Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

styl życia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


3 045

Podłączenie pompy ciepła do istniejącej instalacji

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Szukasz taniego w eksploatacji źródła ciepła na lata? Pompy ciepła to nowoczesne i ekologiczne urządzenia, które ogrzeją Twój dom w sposób bezobsługowy. Jednak w tym miejscu pojawiają się pytania: czy montaż pompy ciepła w starym domu jest możliwy? Czy podłączenie pompy ciepła do istniejącej instalacji będzie efektywne? Sprawdźmy!


 

Pompa ciepła w starym domu 

Nowoczesne pompy ciepła jako urządzenia wydajne, tanie w eksploatacji i ekologiczne cieszą się dużym zainteresowaniem, szczególnie wśród osób, które dopiero zaczynają budować dom. Nie oznacza jednak, że ogrzewanie tą metodą w już istniejącym domu nie jest możliwe.  

Nowoczesne urządzenia doskonale współpracują z każdym rodzajem centralnego ogrzewania, więc podłączenie pompy ciepła do starej instalacji nie stanowi problemu. Osoby, które chcą zmodernizować system grzewczy mogą liczyć na atrakcyjne dofinansowania. Pamiętaj jednak – aby otrzymać dotację na montaż pompy ciepła w starym domu, musisz zlikwidować stary piec! 

Przeczytaj również: Ustawa f-gazowa – rozwiewamy wątpliwości na temat wycofania pomp ciepła f-gaz 

Pompa ciepła – stara instalacja 

Pompa ciepła w starym domu to świetne rozwiązanie, ale pamiętaj, że każdy budynek w tym aspekcie wymaga indywidualnej oceny. Przeczytaj, co musisz sprawdzić, jeśli rozważasz montaż pompy ciepła w starym domu i podłączenie jej do istniejącej instalacji. 

Krok 1: dokładny audyt budynku 

Problem z montażem pompy ciepła pojawia się w domach o słabej izolacji dachu czy nieszczelnych oknach. Przed podjęciem decyzji warto przeprowadzić audyt budynku, aby sprawdzić przede wszystkim zapotrzebowanie energetyczne. Dzięki zastosowaniu kamery termowizyjnej poznasz newralgiczne miejsca, przez które ucieka ciepło i będziesz w stanie lepiej przygotować dom. 

Krok 2: zmniejszenie strat ciepła 

Warunkiem montażu pompy ciepła w starym domu jest wcześniejsza termomodernizacja budynku. Istotne będą: wymiana okien i drzwi, ocieplenie ścian np. wełną mineralną oraz poprawa izolacyjności (docieplenie dachu, nieużytkowego poddasza). Po przeprowadzeniu termoizolacji spadnie zapotrzebowanie budynku na ciepło, a to poprawi warunki pracy pompy ciepła. 

A co, jeśli w budynku nie zostaną przeprowadzone prace termoizolacyjne? Wysokie obciążenie cieplne będzie wymagało pompy ciepła o dużej mocy grzewczej. To przełoży się na zdecydowanie większe zużycie prądu potrzebnego do jej pracy. Samo urządzenie będzie też dużo droższe i większe. Jednak i tutaj jest wyjątek: nawet gdy nie przeprowadzisz termomodernizacji, możesz zaplanować montaż pompy ciepła jako dodatkowego źródła grzania – np. do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. 

Najważniejsze informacje o pompach ciepła i ich rodzajach znajdziesz tutaj: Rodzaje pomp ciepła – jaką pompę ciepła wybrać? 

Krok 3: modernizacja systemu ogrzewania 

Przy zakupie pompy ciepła możesz rozważyć modernizację całego systemu ogrzewania. Pompy ciepła zazwyczaj pracują w warunkach niskotemperaturowych. To sprawia, że świetnie współgrają na przykład z ogrzewaniem podłogowym lub innymi typami ogrzewania płaszczyznowego.  

