Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

styl życia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


1 335

Klimatyzator i oczyszczacz powietrza w jednym – czy to naprawdę działa?

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Klimatyzator z oczyszczaczem powietrza to ciekawa propozycja – chłodzi latem, dogrzewa zimą, a dodatkowo może oczyszczać powietrze. Czy tego typu urządzenie zastąpi tradycyjny oczyszczacz powietrza? Czy skutecznie usuwa pyły, drobnoustroje i wirusy? Czy może być stosowany przez alergików?


 

Klimatyzacja z oczyszczaczem powietrza – hit?

Klimatyzator z oczyszczaczem powietrza to w ostatnim czasie chętnie wybierane urządzenie. Rosnące zainteresowanie wynika z tego, że z roku na rok zwiększa się nasza świadomość względem destrukcyjnego wpływu zanieczyszczonego powietrza na zdrowie. Urządzenie 2w1 wydaje się wygodnym rozwiązaniem.

Praktycznie każdy klimatyzator w pewnym stopniu oczyszcza powietrze. Wszystko za sprawą filtra wstępnego, który wyłapuje takie zanieczyszczenia jak np. kłęby kurzu. Wraz z rozwojem technologii na rynku zaczęły się pojawiać klimatyzatory z bardziej zaawansowanymi filtrami oraz systemami, które skutecznie radzą sobie z pyłami i drobnoustrojami. Dostępne w sklepach klimatyzatory z oczyszczaczem potrafią usuwać z wprowadzanego powietrza pyły zawieszone PM 10, PM 2,5, a te najbardziej zaawansowane jednostki – PM 1 (szczególnie niebezpieczne cząsteczki, które łatwo przenikają do krwi i powodują problemy z układem krążenia, oddechowym i nerwowym. Są wyjątkowo groźne dla ciężarnych kobiet i ich dzieci).

Klimatyzator jako oczyszczacz powietrza bez problemu poradzi sobie z drażniącym kurzem, różnego rodzaju pyłkami i innymi alergenami.

To również interesująca alternatywa dla osób, które dysponują niewielką przestrzenią (w domu lub miejscu pracy). Klimatyzator z funkcją oczyszczania pozwoli oszczędzić miejsce. Jedno urządzenie zamiast dwóch.

Na co zwrócić uwagę?

Zanim wybierzesz konkretne urządzenie, upewnij się, że dany klimatyzator ma odpowiednią moc. Jak? Sprawdź w specyfikacji, jaką maksymalną powierzchnię jest w stanie obsłużyć. Dzięki temu w pełni wykorzystasz jego zalety.

Co ciekawe, systemy chłodzenia/grzania i oczyszczania w klimatyzatorze, działają niezależnie od siebie. Możesz chłodzić/ogrzewać bez funkcji oczyszczania powietrza lub oczyszczać bez chłodzenia/grzania.      Dlatego przed zakupem urządzenia warto sprawdzić, czy urządzenie ma wszystkie te funkcje.                                                   

Jeśli troszczysz się o jakość powietrza w domu, a jednocześnie zależy Ci na utrzymaniu optymalnej temperatury latem i zimą – klimatyzator z oczyszczaczem powietrza może okazać się strzałem w dziesiątkę. Cechą dobrego urządzenia będzie skuteczne filtrowanie powietrza z pyłów (PM 10, PM 2,5, a nawet PM 1), roztoczy i drobnoustrojów. Dobrze oczyszczone powietrze przełoży się nie tylko na komfort, ale również na zdrowie i jakość snu.

Zastanawiasz się, czy domowa klimatyzacja może szkodzić zdrowiu? Nie, pod warunkiem, że będziesz przestrzegać kilku prostych zasad, które znajdziesz w tym artykule: Klimatyzacja w domu – jak wpływa na zdrowie?