Czy domowa klimatyzacja szkodzi zdrowiu?
Choć klimatyzowanie pomieszczeń mogłoby się wydawać standardem – wciąż obarczone jest szeregiem nieprawdziwych przekonań i mitów, które zniechęcają ludzi do korzystania z nowoczesnych rozwiązań. Dawne, mało zaawansowane urządzenia i brak wiedzy, która umożliwiłaby właściwe z nich korzystanie, przyczyniły się do myślenia o klimatyzatorach jako urządzeniach wywierających negatywny wpływ na zdrowie człowieka i środowisko, gwarantujących przeziębienie, wysuszających skórę i oczy, niekorzystnych dla małych dzieci, nieekonomicznych, a nawet – powiększających dziurę ozonową.
W rzeczywistości klimatyzacja może prowadzić do niekorzystnych zjawisk tylko wtedy, gdy korzystamy z niej w niewłaściwy sposób, na przykład niezgodnie z zaleceniami producenta, lub przez błędy popełnione w trakcie serwisowania. Zatem co robić, by klimatyzator pracował najwydajniej i nie przyczyniał się do pogorszenia naszego stanu zdrowia?
1. Ustawienie optymalnej temperatury
Upał za oknem? Aż prosi się, by ustawić pokrętło klimatyzatora na mniej niż 20 stopni. Niższa temperatura przynosi natychmiastową ulgę i sprawia, że pracujemy dużo efektywniej. Tymczasem nie wolno przesadzić z różnicą temperatur – to właśnie ona przyczynia się do osłabienia odporności i zwiększa ryzyko przeziębienia. Za bezpieczną zasadę uznaje się ustawianie temperatury klimatyzatora tak, by różnica temperatur pomiędzy pomieszczeniem a światem zewnętrznym nie przekraczała 6 stopni Celsjusza.
2. Unikanie gwałtownych zmian temperatury
Aby nie odczuć negatywnego wpływu klimatyzacji na zdrowie, staraj się unikać bezpośredniego przechodzenia z zewnątrz, gdzie panuje wysoka temperatura – do pomieszczeń z włączoną klimatyzacją. Gwałtowna zmiana temperatury zaburza nasz wewnętrzny proces termoregulacji, osłabia mechanizmy obronne i może stać się przyczyną infekcji. Często bywa niebezpieczna – podobnie, jak wchodzenie do bardzo zimnej wody bez uprzedniego przygotowania – może spowodować szok termiczny.
Zmiana temperatury otoczenia powinna zachodzić stopniowo: jeżeli na zewnątrz panuje upał, to przed wejściem do klimatyzowanego pokoju warto poczekać w korytarzu, holu czy przedpokoju tak, by organizm mógł dostosować się do niższej temperatury.
3. Właściwe ustawienie nawiewu i szybkości wentylatora
Wentylator klimatyzatora decyduje o szybkości wentylacji powietrza w pomieszczeniu. Jeżeli narzucisz urządzeniu bardzo duże tempo pracy – uzyskasz efekt przeciągu, a ryzyko infekcji wzrośnie kilkakrotnie. Najkorzystniej dla zdrowia będzie, jeśli wyregulujesz ustawienie szybkości tak, by nie odczuwać ruchu powietrza w klimatyzowanym pomieszczeniu.
Równie ważną zasadą bezpiecznego użytkowania klimatyzatora jest właściwe ustawienie kierunku, w którym wydmuchiwane jest powietrze. Wystrzegaj się ustawiania go bezpośrednio na siebie – takie postępowanie może może mieć zły wpływ na Twoje zdrowie. Zimne powietrze gwałtownie schładza ciało, wysusza skórę i oczy. Najlepiej, by strumień chłodnego powietrza ustawiony był na sufit lub ścianę.
4. Brak dopływu powietrza z zewnątrz
Jeśli zależy Ci na tym, by efekt pracy klimatyzatora był wyraźnie odczuwalny, a samo urządzenie pracowało wydajnie i bezawaryjnie, zamknij uchylone okna i drzwi. Dzięki temu zmniejszysz koszt eksploatacji klimatyzatora (urządzenie nie wymaga ciągłego włączania i wyłączania, w związku z czym zużywa mniej energii elektrycznej). Warto również spuścić żaluzje i rolety – w ten sposób ochronisz pomieszczenie przez dopływem cieplejszego powietrza z zewnątrz i promieniami słońca.
Nie zapomnij o regularnym wietrzeniu pomieszczeń – upewniając się, że klimatyzator nie jest włączony. Wietrząc pomieszczenia, wpuszczasz do środka więcej tlenu, który pozytywnie wpływa na Twoje samopoczucie i zdolność koncentracji.
