Pompa ciepła w starym domu
Nowoczesne pompy ciepła to sposób ogrzewania, który cieszy się dużym zainteresowanie, szczególnie wśród osób, które dopiero zaczynają budować dom. Nie oznacza to, że wymiana tradycyjnego kotła na pompę ciepła nie jest możliwa w starym domu. Osoby, które chcą zmodernizować system grzewczy mogą nawet liczyć na atrakcyjne dofinansowania. Pamiętaj jednak, że każdy budynek wymaga indywidualnego podejścia. Sprawdź, co możesz zrobić, jeśli rozważasz montaż pompy ciepła w starym domu.
Krok 1: dokładny audyt budynku
Problem z montażem pompy ciepła pojawia się w domach o słabej izolacji dachu czy nieszczelnych oknach. Przed podjęciem decyzji warto przeprowadzić audyt budynku, aby sprawdzić przede wszystkim zapotrzebowanie energetyczne. Dzięki zastosowaniu kamery termowizyjnej poznasz newralgiczne miejsca, przez które ucieka ciepło i będziesz w stanie lepiej przygotować dom.
Krok 2: zmniejszenie strat ciepła
Warunkiem montażu pompy ciepła w starym domu jest wcześniejsza termomodernizacja budynku. Istotne będą: wymiana okien i drzwi, ocieplenie ścian wełną mineralną oraz poprawa izolacyjności (docieplenie dachu, nieużytkowego poddasza). Po przeprowadzeniu termoizolacji spadnie zapotrzebowanie budynku na ciepło, a to poprawi warunki pracy pompy ciepła.
A co, jeśli w budynku nie zostaną przeprowadzone prace termoizolacyjne? Wysokie obciążenie cieplne będzie wymagało pompy ciepła o dużej mocy grzewczej. To przełoży się na zdecydowanie większe zużycie prądu potrzebnego do jej pracy. Samo urządzenie będzie też dużo droższe i większe. Jednak i tutaj jest wyjątek: nawet gdy nie przeprowadzisz termomodernizacji, możesz zaplanować montaż pompy ciepła jako dodatkowego źródła grzania – np. do podgrzewania ciepłej wody użytkowej.
Najważniejsze informacje o pompach ciepła i ich rodzajach znajdziesz tutaj: Rodzaje pomp ciepła – jaką pompę ciepła wybrać?
Krok 3: modernizacja systemu ogrzewania
Po zakupie pompy ciepła powinieneś rozważyć modernizację całego systemu ogrzewania. Pompy ciepła pracują w warunkach niskotemperaturowych. Co prawda można kupić pompę wysokotemperaturową, ale i ta podgrzewa wodę do ok. 70 stopni Celsjusza, a instalacje starego typu wymagają nawet 90 stopni. Rozwiązanie? W tym przypadku najlepiej wymienić konwencjonalne grzejniki na ogrzewanie podłogowe. Jednak w przypadku starszych, istniejących już budynków może być to trudne. Jeśli planujesz ogrzewać pompą ciepła jedynie wodę – sprawa jest prostsza. Prace ograniczą się do modernizacji kotłowni. Niezbędny będzie montaż właściwego zasobnika ciepłej wody użytkowej. Najczęściej stosuje się zasobnik dwupłaszczowy lub wężownicowy – o dużej powierzchni wymiany ciepła.
Czy wiesz, jak…
Obniżyć koszty inwestycji w pompę ciepła w ramach programu „Czyste Powietrze”? Niezbędne informacje znajdziesz tutaj: Pompy ciepła
Nic dziwnego, że pompy ciepła cieszą się tak dużym zainteresowaniem, zarówno wśród właścicieli nowych domów, dostrzegających duży potencjał w OZE, jak i wśród posiadaczy starych budynków, którzy szukają większych oszczędności na ogrzewaniu. Czy montaż pompy ciepła w starym domu jest możliwy i opłacalny? Jak się okazuje – w większości przypadków tak! Niezbędna będzie jednak pomoc fachowca – przeprowadzi on szczegółowy audyt domu i na bazie pozyskanych parametrów dobierze optymalne urządzenie o właściwej mocy.