Ważne: Wymiana grzejników na nowoczesną formę ogrzewania nie jest warunkiem koniecznym. To istotne, bowiem w przypadku starszych, istniejących już budynków, przeprowadzenie modernizacji całej instalacji grzewczej może być trudne i nieopłacalne.

Jakie zatem masz rozwiązanie? Wystarczy zastosować wysokotemperaturową pompę ciepła, która poradzi sobie z podgrzaniem wody do temperatury optymalnej dla instalacji starego typu. W takim wypadku pompa ciepła sprawdzi się we współpracy z grzejnikami konwekcyjnymi, a nawet z grzejnikami żeliwnymi, które są przystosowane do wysokich temperatur generowanych przez piece na paliwa stałe. W przypadku, gdy zdecydujesz się na pozostawienie obecnej instalacji, konieczne może okazać się przepłukanie i wyczyszczenie instalacji CO z tzw. kamienia kotłowego. Pamiętaj, choć pompa ciepła do istniejącej instalacji nie wprowadzi wody o temperaturze rzędu 90°C, to niższą temperaturę rekompensuje jej nieprzerwane działanie i tym samym system grzewczy jest w stanie utrzymać stałą, komfortową temperaturę powietrza w ogrzewanych wnętrzach.

O modernizacji systemu ogrzewania nie ma też mowy, jeśli planujesz ogrzewać pompą ciepła jedynie wodę. W tej sytuacji prace ograniczą się tylko do modernizacji kotłowni, bowiem niezbędny będzie montaż właściwego zasobnika ciepłej wody użytkowej. Najczęściej stosuje się zasobnik dwupłaszczowy lub wężownicowy – o dużej powierzchni wymiany ciepła.   

 

Potrzebujesz nowoczesnego urządzenia, które ogrzeje Twój dom? Sprawdź pompy ciepła od TAURONA!

SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY

Pompa ciepła do starej instalacji – montaż 

Nowoczesne pompy ciepła są urządzeniami, które sprawdzą się właściwie w każdych warunkach. Jednak ich niezawodne, wydajne działanie jest zależne od jej prawidłowej instalacji. Dlatego podłączeniem pompy ciepła, nie tylko do starej instalacji, zawsze powinni zajmować się wykwalifikowani specjaliści. Właściwie przeprowadzony montaż pompy ciepła to gwarancja sprawnego, produktywnego i ekonomicznego działania systemu grzewczego. Pomoc fachowca przyda się też wcześniej – na etapie wyboru optymalnego urządzenia. Ekspert przeprowadzi szczegółowy audyt domu i na bazie pozyskanych parametrów dobierze optymalne urządzenie o właściwej mocy. 

Pompa ciepła w starym domu – czy warto w nią inwestować? 

Nowoczesne pompy ciepła powietrzne, wodne i gruntowe:  

  • zapewniają niskie koszty eksploatacji,
  • są niemal całkowicie bezobsługowe, 
  • pozwalają zapomnieć o transportowaniu i przechowywaniu materiałów opałowych,  
  • gwarantują pełne bezpieczeństwo użytkowania, bez ryzyka wybuchu, zaczadzenia i wystąpienia innych zagrożeń,  
  • są praktycznie bezawaryjne i mają długą żywotność, 
  • współpracują z różnego typu instalacjami, 
  • nie zanieczyszczają środowiska.  

Nic dziwnego, że pompy ciepła cieszą się tak dużym zainteresowaniem, zarówno wśród właścicieli nowych domów, dostrzegających duży potencjał w OZE, jak i wśród posiadaczy starszych budynków, którzy szukają większych oszczędności na ogrzewaniu. Czy montaż pompy ciepła w starym domu jest możliwy i opłacalny? Jak się okazuje – w zdecydowanej większości przypadków tak.  

Na pewno wiesz, że instalacje OZE świetnie razem współgrają, ale czy są dla siebie niezbędne? Sprawdź, czy pompa ciepła bez fotowoltaiki się opłaca?