Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

styl życia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


Klimatyzacja a wilgotność powietrza 

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Klimatyzacja jest często obwiniana za stwarzanie warunków niesprzyjających zdrowiu, między innymi poprzez nadmierne wysuszanie powietrza. Czy słusznie? Sprawdź, w jakim stopniu klimatyzacja wpływa na wilgotność powietrza w pomieszczeniu i czy jest to zjawisko niebezpieczne dla zdrowia.


 

Optymalna wilgotność powietrza w pomieszczeniu 

Optymalna wartość wilgotności względnej wynosi od 40% do 60%. Jest to procentowy stosunek ilości wody, a właściwie pary wodnej w pomieszczeniu, w stosunku do jej maksymalnego nasycenia, jakie może wystąpić w danych warunkach. Należy jednak pamiętać, że maksymalna ilość pary wodnej zmienia się wraz ze zmianami temperatury. Im chłodniej, tym wyższa wilgotność względna, a im cieplej, tym wilgotność jest mniejsza przy jednakowej ilości pary wodnej.  

Widać to chociażby we wszelkiego rodzaju piwnicach i podziemiach, gdzie z zasady jest dość chłodno, a powietrze jest przy tym widocznie wilgotne, wręcz zatęchłe. Dlatego mówiąc o wilgotności na poziomie od 40% do 60%, przyjmuje się, że jest to optymalna wilgotność dla pomieszczeń, w których panuje temperatura w zakresie 20–22oC. Utrzymywanie parametrów powietrza w tym zakresie sprawia, że warunki dla zdrowia i samopoczucia są optymalne.  

Takie warunki warto utrzymywać zarówno w miejscach, w których mieszkamy, jak i pracujemy. Wyjątkiem jest sypialnia, w której powinno być nieco chłodniej – na poziomie 18–19oC. Żeby kontrolować te parametry, najlepiej wyposażyć się w termometr i higrometr. 

 

Klimatyzatory z montażem w ofercie TAURONA

Rozważasz instalację klimatyzacji w swoim domu?

TAURON zapewnia fachowe doradztwo i dobór rozwiązania dopasowany do Twoich potrzeb. Usługa montażu zawarta jest w cenie samego urządzenia.

 

Kliknij w przycisk i zamów kontakt ze specjalistą TAURONA.

Dowiedz się więcej

Wilgotność powietrza a zdrowie 

Wilgotność to parametr, który odgrywa ważną rolę dla zdrowia i samopoczucia. Zarówno zbyt wysoka, jak i zbyt niska wilgotność niekorzystnie wpływają na organizm.  

Zbyt suche powietrze powoduje podrażnienia dróg oddechowych, co może nasilać objawy alergii, astmy i innych chorób układu oddechowego, a dodatkowo zwiększa ryzyko infekcji wirusowych i bakteryjnych. Zbyt suche powietrze niekorzystnie wpływa też na stan skóry i włosów, a do tego przyczynia się do podrażnień oczu.  

Jeszcze bardziej niekorzystna dla zdrowia jest nadmierna wilgotność, gdyż sprzyja ona rozwojowi bakterii, wirusów, pleśni, grzybów i roztoczy. Zbyt wysoka wilgotność powoduje też zmęczenie, bóle głowy i problemy z oddychaniem. Oczywiście nadmierna wilgotność jest też niekorzystna dla domu – nieprzyjemny zapach, niszczenie mebli, korozja elementów metalowych to tylko jedne z wielu skutków. 

W tym miejscu warto zwrócić uwagę także na to, że wilgotność powietrza wpływa na komfort termiczny. Niska wilgotność sprawia, że powietrze wydaje się chłodniejsze, a wysoka wilgotność, że powietrze jest cieplejsze. W praktyce wysoka wilgotność sprawia, że letnie upały stają się nieznośne, a niska wilgotność sprawia, że bardziej odczuwamy zimowe chłody. 