5. Właściwy dobór i serwisowanie sprzętu
Nawet w najnowocześniejszych klimatyzatorach mogą rozwijać się pleśnie i grzyby – będące potencjalnym źródłem infekcji i złego samopoczucia. Unikniesz tego niekorzystnego zjawiska, jeśli będziesz regularnie dokonywać przeglądów, konserwacji i wymiany filtrów w urządzeniu (co najmniej raz do roku). Pamiętaj, że zgodnie z prawem montażu i serwisu klimatyzacji może dokonywać wyłącznie specjalista posiadający odpowiednie uprawnienia.
Na etapie wyboru klimatyzatora zapoznaj się z ofertami renomowanych producentów, którzy dbają o jakość i zgodność wyrobów z europejskimi standardami. Nowoczesne urządzenia są nie tylko bezpieczne dla zdrowia, ale i mniej szkodliwe dla środowiska, gdyż nie zawierają freonu (podobnie jak nowoczesne lodówki), a stosowane w nich czynniki chłodzące mają wyraźnie mniejszy wpływ na warstwę ozonową.
Korzystanie z nowoczesnych, energooszczędnych klimatyzatorów niesie również szereg korzyści dla portfela: średni koszt prądu wykorzystywanego przez klimatyzator w dwupokojowym mieszkaniu wynosi obecnie około 40-50 złotych miesięcznie.
Klimatyzacja a zdrowie – podsumowanie
Choć wiele osób uważa, że klimatyzacja ma niekorzystny wpływ na zdrowie, tj. wysusza skórę, oczy i gardło, bywa źródłem infekcji i złego samopoczucia – niezupełnie jest to zgodne z prawdą. O ile urządzenie pochodzi od sprawdzonego producenta, zostało prawidłowo zamontowane, jest odpowiednio użytkowane i serwisowane – nie ma powodów do obaw. Co więcej nowoczesne klimatyzatory w porównaniu ze starszymi modelami w dużo mniejszym stopniu przyczyniają się do powiększania dziury ozonowej (na przykład aktualnie stosowany czynnik chłodzący R32 jest trzy razy mniej szkodliwy od poprzednio stosowanego R410A). Urządzenia te są również coraz bardziej energooszczędne.
Więcej na temat klimatyzatorów przeczytasz w artykule: Klimatyzator typu split – klimatyzator, który grzeje!
Czy domowa klimatyzacja szkodzi zdrowiu? Nie, pod warunkiem, że będziesz przestrzegać kilku prostych zasad:
- Wybierz nowoczesny klimatyzator pochodzący od sprawdzonego producenta, a jego montaż powierz doświadczonemu fachowcowi.
- Ustawiaj klimatyzator tak, by różnica pomiędzy temperaturą wewnętrzną i zewnętrzną nie przekraczała 6 stopni Celsjusza. Unikaj gwałtownych zmian temperatury – przechodzenia z upału do mocno wychłodzonego wnętrza.
- Unikaj kierowania nawiewu wentylacji bezpośrednio na siebie. Staraj się, by prędkość, z jaką pracuje wentylator oscylowała w okolicach 0,2 m/s.
- Na czas pracy klimatyzatora ogranicz dopływ powietrza z zewnątrz – zamknij okna i drzwi. Regularnie wietrz pomieszczenia, ale upewniaj się, że klimatyzacja jest wyłączona
- Pamiętaj o systematycznych przeglądach, wymianie filtrów i serwisowaniu klimatyzatora.
Klimatyzatory w ofercie TAURONA
Warunkiem pozytywnego wpływu klimatyzacji na zdrowie i samopoczucie jest wybór odpowiedniego sprzętu, fachowy montaż urządzenia oraz umiejętne z niego korzystanie. Wybierając klimatyzator z oferty TAURONA, możesz liczyć na wsparcie w każdym etapie.
Wszystkie klimatyzatory z oferty TAURONA objęte są 5-letnią gwarancją producenta, co jest potwierdzeniem wysokiej jakości urządzeń. Dodatkowo, gdy wybierzesz sprzęt dla siebie, otrzymujesz możliwość przejścia na specjalną taryfę, w której prąd jest tańszy o 10%.
Klimatyzatory z montażem w ofercie TAURONA
Rozważasz instalację klimatyzacji w swoim domu?
TAURON zapewnia fachowe doradztwo i dobór rozwiązania dopasowany do Twoich potrzeb. Usługa montażu zawarta jest w cenie samego urządzenia.
Kliknij w przycisk i zamów kontakt ze specjalistą TAURONA.