Skip to main content

Posłuchaj artykułów
0:00
0:00
Posłuchaj kolejnych artykułów

bezpieczeństwo i finanse


Zespół Lepiej.

Zespół Lepiej.


5 648

Najczęstsze awarie komputera w domu – jak sobie z nimi radzić?

Zespół Lepiej.
Zespół Lepiej.

Komputery są dla większości z nas nieodłącznym elementem codziennego życia. To narzędzie niezbędne w czasie pracy i nauki, istotne źródło rozrywki, a także medium, które pozwala utrzymywać kontakt ze światem. Niestety nawet najlepszy sprzęt może ulec awarii i to w najmniej oczekiwanym momencie. Dlatego warto wiedzieć, jak poradzić sobie z często spotykanymi awariami komputera.


 

Komputer się nie włącza lub zawiesza 

Musisz wysłać ważnego maila do klienta, dokończyć pracę zaliczeniową albo stworzyć prezentację, a komputer jak zaklęty nie chce się włączyć? A może tworzysz projekt, przeglądasz strony internetowe albo grasz, a komputer nagle się zawiesza i przestaje reagować na jakiekolwiek czynności? Przyczyn awarii komputera może być wiele. 

W przypadku, gdy po naciśnięciu przycisku zasilania pojawia się obraz startowy, po czym komputer przestaje reagować, mamy do czynienia z problemem systemowym. Jeśli jednak komputer nie uruchamia się całkowicie, to najpierw warto sprawdzić najbardziej oczywiste kwestie, a zatem zweryfikować, czy zasilacz jest włączony i podłączony do sieci elektrycznej. Kolejny krok to kontrola kabli i wtyków w celu wykrycia uszkodzonego lub luźnego okablowania. Jeśli nic nie wydaje się nieprawidłowe, to koniecznością będzie przeprowadzenie pogłębionej analizy, pozwalającej wyeliminować podejrzenia związane z konkretnymi podzespołami. 

Zawieszanie się komputera może z kolei świadczyć o zainfekowaniu sprzętu złośliwym oprogramowaniem lub o przepełnionej pamięci. Trzeba także sprawdzić, czy powodem zawieszania się komputera nie jest jedno z podłączonych do niego urządzeń zewnętrznych i jego sterowniki. 

Awaria dysku twardego 

Dysk w Twoim laptopie lub komputerze wydaje dziwne dźwięki? Komputer się zawiesza? A może masz problem z dostępem do danych? Mogą to być objawy awarii dysku twardego. Przyczyną może być uszkodzenie mechaniczne, usterka elektroniki lub strefy serwisowej dysku. W takim wypadku jedynym ratunkiem może być wymiana dysku na nowy. A co ze zgromadzonymi plikami? Jeśli nie posiadasz kopii zapasowej, to warto zdać się na pomoc specjalistów od odzyskiwania danych.

Awaria płyty głównej oraz karty graficznej 

Słyszysz nietypowe piski, komputer się samoistnie restartuje, złącza USB lub HDMI nie działają albo czujesz delikatny zapach spalenizny? Mogą to być objawy awarii płyty głównej lub karty graficznej. Powodów takiej awarii komputera może być wiele, od wad fabrycznych, przez przepięcia elektryczne po nadmierne nagrzewanie się sprzętu lub uszkodzenia mechaniczne i niewłaściwą eksploatację urządzenia. Gdy płyta główna lub karta graficzna nie funkcjonują prawidłowo, najczęściej konieczna będzie wizyta w serwisie. Warto mieć dostęp do usług serwisowych, bo to najbardziej komfortowe i wygodne rozwiązanie, w przypadku każdej awarii komputera. 

Sprawdź, co obejmują usługi assistance i w jakich sytuacjach można z nich skorzystać. 

Przegrzewanie się urządzenia 

Do najczęstszych awarii komputera należy też przegrzewanie się urządzenia. Zacznij od sprawdzenia, czy zapewniasz komputerowi odpowiednią wentylację, a także czy sprzęt nie jest nadmiernie zakurzony. Czasem konieczna może być zmiana obudowy lub zapewnienie dodatkowego chłodzenia.  