Klimatyzacja a wilgotność powietrza 

Klimatyzacja, podobnie jak ogrzewanie, to czynnik, który dość mocno wpływa na wysuszanie powietrza w pomieszczeniach, gdyż skutkiem ubocznym pracy klimatyzatora jest odprowadzenie z powietrza wody. Warto jednak zauważyć, że z klimatyzacji najczęściej korzystamy w upalne dni, kiedy z zasady naturalny poziom wilgotności jest wyższy, a do tego, jak już wspominaliśmy, wraz z obniżaniem temperatury w pomieszczeniach wilgotność względna wzrasta. Klimatyzacji zatem wcale nie trzeba się bać.  

Co więcej, zdolność do osuszania powietrza przez klimatyzację może być w niektórych przypadkach zaletą, oczywiście, jeśli mamy do czynienia ze zbyt wysoką wilgotnością w pomieszczeniach. A wilgoć ta pojawia się między innymi na skutek częstego prania, suszenia bielizny i ubrań, kąpieli, gotowania i wielu innych codziennych czynności. W dodatku generujemy parę wodną podczas oddychania oraz pocenia się. Przyjmuje się, że przeciętna trzyosobowa rodzina, w czasie normalnego funkcjonowania, wytwarza około 12 litrów pary wodnej dziennie!  

Ponadto wilgoć może też do domu napływać z zewnątrz, choćby ze względu na bliskość lasów lub zbiorników wodnych, wysoki poziom wód gruntowych czy też nieodpowiednią termoizolację budynku. Pamiętaj, że dużo łatwiej jest nawilżyć suche powietrze, niż pozbyć się nadmiernej wilgoci. Dlatego klimatyzacja może być naszym sprzymierzeńcem w walce o przyjazne zdrowiu parametry powietrza. 

Zastanawiasz się, dlaczego nie wszyscy użytkownicy są zadowoleni z systemów klimatyzacyjnych? Przez nieumiejętne korzystanie z nich! Poznaj pięć błędów, które popełniają użytkownicy klimatyzacji

Nawilżanie powietrza – klimatyzacja nie jest przeszkodą 

Choć klimatyzatory typu split nie umożliwiają regulowania wilgotności powietrza w pomieszczeniach, to nowoczesne urządzenia coraz lepiej radzą sobie z zapewnianiem optymalnych parametrów powietrza. Tego typu urządzenia rzadko doprowadzają do obniżenia wilgotności poniżej zalecanych 40%.  

Co więcej, trzeba pamiętać, że coraz więcej urządzeń nie tylko chłodzi, ale też oczyszcza powietrze z alergenów i drobnoustrojów chorobotwórczych. Klimatyzacja od TAURONA to nowoczesne, sprzyjające utrzymaniu odpowiednich parametrów powietrza, urządzenia. Zwróć uwagę, by korzystać z optymalnych ustawień klimatyzatora, co przełoży się na dbanie o zachowanie optymalnej wilgotności powietrza w pomieszczeniach. Często nieprawidłowa jakość powietrza, za którą jest obwiniana klimatyzacja, wynika z nieprawidłowych nawyków jej użytkowników, a nie z działania samego urządzenia

Przeczytaj również: Klimatyzacja do domu i do mieszkania – co warto wiedzieć? 

Jak utrzymać optymalne parametry powietrza? 

Priorytetem dla zachowania odpowiedniego poziomu wilgotności powietrza w pomieszczeniach jest częste ich wietrzenie. Trzeba też zadbać o prawidłową wentylację, jak również o zachowanie optymalnej temperatury. Dodatkowo warto pamiętać, że optymalnemu nawilżeniu powietrza sprzyjają rośliny domowe.  

W razie konieczności, odpowiednio do własnych potrzeb, można zastosować nawilżacze albo osuszacze powietrza. Są to urządzenia stosunkowo tanie, a przy tym skuteczne w działaniu. Jak widać, przy zachowaniu odpowiednich rozwiązań, klimatyzacja i nawilżanie powietrza mogą iść w parze.