Skip to main content

styl życia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


eye4 743

Klasy energetyczne sprzętów AGD

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Wybierasz nowy sprzęt AGD na podstawie oznaczenia A+, A++, A+++? Od 1 marca bieżącego roku przywrócono siedmiostopniową skalę etykietowania energetycznego od A do G – zamiast „plusów”. Nowe klasy energetyczne są jasne i czytelne, a ich wprowadzenie zapewne przyczyni się do rozszerzenia rynku o bardziej energooszczędne sprzęty. Przekonaj się!

Klasy energetyczne sprzętów AGD

 

Nowe etykiety i klasy energetyczne

Co musisz wiedzieć? Od 1 marca 2021 r. w całej Unii Europejskiej zmieniono etykiety energetyczne. Pojawiły się na nich nowe piktogramy i oznaczenia – dotyczące skali hałasu i wybranych funkcji produktów, np. pojemności czy ilości zużywanej wody. Zmianą, którą dostrzeżesz na pierwszy rzut oka, jest odejście od klasyfikacji energetycznej z plusem (A+, A++, A+++) na rzecz siedmiostopniowej skali od A do G.

Do tej pory większość urządzeń plasowała się w klasie A. Im bardziej energooszczędny był sprzęt, tym więcej plusów dodanych było do A. Oznaczenia B, C, D, E, F, G w większości zniknęły z rynku. Kupujący zastanawiał się jedynie nad liczbą plusów i ceną produktu. Zabrakło miejsca dla urządzeń efektywniejszych energetycznie.

Więcej o samych zmianach na etykietach energetycznych przeczytasz tutaj: Nowe etykiety energetyczne – co się zmieniło?

Najważniejsze zmiany w klasach energetycznych

Jak poinformował Urząd Regulacji Energetycznej, produkty, które do tej pory miały najwyższą skalę energetyczną z oznaczeniem A+++ –otrzymały literę C.

A+ oznaczono jako F i G. A co z literami A i B? Obecnie żaden sprzęt nie otrzymał takiego oznaczenia. Zarezerwowane są dla produktów AGD i RTV, które będą jeszcze bardziej wydajne energetycznie niż obecne z literą C[1]. Warto jednak zwrócić uwagę, że zmianie ulega jedynie system oznaczenia, a nie jakość urządzenia. Likwidacja plusów oznacza przeskalowanie. Nie istnieje jednak reguła, która ściśle określa zmianę liter. Urządzenia z najnowocześniejszymi technologiami mogą trafić teraz do każdego koloru (żółtego, pomarańczowego, czerwonego). W poprzednim systemie klasyfikacji należał im się jedynie kolor zielony.

klasy energetyczne - skala

Przeskalowanie to również mobilizacja producentów do rejestracji urządzeń w bazie danych Europejskiego Rejestru Etykiet Energetycznych EPREL ze szczegółową specyfikacją sprzętu.

Wszystko po to, by zachęcić producentów do poszukiwania maksymalnie energooszczędnych i innowacyjnych technologii.

Wyższa klasa energetyczna to większe oszczędności

Czy wiesz, że…?,

 

Korzystanie z najbardziej energooszczędnego sprzętu przynosi realne benefity dla Twojego portfela i środowiska. Czy wiesz, że za największe zużycie energii w domach odpowiadają lodówki? Zużywają one nawet 500 kWh energii rocznie – ponad 300 zł. Warto więc wybrać najwyższą klasę energetyczną lodówek, czyli sprzęt, który pobiera poniżej 200 kWh energii rocznie. To da oszczędność rzędu 200 zł w skali roku[2].

Przeskalowanie klas energetycznych to świadomy ruch Unii Europejskiej, by promować najbardziej energooszczędne urządzenia i zachęcać marki do poszukiwania lepszych rozwiązań przy produkcji sprzętu AGD/RTV. Tobie zapewnią oszczędności, a dodatkowo przyniosą pozytywny skutek dla środowiska. Nowa klasyfikacja ułatwi Ci także podjęcie decyzji zakupowej – dzięki intuicyjnym ikonom i klarownym oznaczeniom łatwiej odczytasz klasy energetyczne pralek, klasy energetyczne lodówek, czy innych urządzeń, takich jak: zamrażarki, suszarki, zmywarki do naczyń oraz telewizory i monitory.

[1] Źródło: https://www.ure.gov.pl/pl/urzad/informacje-ogolne/aktualnosci/8959,Komisja-Europejska-wprowadzi-nowe-etykiety-energetyczne.html (dostęp: 01.07.2021 r.)
[2] Źródło: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Od-1-marca-obowiazuja-nowe-etykiety-energetyczne-np-na-lodowkach-8065719.html (dostęp: 01.07.2021 r.)