Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

styl życia


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


Na czym polega ogrzewanie hybrydowe? 

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Ogrzewanie hybrydowe to innowacyjne rozwiązanie, które łączy różne technologie ogrzewania. Jego największą zaletą jest zoptymalizowanie kosztów ogrzewania oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. Połączenie tradycyjnych systemów grzewczych z odnawialnymi źródłami energii może dla każdego z nas stać się ważnym krokiem w kierunku efektywności i niezależności energetycznej, zredukowania negatywnego wpływu ogrzewania na środowisko oraz uzyskania oszczędności finansowych.


 

Czym jest ogrzewanie hybrydowe? 

Ogrzewanie hybrydowe bazuje na instalacji grzewczej, która łączy w sobie różne źródła ciepła do ogrzewania pomieszczeń oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej. Ten rodzaj ogrzewania najczęściej polega na kombinacji kotłów grzewczych na paliwa stałe lub gazowe z urządzeniami, które wykorzystują odnawialne źródła energii. Przykładowo, na tej zasadzie kocioł gazowy może współpracować z pompą ciepła. Dzięki zastosowaniu różnych systemów ogrzewania, maksymalnie wykorzystasz zalety każdego z nich. 

System hybrydowy pozwala na optymalne użycie dostępnych źródeł energii i dynamiczne dostosowywanie się do aktualnych warunków, co zwiększa efektywność całego systemu grzewczego. Warto wiedzieć, że praktycznie każdy nowoczesny hybrydowy system grzewczy potrafi samodzielnie zadecydować, które źródło ciepła wykorzystać w danej chwili, tak aby osiągnąć optymalny efekt. Jest to możliwe dzięki automatycznym sterownikom. Monitorują one temperaturę w domu, jak i na zewnątrz. Odpowiadają zarówno za komfort termiczny, jak i właściwy poziom energooszczędności.  

Innymi słowy, hybrydowe ogrzewanie stara się maksymalnie wykorzystać potencjał odnawialnych źródeł energii. Przykładowo, w sytuacji, gdy panele fotowoltaiczne przestają produkować energię (m.in. w nocy), instalacja przełącza się na tradycyjne źródło energii, np. na gaz. Dzięki temu zapewnia ciągłość pracy systemu grzewczego. W efekcie system zużywa materiał opałowy tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne, co prowadzi do osiągnięcia znacznych oszczędności na kosztach ogrzewania. W dodatku wykorzystywanie w taki sposób odnawialnych źródeł energii przyczynia się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i redukcji śladu węglowego. Mniejsze zużycie tradycyjnych paliw stałych to czystsze środowisko. 

Kiedy warto zdecydować się na hybrydowe ogrzewanie z pompą ciepła? 

Ogrzewanie hybrydowe to rozwiązanie polecane zarówno w przypadku modernizacji instalacji grzewczej w istniejących budynkach, jak i projektowania systemu ogrzewania dla nowych budynków. W praktyce najlepiej sprawdza się połączenie powietrznej pompy ciepła, która jest stosunkowo tania i łatwa w montażu, z kotłami na paliwa stałe. Dostępne na rynku rozwiązania umożliwiają stworzenie systemu hybrydowego od podstaw oraz skonstruowanie takiego systemu na bazie istniejącego i sprawnie działającego urządzenia na paliwa stałe. 

 

Potrzebujesz nowoczesnego urządzenia, które ogrzeje Twój dom? Sprawdź pompy ciepła od TAURONA!

Sprawdź szczegóły

Czy montaż instalacji hybrydowej jest opłacalny? 

Nie da się ukryć, że podczas tworzenia hybrydowego systemu ogrzewania od podstaw montaż dwóch urządzeń grzewczych zamiast jednego pociąga za sobą większe koszty. Jednak nie sprawia to, że ogrzewanie hybrydowe nie jest rentowne. Inwestycja jest opłacalna dzięki znacznemu obniżeniu kosztów ogrzewania w dłuższej perspektywie. Dzięki wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii oraz inteligentnemu przełączaniu między dostępnymi źródłami ciepła zminimalizujesz zużycie paliw tradycyjnych. 

W dodatku, kiedy kocioł wspomaga pracę pompy lub naprzemienne używasz dwóch urządzeń grzewczych (na przykład kotła gazowego i pompy ciepła) ich żywotność znacznie się wydłuża niż w przypadku nieprzerwanego działania jednego urządzenia grzewczego przez cały rok. Dzięki temu cała instalacja będzie o wiele dłużej pracować niezawodnie i bezawaryjnie. Oczywiście koszt początkowy inwestycji możesz obniżyć dzięki programom takim jak dofinansowanie Ogrzej się z Tauronem, czyli dotacji do wymiany ogrzewania.  

Sprawdź, czym najtaniej ogrzać dom? 

Hybrydowe ogrzewanie – podsumowanie 

Hybrydowe ogrzewanie domu integruje zarówno technologie konwencjonalnego ogrzewania, jak i odnawialne źródła energii.  Dzięki takiemu rozwiązaniu można w łatwy sposób zmniejszyć koszty ogrzewania. Korzystanie z systemu ogrzewania hybrydowego praktycznie nie wymaga od użytkowników żadnego zaangażowania. System samodzielnie dba o to, aby wytwarzać ciepło jak najmniejszym kosztem, a przy okazji redukować do minimum emisję zanieczyszczeń i w zrównoważony sposób wykorzystywać dostępne zasoby energetyczne. W efekcie, dzięki zróżnicowaniu źródeł energii i inteligentnemu zarządzaniu systemem skutecznie ograniczysz koszty eksploatacji domu, a jednocześnie zadbasz o planetę

Ogrzewanie podłogowe – jakie wybrać? Dowiedź się koniecznie! 

faqNajczęściej zadawane pytania (FAQ)

Ogrzewanie hybrydowe, wykorzystujące różne źródła energii w inteligentny sposób, jest uznawane za efektywne rozwiązanie grzewcze. Jego efektywność wynika z możliwości optymalnego wykorzystania dostępnych źródeł energii, co przekłada się na redukcję zużycia paliw tradycyjnych oraz zmniejszenie kosztów eksploatacji. W dodatku dynamiczne przełączanie się między tradycyjnymi a odnawialnymi źródłami energii pozwala na ciągłe dostarczanie ciepła przy jednoczesnym minimalizowaniu wpływu na środowisko. 

Ogrzewanie hybrydowe jest najbardziej opłacalne w przypadku modernizacji instalacji grzewczej w istniejących budynkach. Dzięki temu pompa ciepła może przejąć na siebie dostarczanie energii niezbędnej do ogrzania budynku i przygotowania ciepłej wody użytkowej przez większą część roku, podczas gdy kocioł uzupełni pracę pompy ciepła, gdy zapotrzebowanie na ciepło znacznie wzrośnie, na przykład z powodu znacznych mrozów. W takim wypadku świetnie sprawdzają się powietrzne pompy ciepła, które samodzielnie zazwyczaj nie są w stanie zabezpieczyć zapotrzebowania energetycznego, ale jednocześnie są stosunkowo tanie.