. A co z literami A i B? Obecnie żaden sprzęt nie otrzymał takiego oznaczenia. Dwie pierwsze litery skali zarezerwowane są dla produktów AGD i RTV, które będą jeszcze bardziej wydajne energetycznie niż obecne z literą C1

Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że zmianie ulega jedynie system oznaczenia, a nie jakość urządzeń. Likwidacja plusów oznacza przeskalowanie. Nie istnieje jednak reguła, która ściśle określa zmianę liter. Urządzenia z najnowocześniejszymi technologiami mogą trafić teraz do każdego koloru (żółtego, pomarańczowego, czerwonego). W poprzednim systemie klasyfikacji należał im się jedynie kolor zielony. 

Zmieniła się też forma i częściowo zawartość etykiet energetycznych. Pojawiła się m.in. czteroliterowa skala (A, B, C, D), która określaj klasę emisji dźwięku (obok podawana jest wartość w decybelach). Nowością są też kody QR, przeznaczone do wykorzystania w aplikacjach mobilnych. 

Jaki był cel przeskalowania systemu klasyfikacji energetycznej? 

Unia Europejska wprowadziła nowe klasy energetyczne, aby zmotywować producentów sprzętu AGD/RTV do poszukiwań lepszych, bardziej ekologicznych rozwiązań i technologii. Przynoszą one oszczędności użytkownikom i zmniejszają negatywne oddziaływanie na środowisko naturalne. 

Czy wiesz, że…?

 

Za największe zużycie energii w domach odpowiadają lodówki? Ich zapotrzebowanie sięga nawet 500 kWh rocznie. Przyjmując, że w 2023 r. maksymalna cena energii dla klientów z grupy taryfowej G (w tym gospodarstw domowych) wynosi 693 zł/MWh netto, lodówka wygeneruje koszty prądu na poziomie 350 zł (przy zużyciu 500 kWh). W tej sytuacji zdecydowanie opłaca się wybrać najwyższą klasę energetyczną lodówek. Dzięki temu nie musisz rezygnować z urządzeń o dużej pojemności komór chłodniczych ani obawiać się, że Twoje rachunki za prąd gwałtownie wzrosną.

Nowe etykiety energetyczne ułatwiają podejmowanie trafnych decyzji zakupowych. Dzięki intuicyjnym ikonom i klarownym oznaczeniom łatwiej zrozumiesz, jakie znaczenia mają nowe klasy energetyczne lodówek, pralek, zamrażarek, suszarek i zmywarek do naczyń, a także telewizorów i monitorów. 

Jednym z istotnych celów przeskalowania była mobilizacja producentów, którzy zostali zobowiązani do rejestrowania urządzeń (etykiety wraz ze szczegółową dokumentacją techniczną) w bazie EPREL, czyli Europejskiego Rejestru Etykiet Energetycznych. Wszystko po to, aby kwestie związane z energochłonnością sprzętu RTV/AGD były jak najbardziej transparentne i łatwe do zweryfikowania dla konsumentów oraz instytucji kontrolnych. 

Wyższa klasa energetyczna to większe oszczędności 

Jak łatwo zauważyć, klasy energetyczne eksploatowanych urządzeń wpływają bezpośrednio na budżet Twojego gospodarstwa domowego. Korzystanie z energooszczędnego sprzętu przynosi realne benefity dla Twojego portfela i środowiska. 

 
ebook o oszczędzaniu na co dzień

Wiedza na temat klas energetycznych urządzeń domowych jest niezbędna przy optymalizacji wydatków na prąd. Przydatne wskazówki na ten temat znajdziesz w naszym e-booku O oszczędzaniu na co dzień. Sprawdź, jak skutecznie ograniczyć zużycie energii, bez obniżania komfortu życia!

Pobierz

 


Źródła: 

1 https://www.ure.gov.pl/pl/urzad/informacje-ogolne/aktualnosci/8959,Komisja-Europejska-wprowadzi-nowe-etykiety-energetyczne.html (dostęp: 1.02.2023 r.)