Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

styl życia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


5 144

Kompostownik w pigułce – co warto wiedzieć?

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Prowadzisz ogródek lub hodujesz rośliny na balkonie? Wyznajesz zasadę zero lub less waste? A może dopiero rozpoczynasz przygodę z recyklingiem? Ten artykuł pomoże Ci świadomie zapewnić lepsze warunki uprawianym roślinom i wykorzystać potencjał, który tkwi w kompostowanych bioodpadach. Poznaj wady i zalety kompostownika!


 

Kompostownik – wady i zalety

Dla jednych to tylko odpadki. Drudzy nazywają kompost – „złotem ogrodników”. Ten naturalny nawóz użyźnia, napowietrza, zmniejsza zakwaszenie i zachwaszczenie gleby. Rośliny rosną większe, a plony są zdecydowanie okazalsze.

Dzięki kompostownikowi oszczędzisz zarówno na zakupie chemicznych środków, jak i na wywozie bioodpadów. Wiele miast i miejscowości oferuje właścicielom kompostowników preferencyjne stawki za wywóz śmieci. Szczegółowe informacje znajdziesz w Internecie – na stronie swojej gminy.

Kompostując zmniejszasz także emisję gazów cieplarnianych do atmosfery. Odpadki, które trafiają na wysypisko, nie mają dostatecznej ilości tlenu – gniją i wytwarzają przy tym metan. 

A co z wadami? Sam proces kompostowania trwa nawet 12 miesięcy. Kompostowniki to również raj dla gryzoni i mniejszych zwierząt, a te potrafią przyciągnąć za sobą węże. Kompostowanie wymaga również pracy – regularnego przewracania (nawet co dwa miesiące) i utrzymania właściwego poziomu wilgoci – w przeciwnym razie kompost może zgnić.

Chcesz ograniczyć produkcję śmieci w gospodarstwie domowym? Ten artykuł z pewnością będzie pomocny: Od less waste do zero waste – zgodnie z zasadą 5R

Kompostownik – w ogrodzie czy domu?


Kompostownik przydomowy możesz wykonać samodzielnie – to naprawdę proste. Jeżeli zdecydujesz się wykorzystać materiały (palety lub deski), które zostały Ci np. z budowy bądź wykończenia domu – zaoszczędzisz. W innym wypadku kup potrzebne materiały lub wybierz gotowy kompostownik przydomowy.

Pamiętaj tylko o zachowaniu odpowiedniej odległości od granicy działki sąsiedniej – 7,5 m i 15 m od domu w przypadku kompostownika do 10 m3. Większy kompostownik (do 50 m3) wymaga odsunięcia od domu sąsiada o 30 m. Odległość od granicy działki pozostaje ta sama[1].

Zainteresował Cię ten temat? Sprawdź, co możesz kompostować i jak zbudować kompostownik z palet w artykule: Kompostownik przydomowy – jak zbudować i prowadzić?

Kompostownik domowy zdecydowanie łatwiej kupić niż zrobić. Wybór i wzornictwo rozwiązań dostępnych na rynku zaskakują. Sprawdzi się na różnego typu balkonach. Kompostownik w mieszkaniu? Możesz go postawić w kuchennej szafce pod zlewem. Wszystko zależy od miejsca, którym dysponujesz i osobistych preferencji. 

Kompostownik – warto wiedzieć

Chociaż kompostownik przydomowy jest zdecydowanie większy – szerszy i wyższy niż niewielkich rozmiarów kompostownik domowy to zasady tworzenia kompostu obowiązują te same.

Jeśli zdecydujesz się na kompostownik przydomowy z naturalnych materiałów, zadbaj o odpowiednią impregnację. Narażony na wszelkie możliwe warunki atmosferyczne – szybciej straci pierwotne walory estetyczne.

Chcesz przyspieszyć proces kompostowania? Zaproś do kompostownika (przydomowego lub domowego) wydajnych pracowników – dżdżownice kalifornijskie. Znajdziesz je w specjalistycznej hodowli lub sklepie dla wędkarzy. Pochłaniają spore ilości pożywienia i wydalają je w postaci koprolitów, czyli w formie wyjątkowo dobrego nawozu zwanego biohumusem. A co ze zwykłymi dżdżownicami, które naturalnie występują w ogrodach? W przeciwieństwie do dżdżownic kalifornijskich są bardziej wybredne względem pożywienia. Najpewniej stosunkowo szybko uciekną z Twojego kompostownika. Alternatywą dla dżdżownic kalifornijskich jest dodanie do kompostownika: pokrzyw, gotowego kompostu, trawy, saletry amonowej czy żywokostu.

Kompostownik to przyjazny środowisku sposób na wtórne wykorzystanie odpadów organicznych. Już po roku zyskujesz żyzny, naturalny nawóz przypominający ziemię, który przez swoje połączenia próchnicze jest lepiej przyswajalny przez rośliny niż nawozy sztuczne. Jego przygotowanie i prowadzenie nie wymagają posiadania obszernej wiedzy i doświadczenia ogrodniczego. Jesteśmy pewni, że szybko docenisz szerokie zalety kompostownika i zostanie on integralną częścią Twojego wkładu w zrównoważony ekosystem.

Powodzenia!


[1] Położenie kompostowników przydomowych określa rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Źródło: https://www.teraz-srodowisko.pl/aktualnosci/kompostownik-przydomowy-bioodpady-kuchenne-zielone-7546.html (dostęp: 28.06.2021 r.)