Uszkodzenie matrycy 

Wpadasz w panikę, bo ekran się nie podświetla? Albo widzisz na nim ślady stłuczenia lub pionowe pikselowe paski? A może dostrzegasz, że obraz miga lub zanika, a kolory są przekłamane? W takim razie uszkodzeniu uległa matryca. To często spotykana awaria laptopa, którą w zależności od przyczyny można wyeliminować poprzez naprawę lub wymianę matrycy, lub jej podświetlenia. 

Brak dźwięku 

Trudno wyobrazić sobie korzystanie z komputera, który jest pozbawiony dźwięku. Bez tego nie da się słuchać muzyki, oglądać filmów czy też brać udziału w wideokonferencjach. Jeśli więc masz problem z dźwiękiem, to musisz wziąć pod uwagę uszkodzenie głośników, gniazda słuchawkowego, awarię audio na płycie głównej, jak i problem z kartą dźwiękową i jej sterownikami. Zanim jednak zaniesiesz komputer do serwisu, upewnij się, czy powodem nie stanowią nieprawidłowe ustawienia odtwarzania dźwięku. 

Zalanie laptopa 

Zapewne niejednokrotnie spędzasz przy komputerze długie godziny, dlatego siedząc przed monitorem, jesz i pijesz. W takim wypadku może się zdarzyć, że wylejesz na sprzęt wodę lub inne płyny. Jak w takiej sytuacji uratować komputer? By uniknąć poważnej awarii laptopa, koniecznie odłącz sprzęt od źródła zasilania, a także jak najszybciej wyłącz urządzenie. Następnie wyciągnij baterię, a potem odwróć urządzenie, tak by rozłożony laptop był skierowany klawiaturą i ekranem do dołu. Jak najszybciej osusz urządzenie ręcznikiem papierowym lub innym podobnym chłonnym materiałem. Unikaj za to potrząsania, korzystania z suszarki i innych sposobów, które mogą wtłoczyć płyn w głąb komputera.  

Pamiętaj, że potrzeba co najmniej kilkunastu godzin, by urządzenie wyschło i by można je było w miarę bezpiecznie uruchomić. Jednak jeszcze lepiej oddać laptop do serwisu, gdzie specjaliści ocenią, jak duże szkody spowodowało zalanie komputera i w razie konieczności naprawią go. 

Awaria zasilania 

Częstym problemem użytkowników komputerów jest awaria zasilania. Jeśli masz pewność, że w gniazdku, do którego jest podłączony sprzęt, płynie prąd, to zacznij od wyeliminowania zbędnych przedłużaczy i rozgałęziaczy, a także sprawdź kabel zasilania. Jeśli masz taką możliwość, możesz też wypróbować inny pasujący do laptopa zasilacz. W przypadku gdy nie rozwiązuje to problemu, skontaktuj się z serwisem, aby uzyskać pomoc techniczną. 

Dowiedz się, co robić, a czego nie robić w przypadku awarii domowych urządzeń i instalacji

Awaria komputera – zapobieganie 

Awaria komputera to coś, co trudno przewidzieć. Niekiedy nie masz na to wpływu. Choćby wtedy, gdy przyczyną jest wada fabryczna sprzętu. Jednak w wielu przypadkach można zapobiegać kłopotom. Najczęstsze awarie komputera są często spowodowane: 

  • brakiem dbałości o czystość czy odpowiednią wentylację komputera,
    • wstrząsami i innymi czynnikami mechanicznymi, powstałymi podczas przenoszenia i transportowania sprzętu,  
  • czy też przez zalanie komputera wodą lub innymi napojami.  

Z kolei problemy z systemem często wynikają z pomijania koniecznych aktualizacji, ignorowania zagrożeń cyberbezpieczeństwa, jak również z powodu niekorzystania ze skutecznych programów antywirusowych. Na szczęście wielu problemów możesz uniknąć, jeśli tylko postępujesz ostrożnie i dbasz się o stan komputera na bieżąco. A jeśli pomimo tego zdarzy się awaria? W takim wypadku warto mieć stały dostęp do usług serwisowych. Dzięki temu możesz otrzymać błyskawiczne wsparcie w naprawie komputera i w odzyskaniu danych.